Student-Athletes of the Month (2019-20)

Each month the Ohio State Department of Athletics will highlight 10 Buckeye student-athletes who have displayed academic goodwill and achieved marked success in pursuits in the classroom.

To view the complete list of Student-Athletes of the month from 2018-19, click here.

Ohio State Buckeyes

STUDENT-ATHLETES OF FEBRUARY 2020

Max Andryushchenko

Junior / Operations Management / Men’s Gymnastics

Sophie Baez

Junior / Sport Industry / Women’s Lacrosse

Divya Batchu

Junior / Public Health / Rowing

Mitch Bergman

Junior / Industrial and Systems Engineering / Men’s Soccer

Austin Cook

Senior / Sport Industry / Cheer

Marcus Crowley

Sophomore / Pre-Communication / Football

Laila Huric

Junior / Biology / Synchronized Swimming

Sade Olatoye

Senior / Health Sciences / Women’s Track & Field

Abby Takahashi

Sophomore / Psychology / Dance

Selina Vickery

Senior / Neuroscience / Women’s Soccer

Ohio State Buckeyes

STUDENT-ATHLETES OF JANUARY 2020

Tyler Alter

Senior / Consumer and Family Financial Services / Men’s Volleyball

Asa Burke

Senior / Human Development and Family Sciences / Men’s Track & Field

Gabriela Paczko Bozko Cecchini

Senior / Economics / Fencing

Paul Delakis

Junior / Biology / Men’s Swimming & Diving

Marcus Ernst

Sophomore / Finance / Baseball

Kennedy Fertitta

Sophomore / Exploration / Field Hockey

Morgan Kraus

Freshman / Chemical Engineering / Women’s Swimming & Diving

Jonah Jackson

Senior/ Grad Student – Sports Coaching / Football

Julia Miklasevich

Junior / Sociology / Rowing

Tamani Wilson

Senior / Communication / Women’s Track & Field

Ohio State Buckeyes

STUDENT-ATHLETES OF NOVEMBER 2019

Terry Johnson

Senior/Construction Systems Management/Men’s Track & Field

Luke Landis

5th Senior/Finance & Economics/Men’s Cross Country

Abby Nicholas

Senior/Speech & Hearing Science/Women’s Cross Country

Miriam Perez

Sophomore/Communications/Women’s Gymnastics

Lauren Peter

Sophomore/Sport Industry/Women’s Golf

Mac Podraza

Freshman/ASC - Undecided/Women’s Volleyball

Alexus Pyles

Senior/Biology/Women’s Track & Field

Brad Robinson

Junior/Double Major in HDFS & Human Nutrition/Football

Mia Snaidauf

Junior/Civil Engineering/Dance

Rihards Trams

Freshman/ASC - Undecided/Men’s Gymnastics