Athletic Department Directory

(Area Code 614)
Athletics Administration

2400 Olentangy River Rd
Phone: 292-7572

Gene Smith Senior Vice President & Wolfe Foundation Endowed Athletics Director 292-2477
Kim Heaton Executive Director, Administration, Chief of Staff 292-2477
Dan Cloran Executive Assoc. Ath. Dir., Development 292-7744
Janine Oman Deputy Director of Athletics 247-7678
Diana Sabau Deputy Director of Athletics 688-0664
Urban Meyer Assistant Athletics Director - Athletics Initiatives and Relations 688-8419
Joe Odoguardi Executive Associate AD & CFO 292-5263
Mike Penner Executive Associate AD, Internal Operations 292-1848
Julie Vannatta Senior Associate AD Legal Services 292-0611
Shaun Richard Senior Associate AD, Sport Administration 292-0012
TJ Shelton Senior Associate AD, Sport Administration 247-4531
Carey Fagan Associate AD, Sport Administration and Student-Athlete Development 247-8058
Amy Dingess Executive Assistant 688-8419
Amy Turner Executive Assistant 292-3481
Business Office

310 Fawcett Center, 2400 Olentangy River Rd
Bus. Office Fax: 247-7016
Travel Fax: 292-2351

Joe Odoguardi Senior Associate AD, Finance/CFO 292-5263
Heather Sefner Assoc AD, Finance 688-1688
Wendy Rohaly Associate AD, Finance, Assistant GM, Schottenstein Center 292-5263
Lisa Doersam Senior Accountant 688-2716
Jan Soboslai Senior Accountant 688-2574
Alicia Schmitt Director Business Operations 688-2710
Brandon Woyma Accountant
Juga Sow Fiscal Officer - Asset Management 247-1785
Megan Anderson Fiscal Associate
Andrew Olinger Budget Analyst 688-2705
Alexa Benear Fiscal Associate
John Miller Fiscal Associate
Camps and Clinics

710 Fawcett Center, 2400 Olentangy River Rd
Phone: 247-2267
Fax: 292-5075

Paul Benedict Director, Camps & Clinics 688-5991
Anne Wilkinson Assistant Director, Camps & Clinics 292-2793
Monica Velazquez-Stiak Assistant Director, Camps & Clinics 292-7189
Cheerleading/Spirit Squad

Cheerleading/Spirit Squad
(Admin Assistant)
510 Fawcett Center, 2400 Olentangy River Rd
Phone: 292-3672

Cheerleading/Spirit Squad
(Coaches Offices)
104E St. John Arena, 410 Woody Hayes Dr
Phone: 292-1610

Ben Schreiber Cheerleading Head Coach 292-1610
Siobhan St. John Assistant Coach 514-5959
Ray Sharp Assistant Coach 292-3672
Connie Newby Office Associate 292-3672
Melissa McGhee Director, Student-Athlete Development / Head Coach Dance 292-3672
Patrick Carmichael Dance Assistant Coach
Communications

610 Fawcett Center, 2400 Olentangy River Rd
Phone: 292-6861
Fax: 292-8547

Jerry Emig Associate AD, Athletics Communications - Football 688-0343
Dan Wallenberg Associate AD, Communications - Men's Basketball, Men's Soccer 292-4095
Leann Parker Director - Men's Ice Hockey 688-0294
Mike Basford Associate Director - Men's Lacrosse, Football (secondary) 292-0134
Brett Rybak Associate Director - Men's Basketball (Secondary), Baseball, Women's Soccer 292-1112
Kyle Kuhlman Associate Director - Wrestling, Men's Volleyball 292-0088
Gary Petit Associate Director - Women's Basketball 292-3270
Candace Johnson Assistant Director - Women's Volleyball, Softball 247-0011
Erin Cummings Communications Assistant - Women's Ice Hockey, Swimming & Diving 247-7023
Danajha Clemons Communications Assistant - Track & Field/Cross Country, Women's Lacrosse 292-6861
Jennifer Kirchner Office Associate 292-6861
Alyssa Jacobs Student Assistant - Field Hockey, Synchronized Swimming 292-6861
Cameron Schlechty Student Assistant - Men's Gymnastics 292-6861
Kylie Sturgill Student Assistant - Women's Golf 292-6861
Steven Banis Student Assistant - Rowing 292-6861
Zach Elenin Student Assistant - Rifle 292-6861
Molly Gallagher Student Assistant - Fencing 292-6861
Cameron Hawkins Student Assistant - Men's Tennis 292-6861
Kayla Malcolm Student Assistant - Women's Gymnastics 292-6861
Ray Delgado Student Assistant - Men's Golf 292-6861
Alex Moreno Student Assistant - Women's Tennis 292-6861
Sophia Savastano Student Assistant - Pistol 292-6861
Compliance Office

910 Fawcett Center, 2400 Olentangy River Rd
Phone: 292-2681
Fax: 292-0199

Doug Archie Senior Associate Athletic Director for Compliance 292-8296
Justin Kume Associate Athletic Director for Compliance 364-3729
Carly Grimshaw Rusnov Associate Athletic Director for Compliance 688-5636
Matt Bartlebaugh Assistant Athletic Director for Compliance 688-7450
Danie Daluisio Assistant Athletic Director for Compliance 247-2701
Paia LaPalombara Assistant Athletic Director for Compliance 292-3618
Briana Fields Director, Financial Aid 247-7772
Jordan Welch Assistant Director, Compliance
Kacey Light Associate Director of Compliance 292-4002
Kyle Snoke Associate Director, Compliance 247-8159
Kevan Donovan Assistant Director of Compliance
Matthew Iwanski Assistant Director of Compliance 688-1931
Nikki Kaplan Assistant Director of Compliance 688-1463
Jamie Wood Assistant Director of Compliance 292-3220
Elizabeth Wilson Compliance Coordinator
Creative Services and Branding

510 Fawcett Center, 2400 Olentangy River Rd

Andy DeVito Director, Creative Services & Branding 688-0835
Kyle McKee Graphic Designer 247-7202
Adam Cassidy Graphic Designer 247-6978
Michael Bower Graphic Designer 247-7983
Meg Schneider Motion Graphic Designer 247-2060
Joe Gemma Graphic Designer
Development

810 Fawcett Center, 2400 Olentangy River Rd
Phone: 292-9908
Fax: 247-7014

Buckeye Club 292-9908
Varsity "O" 688-3707
Dan Cloran Executive Assoc. Ath. Dir., Development 292-7744
Cindy DeJacimo Senior Associate AD, Athletics Development 247-7029
Denny Hoobler Associate AD, Development 688-5734
Maura Murphy Associate AD, Development 247-1947
Jordan Birkemeier Associate AD, Annual Giving & Buckeye Club 292-3612
Raymont Harris Director, Development 292-5187
Katie Shingledecker Director, Development 688-1209
Patrick Sojka Director, Development
Kelly McNulty Associate Director, Development 514-5969
Ben Waite Director, Annual Giving (Buckeye Club) 247-8143
Judy Bunting Director, Annual Giving Donor Relations (Buckeye Club) 688-3038
Cristine Dennis Director, Development Operations 292-2908
Heather Evans Assistant Director of Special Events and Programs
Michael Walker Director of Development 688-3264
Ian Schumaker Assistant Director, Development
Jennifer Scarbrough Office Manager 247-2139
Dirk Fenwick Office Associate 688-3730
Lori Edsinger Information Associate 292-1598
Candice Spencer Information Associate 292-3451
Digital Media

510 Fawcett Center, 2400 Olentangy River Rd
Phone: 292-3672
Fax: 688-5520

Pat Kindig Assistant Athletics Director, Digital Assets 292-3577
Alex Morando Associate Director, Creative Visual Story Telling 292-1389
Monique Bowman Associate Director, Digital Media 292-8365
Dana Lewin Digital Visual Specialist 247-2418
Jack Srail IMG Social Plus
Blake Baker Intern - Creative Video
Eddie Koton Intern - Social Media
Equipment

Woody Hayes Ath Ctr,
535 Irving Schottenstein Dr
and 615 Irving Schottenstein Dr.
Phone: 292-1679
Fax: 292-6042

Rob Lachey Equipment Manager 292-1679
Tim Adams Manager - Athletics Equipment 688-5853
Eric Buchanan Ath Equip Asst-JSC 688-5853
Mike Caldwell Ath Equip Asst-WHAC 292-1679
John Dunn Ath Equip Asst-WHAC 292-1679
Jim Jeans Ath Equip Asst-SJA 292-2654
Kevin Ries Director, Football Equipment Services 292-1215
Kevin Nerl Assistant Director, Football Equipment Services
Patrick Calligan Ath Equip Asst
Ashley McClain Intern
Kevin Nerl Ath Equip Asst
Ryan Crane Athletic Equipment Assistant
Eugene D. Smith Leadership Institute
Urban Meyer Assistant Athletics Director - Athletics Initiatives and Relations 688-8419
Carey Fagan Associate AD, Sport Administration and Student-Athlete Development 247-8058
Melissa McGhee Director, Student-Athlete Development / Head Coach Dance 292-3672
Maddy McIntyre Director, Student-Athlete Development 614-292-0624
Kimani Robinson Program Manager, Student-Athlete Development 347-217-6210
Event Management & Facilities Scheduling

710 Fawcett Center, 2400 Olentangy River Rd
Fax: 688-8412

Ericka Hoon Assistant Athletic Director, Event Management 292-6103
Evan Derr Director, Event Services 292-2661
Andy Heaton Director, Event Management 292-9138
Cassie Bernard Assistant Director, Event Management 247-6713
Jessica Jones Assistant Director, Event Management 292-6352
Bree Lipscomb Assistant Director, Event Management 688-2434
Max Glass Event Coordinator
Adrien Lumumba Assistant Director of Event Management
Allison Luneborg Event Coordinator
Kristen Widman Event Coordinator
Facilities Operations & Capital Projects

Phone: 292-6330
1. Ohio Stadium, 411 Woody Hayes Dr (Fax: 292-3585)
2. 131 St. John Arena, 410 Woody Hayes Dr. (Fax: 688-3265)
3. 102 Athletics Maintenance Bldg, 2450 Fred Taylor Dr (Fax: 247-6965)
4. 880 W. Henderson Rd, 43214 (Fax: 688-4645)
5. 240 Woody Hayes Athletics Center, 535 Irving Schottenstein Dr (Fax: 688-3265)

Don Patko Assoc AD, Facilities Operations 292-6330
Chris Biller Bldg Engineer 292-2646
Sean Perkins Assistant Director, Indoor Facilities 292-6532
Pete Olms Associate Director, Ohio Stadium 688-5537
Mike Smith Assistant Director, Outdoor Facilities 688-4936
Dustin McCuiston Coord, Building Services-WHAC
Kevin Gilson Asst Building Coordinator-SJA
Shelaine Warren Asst Building Coordinator-SJA 247-8767
Don Morris Asst Building Coordinator-STWD/VTC 247-8238
Jason Browning Asst Building Coordinator-OS 292-6920
Brian Gimbel Director of Outdoor Facilities 292-9450
Michael Robertson Supt, Building Maintenance 292-6330
Ryan Speer Supervisor, Building Maintenance
Ryan Guthrie Supervisor, Building Svcs 292-6330
Brent Packer Athletic Grounds Specialist 292-9450
Brian Blount Athletic Grounds Specialist 292-2947
Neal Wolf Auto Mechanic 3 292-2947
Gary Delph Carpenter 2 292-2646
Randy Sefchick Carpenter 2 292-2646
Marty Mouzon Concrete Restoration Specialist 292-6330
Chuck Gammon Plumber 2 292-2646
Kathy Ross Office Manager 292-6330
Rob Horn Plumber 1 292-6330
Benjamin Ferguson Building Maintenance Superintendent
Josephine Hollon Coordinator - Building Services
Chase Kessen Coordinator-Building Services - Cov/Jennings
Matthew Boll Athletics Grounds Specialist
Allison Bates Intern - Facilities
Zachary Kaylor Intern - Facilities
Nicholaus Schroeder Intern - Facilities
Fawcett Event Center

E114 Fawcett Center, 2400 Olentangy River Rd
Phone: 292-1342
Fax: 292-3072

M.A. Wimbush General Manager/Director, Conference Services 292-8035
Jim Mergner Program Coordinator, Athletics Welcome Center 292-3875
Ann Daugherty Director, Sales & Marketing 292-8033
Natalie Steele Executive Event Planner 292-7200
Nicole Ewing Manager of Catering and Event Sales 292-4021
Sabrina Urman Executive Meeting Planner 292-7217
Sarah Jack Catering Sales Manager/Executive Meeting Planner 688-3593
Stephen Randall Accounting Assistant 247-6906
Adam Hospodar Building Maintenance Supt 1 292-0319
Jason Chaney Executive Chef 292-0606
Joe Hines Executive Sous Chef 292-0606
Anthony Fancelli Executive Sous Chef 292-2918
Kyle Massey Assistant Food & Beverage Director 292-2290
Ryan Behrens Food & Beverage Director 292-2290
Hillary Monegro Line Cook Lead
Carly McCormack Banquet Captain 292-2290
Chase McDaries Event Services Coordinator 292-1641
Jessica Nicole Johnson Custodial Worker
Fencing

Steelwood Training Facility, 1160 Steelwood Rd
Phone: 292-9323
Fax 292-8480

Donald Anthony Jr. Head Coach
Katarzyna Dabrowa Assistant Coach
Dmitri Lapkes Assistant Coach
Harrison Hue Director of Ops - Fencing
Jennifer MacInnes Office Associate 292-9323
Field Hockey

615 Irving Schottenstein Dr.
Phone: 292-9017
Fax 292-2675

Jarred Martin Head Coach 292-6214
Homero Pardi Assistant Coach 688-4680
Kate Lipton Assistant Coach 688-9467
Mitch Lush Director of Operations 292-6452
Football

Woody Hayes Athletic Center, 535 Irving Schottenstein Dr
Phone: 292-2531
Fax 292-6592

Ryan Day Head Coach 292-2531
Larry Johnson Associate Head Coach/Defensive Line Coach 292-2531
Tony Alford Asst. Head Coach for Offense/RBs 292-2531
Jeff Hafley Co-Defensive Coordinator / Secondary Coach
Greg Mattison Co-Defensive Coordinator
Al Washington Linebackers Coach
Mike Yurcich Passing Game Coordinator/QB Coach
Brian Hartline Assistant Coach - Wide Receivers 292-2531
Greg Studrawa Offensive Line Coach 292-2531
Kevin Wilson Offensive Coordinator / Tight Ends 292-2531
Brian Voltolini Associate Athletic Director/General Manager, Football Operations 292-2531
Matt Barnes Special Team’s Coord./Asst. Secondary Coach 292-2531
Corey Dennis Senior Quality Control – Offense 292-2531
Kenny Anunike Graduate Assistant – Defense
Keenan Bailey Quality Control Coach – Offense
Parker Fleming Quality Control Coach - Special Teams
Matt Thurin Quality Control Coach – Defense
Quinn Tempel Director of Football Operations 292-2531
Ryan Stamper Assistant Athletic Director, Player Development 292-2531
Andrew Christ Quality Control Coach – Defense
Tony Tucker Dir, Student Well-Being 292-2531
Mark Pantoni Assistant Athletic Director, Player Personnel 292-2531
Weston Zernechel Assistant Director, Player Personnel 292-2531
Tim Hinton Executive Director for Football Relations / Special Assistant to the Head Coach 292-2531
Ed Terwilliger Director of High School Relations 292-2531
Justin Perez Assistant Director of Player Personnel
Tori Magers Director, On-Campus Recruiting 292-2531
Zach Swartz Director, Creative Media & Post Production 381-0668
Christopher Charizopoulos Director, Creative Design & Branding
Cory Wonderly Assistant Director, Design and Branding
Alex Farkas Assistant Director, Creative Media
Kevin Ries Director, Football Equipment Services 292-1215
Rob Lachey Equipment Manager 292-1679
Justin Law Assistant Director, Creative Media
Kevin Nerl Assistant Director, Football Equipment Services
Amy Nicol Director, Internal Operations 292-2531
Katie Greiner Coordinator, Football Administration 292-2531
Joe Stanek Video Coord 292-2531
Mike Santeramo Asst Video Coord 292-2531
Mickey Marotti Asst AD, FB Sport Performance 292-3536
Christopher Fenelon Assistant Director, Strength & Conditioning Coach
Phil Matusz Associate Director, Strength & Conditioning 292-9053
Niko Palazeti Asst Strength & Conditioning Coach 247-5006
Nathan Sultan Athletic Trainer Intern
Quinn Barham Asst Strength & Conditioning Coach 292-9053
Doug Calland Assoc AD, Sports Performance 292-1164
Shaun Barnhouse Athletic Trainer 292-1164
Tyler Deam Asst. Athletic Trainer 292-1164
Adam Stewart Physical Therapist 292-1165
Madison Marotti Coordinator Events & Operations
Trey Holtz Graduate Assistant – Offense
Asa Jackson Sports Program Associate
Christina Day Football Program Assistant
Sean Duggan Graduate Admin Assoc
Louis Holtz III Graduate Admin Assoc
Golf Course

OSU Golf Courses, 3605 Tremont Rd
Columbus, Ohio 43220
Phone: 514-4653
Fax 292-1143
*Rest fax: 459-6192

Marc Lucas General Manager 292-1990
Brian Kelly Head Golf Professional 292-9148
WIlliam Robinson Asst Manager, Pro Shop 292-9385
Jonathan Brading Assistant Golf Professional
Karen Clark Accountant 1
Dennis Bowsher Supt, Golf Course 459-0003
Dan Trubisky Asst Superintendent, Golf Course 459-0003
Stephen Bugno Supv, Golf Course 459-0003
Doug Knaup Horticulturist 459-0003
Bill Myers Auto Mechanic 2 459-0003
John Demianenko Asst Superintendent, Golf Course 459-0003
Andrew Comer Golf Wkr 2 459-0003
Chuck Lorenz Golf Course Grounds Specialist 459-0003
Thomas Powell Golf Wkr 2 459-0003
Matthew Gerhart Golf Wkr 2 459-0003
Calvin Flinders Golf Wkr 2 459-0003
Thomas Steggemann Golf Wkr 2 459-0003
Michael Liston Golf Wkr 2 459-0003
Brad Swartz Supv, Athletics Equipment 459-0003
Kirk Noga Golf Course Grounds Specialist 459-0003
Adrian Lawrence Golf Course Irrigation Specialist 459-0003
Katelyn Murnen, Asst Food Manager, Golf Course
Scott McLafferty Manager, Food Services 459-0003
Derek Ankrum Asst Manager, Food Services 514-3663
Mason McCool Food Service Supervisor 2
Julian Link Manager, Kitchen 514-4653
Tanner Gillum Cook 1
Joseph Black Cook 2
Human Resources

Fawcett Center, 2400 Olentangy River Rd, 43210

Krissy Mullins Associate AD, Human Resources 292-9675
Jenn DeWitt Assistant AD, HR Manager 292-4979
Katie Shockley HR Specialist 247-8451
Nicole Woods Service Center Manager 247-6511
Tom Bugno HR Service Center 247-7025
Mary Deeds HR Intern
Ice Rink

OSU Ice Rink, 390 Woody Hayes Dr
Phone: 292-4154
Fax: 688-4795

Tom Ewers Manager 292-4154
Information Systems (IT)

410 Fawcett Center, 2400 Olentangy River Rd
Phone: 292-2164
Fax: 292-1343

Jim Null Senior Associate Athletics Director/ CIO 292-5900
HELP DESK 292-2164
Mike Walden IT Director 292-7373
Troy Henley Asst Director, Information Systems 247-7234
Adam Molyet Senior Manager, AV Technologies
Earl Rodgers Assistant IT Director 292-2164
Mike Nicholson Audio, Visual & Scoring Systems Manager 292-8938
Tim Lewis Audio, Visual & Scoring Systems Manager 292-8940
Ben Chapman Audio, Visual & Scoring Systems Manager 292-9230
Jon Yeagley Assistant IT Director 292-2164
Matt Rea Assistant IT Director 688-8570
Gary Sheldon Mgr, Help Desk 292-2164
Keith Frische Audio, Visual & Scoring Systems Manager
John Paxson Coord, Help Desk 292-2164
Jennifer Risch Security Specialist 292-2164
Kylie Haywood Help Desk Coordinator
Jack Nicklaus Museum

2355 Olentangy River Rd
Phone: 247-5959
Fax: 247-5906

Steve Auch Curator 247-5921
Barb Hartley Program Coord 247-5904
Legal Affairs

South Campus Gateway Bldg, Ste. 500
1590 N. High St., Cols., 43201
Phone: 292-0611
Fax: 292-869

Julie Vannatta Senior Associate AD Legal Services 292-0611
Carla Niese Legal Secretary 292-0611
Levy Restaurants-Ohio State

Jerome Schottenstein Ctr, 555 Borror Dr
Phone: 688-5327
Fax: 688-5326

Chris North Director of Operations 688-5340
Jason Smith Executive Chef 688-3996
Lauren Fitzmorris Assistant Director of Operations 688-5327
Chris Rodriguez Area Finance Manager 247-4798
Mike Middaugh General Manager, Concessions 292-3211
Sunny Day General Manager, Premium 688-4690
Dave Majeski General Manger, Purchasing 688-5994
Zach Thornton Concessions - Senior Manager 247-2939
Kristin Weiss Catering Manager 688-5320
Justin Odenthal Senior Sous Chef 688-3996
Zach Bolin Purchasing-Manager 247-5712
Sean Barger Sous Chef 688-3996
Mindy Kesterson Director of Human Resources 247-5954
Tasha Brown Finance Manager 247-4190
Concessions Concessions 247-5739
Catering Sales Catering Sales 688-4660
Marketing & Fan Experience

510 Fawcett Center, 2400 Olentangy River Rd
Phone: 292-3672
Fax: 688-5520

Caleb Clark Director of Marketing & Fan Experience 247-6536
TBD Assistant Director of Marketing & Fan Experience
Katie Chokreff Assistant Director of Marketing & Fan Experience 688-3325
Matthew Amos Assistant Director, Fan Experience & Promotions
Chris Everett Marketing Coordinator
Elizabeth Hernandez Marketing & Fan Experience Assistant 292-1208
Connie Newby Office Associate 292-3672
Medical Services and Training

Woody Hayes Ath Ctr, 535 Irving Schottenstein Dr.
and 615 Irving Schottenstein Dr.
Phone: 292-1165
Fax: 292-3258

Dr. James Borchers Head Team Physician 293-3600
Doug Calland Associate AD, Sports Performance 292-1164
Shaun Barnhouse Head Athletic Trainer, Football 292-1165
Angela Beisner Head Athletic Trainer, Olympic Sports 688-8370
Patrick Brayfield Assistant Athletic Trainer 292-1165
Solomon Campbell Assistant Athletic Trainer 292-1164
Paul Dawson Assistant Athletic Trainer 292-1165
Tyler Deam Athletic Trainer 292-1165
Rae Everson Assistant Athletic Trainer 292-7860
Tony Laurenzi Assistant Athletic Trainer
Kevin Lennon Assistant Athletic Trainer
Sean Jones Assistant Athletic Trainer 292-7860
Jenn Novak Athletic Trainer 688-5890
Nathan Quebedeaux Assistant Athletic Trainer 297-4723
Jackie Stucker Assistant Athletic Trainer
Erin Ralston Assistant Athletic Trainer 292-7860
Jason Rule Assistant Athletic Trainer 688-1825
Adam Stewart Assistant Athletic Trainer, Physical Therapist 292-1164
Wil Turner Athletic Trainer 292-2078
Candice Williams Athletic Counselor
Katie Walker Athletic Trainer 292-1165
Charron Sumler Athletic Counselor
Adam Campbell Insurance Coordinator 292-4367
Nick Domicone Director, Sports Science
James Houle, PhD Lead Sport Psychologist for OSU Athletics 293-3600
Helen Bulford Athletic Trainer - Intern
Kelsey Olsen Athletic Trainer - Intern
Kyanna Pastore Athletic Trainer - Intern
Alden Fontana Athletic Trainer - Intern
Lorraine Wiley Athletic Trainer - Intern
Kaitlyn Coerse Athletic Trainer - Intern
Asha Wallace Athletic Trainer - Intern
Whitney Carter Athletic Trainer - Intern
Nate Sultan Athletic Trainer - Intern
Men's Baseball

250 Bill Davis Stadium, 650 Borror Dr
Phone: 292-1075
Fax: 688-8707

Greg Beals Head Coach 292-1075
Dan DeLucia Assistant Coach
Matt Angle Assistant Coach
Blair Everhart Director of Baseball Operations 292-1075
Kathy Biddle Office Associate 292-1075
Men's Basketball

1054 Jerome Schottenstein Ctr, 555 Borror Dr
Phone: 292-0505
Fax: 292-1972

Chris Holtmann Head Coach 292-0505
Ryan Pedon Assistant Coach 247-6131
Jake Diebler Assistant Coach
Terry Johnson Assistant Coach 688-3925
David Egelhoff Director of Basketball Operations 688-4620
Terence Dials II Director, Player Development
Mike Netti Special Assistant to the Head Coach
Andrew Dakich Program Assistant
Kyle Davis Coord, Recruiting & Ops 688-2332
Debby Cacchio Program Assistant 292-0505
Quadrian Banks Assistant Director of Strength and Conditioning 688-2120
Men's Golf

OSU Golf Course, 3605 Tremont Rd
Phone: 292-3575
Fax: 326-2027

Jay Moseley Head Coach 292-3575
Brad Smith Asst Coach 292-3967
Kathy Biddle Office Associate 292-1075
Men's Gymnastics

Steelwood Training Facility, 1160 Steelwood Rd, 43212
Phone: 292-9323
Fax: 292-1808

Rustam Sharipov Head Coach 292-6271
Jamie Henderson Assistant Coach
Casimiro Suarez Assistant Coach 292-9581
Jamie Henderson Assistant Coach
Drew Moling Director of Operations
Jennifer MacInnes Office Associate 292-9323
Men's Ice Hockey

1066 Jerome Schottenstein Center, 555 Borror Dr
Phone: 292-0820
Fax: 688-5857

Steve Rohlik Head Coach 247-0820
Steve Miller Associate Head Coach 292-0820
JB Bittner Assistant Coach 292-0820
Shelly Jackson Office Associate 292-0820
Layne LeBel Director of Hockey Operations 292-0820
Men's Lacrosse

Woody Hayes Athletic Center, 535 Irving Schottenstein Drive
Phone: 292-1075
Fax: 688-4645

Nick Myers Head Coach 292-5188
Dylan Sheridan Assistant Coach 809-5907
Travis Crane Assistant Coach 292-6853
Mark Bergey Director of Operations 292-5221
Madison Reid Event Coordinator 292-9563
Kathy Biddle Office Associate 292-1075
Men's Soccer

615 Irving Schottenstein Dr.
Phone: 292-9017
Fax: 292-9195

Brian Maisonneuve Head Coach 292-3139
Sergio Gonzalez Associate Head Coach 292-9017
Matt Foldesy Assistant Coach 292-7421
Chad Barson Director of Operations 292-9017
Lisa Davis Office Staff Coord 292-9017
Men's Tennis

Varsity Tennis Center, 880 W Henderson Rd, 43214
Phone: 292-9017
Fax 688-0380

Ty Tucker Director of Tennis 292-8994
Justin Kronauge Associate Head Coach 688-4440
Carrie Smith Director of Operations 688-1496
David Schilling Volunteer Assistant Coach Coach 292-8994
Men's Volleyball

215K St. John Arena, 410 Woody Hayes Dr
Phone: 292-5846
Fax 292-5668

Kevin Burch Head Coach 614-247-2784
Hudson Bates Associate Head Coach & Recruiting Coordinator 380-222-9012
Luke Wood Maloney Assistant Coach
Christy Blough Volunteer Coach
Mitch Lush Director of Operations
Amy Miller Office Associate - Sports
Pistol

041 Converse Hall, 2122 Tuttle Park Pl
Phone: 292-3783
Fax: 292-5668

Emil Milev Head Coach 292-3783
Anthony Lutz Assistant Coach 292-3783
Lisa Frey Office Associate 292-5052
Rifle

041 Converse Hall, 2122 Tuttle Park Pl
Phone: 292-3783
Fax: 292-5668

Ryan Tanoue Head Coach 292-3783
Emily Caruso Assistant Coach 292-3783
Lisa Frey Office Associate 292-5052
Schottenstein Center

Jerome Schottenstein Ctr, 555 Borror Dr
Phone: 688-3939
Fax: 292-5067

Xen Riggs Vice President/COO 292-6455
Mike Gatto General Manager, NWA & JSC 688-5579
Colin Thompson General Manager, JSC 688-8298
Scott Dickson Associate General Manager 688-4915
Bredan Buckley Chief Revenue Officer 688-8408
Leslie Lane Assistant General Manager, Marketing 688-5561
Mike Damas Dir, Facility Operations 688-4982
Melanie Ayers Dir, Administrative Svcs 688-5900
Justin Doyle Assoc Director, Premium Seating 688-5860
Evan Derr Director, Event Services 292-2661
Gary O'Brien Dir, Communications & Pgm Development 247-0095
Tracy Hedrick CMO & Associate Athletics Director 247-0008
Aaron Thomas Booking Director 688-3252
Tim Filipovich Building Services Manager 688-5411
Shad Henderson Supv, A.M. Maintenance 688-5411
Charles Appiah Supv, Post-Event Maintenance 247-2730
Rachel Rokicki Coordinator, Guest & Event Services 688-5839
Mike Hollon Operations Manager 688-4943
David Redelberger Director, Interactive Marketing 247-7433
Tommy Barnett Arena Supervisor 514-5905
Mike Fullen Business Manager 688-0312
Aziza Genglik Promotions Coordinator 292-1238
Kristen Kemper Fiscal Officer 247-8325
Emily Jeu Production Coordinator 292-9230
Mac Moore Maintenance Repair 247-2462
Terry Pritchard Facilities Engineer 292-1754
Brad Thomas Coord, Operations 688-3098
Catherine Rainford Scheduling Coordinator 247-8352
Jon Rawley Arena Supervisor 292-1862
Kevin McClanahan Electrician 247-2464
Dan Sayer Project Manager 292-2061
Paul Michael Maintenance Repair Worker 3 688-5358
Brice Schroeder Conversion Coordinator 688-2611
Marc Steving Building Maintenance Supv 292-5919
Brooks Imhoff Event Services Coordinator 247-7813
Softball

615 Irving Schottenstein Dr.
Phone: 247-5363

Kelly Kovach Schoenly Head Coach
Jen McIntyre Associate Head Coach
Jordan Clark Assistant Coach
Cammi Prantl Volunteer Assistant Coach
Megan Smith Director of Operations 247-5363
Sports Nutrition

Schumaker Complex
615 Irving Schottenstein Dr.
Columbus, OH 43210

Sarah Wick RD LD CSSD - Director of Sports Nutrition
Nicole Jontony MS RD LD CSSD - Sport Dietitian
Hannah Tate Sports Nutrition Associate
Kaila Olson Performance RD
Ryan Berlin Manager, Food Ops-Sports Performance
Strength Training & Conditioning

Jerome Schottenstein Ctr, 555 Borror Dr
Phone: 688-3939
Fax: 247-7926

Woody Hayes Ath Ctr, 535 Irving Schottenstein Dr
Phone: 292-3536
Fax: 292-6592

Mickey Marotti Assistant AD, Director of Football 292-3536
Heather Mason Senior Director for Sport Performance
Phil Matusz Associate Director, Strength and Conditioning 292-9053
Clare Quebedeaux Director of Strength and Conditioning
Niko Palazeti Assistant Strength and Conditioning - Football 247-5006
Quinn Barham Assistant Strength and Conditioning - Football 292-9053
Jeremy Hoy Associate Strength and Conditioning Coach
Riley Ross Assistant Performance Coach
Everrett Gathron Associate Strength and Conditioning Coach
Kim Dally-Badgeley Assistant Strength and Conditioning Coach 688-3348
Koby Kraemer Athletic Conditioning Specialist
Dean Hansen Assistant Strength and Conditioning Coach 292-0578
Quadrian Banks Assistant Director of Strength and Conditioning 688-2120
Kevin Enchelmeyer Assistant Strength and Conditioning Coach
Beth Byron Assistant Strength Coach
Kelly Borges Assistant Strength Coach
Christopher Friend Strength Coach
Ryan Sprague Strength Coach
Cory Bell S&C Associate
Kyle McGough S&C Associate
Student-Athlete Support Services (SASSO)

(Office of Academic Affairs)
350 Younkin Success Ctr, 1640 Neil Ave
Fax: 292-9205
Phone: 292-7088
115 Fawcett Center, 2400 Olentangy River Rd.
Phone: 292-4718
Fax: 247-8170
Staff Sport Assignments

Derek Cowherd Executive Director & Senior Associate AD, SASSO
Kim Doran Director, Instructional Support Services & Chief of Staff 292-4718
Vicki Melnick Director, Academic Services 292-7088
Deana Ruggeri Associate Director
Dana Blount Assistant Director 292-4718
Megan Leitnaker Assistant Director 292-7088
John Macko Assistant Director 292-7088
Belkis Clark Assistant Director
Brett McDaniel Assistant Director, Learning Programs 292-7088
Shaun Swearingen Assistant Director 292-7088
Kaitlin Flaherty Senior Academic Counselor 292-7088
Sarah Pergine Senior Academic Counselor 292-7088
Eric Vendemia Senior Athletic Academic Counselor 292-4718
LaToya Farris Program Manager, Student-Athlete Career Services 292-4718
Prince Moody Program Manager, Diversity & Health Initiatives 292-7088
Brittany Savko Program Lead Manager, Life Skills 292-4718
Megan Howard Learning Specialist 292-7088
Kiara McClendon Learning Specialist 292-7088
Tyler Parminter Learning Specialist 292-7088
Edina Reo Learning Specialist 292-4718
Meghan Jupp Learning Specialist
Jennifer Carpenter Office Admin Associate 292-4718
Katie Welsh Learning Specialist
Crystal Joens Tutor Integrity Manager 292-7088
Matthew Moser Front Desk Coordinator 292-7088
Joann Worthington Office Manager 292-7088
Madison Yee Office Assistant
Sustainability
Graham Oberly Sustainability Coordinator 247-8464
Cassidy Jenney Sustainability Intern 247-8464
Swimming & Diving

McCorkle Aquatics Pavilion, 1847 Neil Ave
Phone: 292-5052
Fax 688-5736

Bill Dorenkott Director of Swimming and Diving
Justin Sochor Head Diving Coach
Matt Bowe Associate Head Coach 292-1542
Ann Tierney-Walker Associate Head Coach
Michael Hulme Assistant Coach 688-3263
Bryon Tansel Assistant Coach
Kyle Dunaway Director of Operations 688-1370
Pei Lin Graduate Admin Assoc
Lisa Frey Office Associate 292-5052
Ticket Operations and Sales

1256 Jerome Schottenstein Ctr, 555 Borror Dr (Fax: 292-2919)
Phone: 292-2624
1-800-GO BUCKS (462-8257)

Brett Scarbrough Associate AD, Ticketing & Premium Seating 292-4792
Justin Doyle Senior Director, Ticket Sales & Premium Seating 688-5860
Kate Nushart Director of Ticket Operations & Analytics 292-8630
Sarah Precht Director of Customer Retention 292-8426
Jason Rost Director of Ticket Sales 247-1984
Brad Hoffman Director, Ticketing Services 292-8756
Lauren Windle Director, Premium Seating 292-6246
Joe D'Agostino Assistant Ticket Director 688-2436
Abby Flohre Assistant Ticket Director 292-8505
Mark Xander Assistant Ticket Director 292-8423
Phil Yackee Assistant Ticket Director 688-5828
Andrew Boppel Senior Account Executive 292-8098
Kathleen Dean Senior Account Executive 292-4797
Zach Heilman Assistant Director, Premium Seating 292-3862
Dan Goswick Senior Account Executive 292-2537
Aaron Best Account Executive 247-5702
Ricky Frey Account Executive 247-5742
Thyran Nowden Account Executive 247-5756
Lily Toy Ticket Account Specalist 292-2624
Jessica LaVrar Office Associate 292-4792
Track & Field/Cross Country

215P St. John Arena, 410 Woody Hayes Dr
Phone: 292-5846
Fax 688-3338
Track & Field/Cross Country
215K St. John Arena, 410 Woody Hayes Dr
Phone: 292-5846
Fax 688-3338

Karen Dennis Director of Track & Field and Cross Country 292-0686
Khadevis Robinson Head Coach - Cross Country 292-3436
Joel Brown Assistant Coach - Hurdles/Sprints 688-0836
Sara Vergote Associate Head Cross Country Coach/Assistant Track and Field Coach (Distance)
Ashley Kovacs Assistant Coach - Throws 292-5352
Nicolas Graves Director of Operations 688-2854
Rob Banhagel Volunteer Assistant - Pole Vault/Decathlon 247-2372
Amy Miller Office Associate - Sports
Video Services

Room 212 | Jack Nicklaus Museum
2355 Olentangy River Rd. | Columbus, OH 43210
Phone: 614-292-6123

Russ Hoeflich Director/Creative Director, Video Services 688-3008
Matt Fox Assistant Director, Producer 292-5795
David Bakalik Director of Live Production 688-5359
Craig Brown Motion Graphics Designer, Manager - Scoreboard Ops 292-5304
Clinton Smith Assistant Director, Live Events/BTN 614-247-1705
Mark Quisenberry Manager, Video, Live Production Assistant 292-5798
Rob Milan Assistant Director, Producer 292-9104
Skyler Schmitt Assistant Director, Producer 292-5111
Chuck Altizer Video Broadcast Engineer 688-5359
Mariesha Gibson BTN Production Manager 292-5351
Adam Cope Technical Manager 292-6083
Noah Fedorchuk Creative Video Production Intern
Amy Greene OSU BTN Streaming Intern
Women's Basketball

1080 Jerome Schottenstein Ctr, 555 Borror Dr
Phone: 292-9270
Fax: 292-7061

Kevin McGuff Head Coach 292-9270
Carrie Banks Assistant Coach 292-7543
Carla Morrow Assistant Coach
Tamika Jeter Assistant Coach
Beth Howe Director of Operations 292-5223
Ericka Haney Director of Player Development
Reid Guzdanski Special Assistant to the Head Coach 292-9270
Ryan Murray Basketball Video Manager
Women's Golf

OSU Golf Course, 3605 Tremont Rd
Phone: 292-1075
Fax 326-2027

Therese Hession Head Coach 266-5455
Stacy Snider Assistant Coach 292-3679
Kathy Biddle Office Associate 292-1075
Women's Gymnastics

Steelwood Training Facility, 1160 Steelwood Rd, 43212
Phone: 292-9323
Fax: 292-8480

Meredith Paulicivic Head Coach 292-9429
Randy Monahan Assistant Coach 688-5406
Lucas Wasson Assistant Coach 688-4143
Drew Moling Director of Operations
Jennifer MacInnes Office Associate 292-9323
Women's Ice Hockey

215D St. John Arena, 410 Woody Hayes Dr
Phone: 292-5846
Fax: 292-5668

Nadine Muzerall Head Coach 292-5846
Milica McMillen Assistant Coach 292-5846
Emily West Assistant Coach 292-5848
Andrew Mason Director of Ops - W Ice Hockey
Ryan Crane Athletic Equipment Assistant
Kevin Lennon Assistant Athletic Trainer
Christopher Friend Strength Coach
Amy Miller Office Associate - Sports
Women's Lacrosse

615 Irving Schottenstein Dr.
Phone: 292-9017
Fax 292-2675

Amy Bokker Head Coach
Kristen Carr Associate Head Coach
Kara Mupo Assistant Coach, Offensive Coordinator
Stephani Schmidt Director of Operations
Women's Rowing

215A St John Arena, 410 Woody Hayes Dr
Phone: 292-5846
Fax: 292-5668

Ashley L. Pryor Director of Operations
Emily Barber Assistant Coach
Andy Teitelbaum Head Coach 292-6099
Robbie Tenenbaum Associate Head Coach 292-7546
Kate Sweeney Assistant Coach 292-7050
Joe Pipia Boatman 292-7050
Amy Miller Office Associate - Sports
Women's Soccer

615 Irving Schottenstein Dr.
Phone: 292-9017
Fax: 292-9195

Lori Walker-Hock Head Coach 292-8482
Brian Jankowski Assistant Coach 292-8482
Michael Needham Assistant Coach 292-8482
Duncan Johnston Director of Operations 292-8482
Lisa Davis Office Staff Coord 292-9017
Cassie Dickerson Volunteer Coach 292-8482
Women's Synchronized Swimming

McCorkle Aquatics Pavilion, 1847 Neil Ave
Phone: 292-5052
Fax 688-5736

Holly Vargo-Brown Head Coach 292-0528
Suzanna Hyatt Associate Head Coach 292-5692
Kyle Dunaway Director of Operations
Lisa Frey Office Associate 292-5052
Women's Tennis

Varsity Tennis Center, 880 W Henderson Rd, 43214
Phone: 292-9017
Fax: 688-0380

Melissa Schaub Head Coach 292-6189
Adam Cohen Associate Head Coach 688-5488
Carrie Smith Director of Operations 688-1496
Sarah Taylor Volunteer Assistant Coach 292-6189
Kathy Biddle Office Associate 292-1075
Women's Volleyball

215B St. John Arena, 410 Woody Hayes Dr
Phone: 292-5846
Fax 292-5668

Geoff Carlston Head Coach
Susan Halverson-Maloney Associate Head Coach 292-5846
Ben Spurlock Assistant Coach 292-5846
Caitlin Insana Director of Operations 292-5846
Amy Miller Office Associate - Sports
Wrestling

Steelwood Training Facility, 1160 Steelwood Rd
Phone: 292-9323
Fax 292-8480

Tom Ryan Head Coach 614-292-4184
J Jaggers Associate Head Coach 688-5714
Tervel Dlagnev Assistant Coach 292-4159
Anthony Ralph Director of Recruiting & Operations 688-4909
Bo Jordan Volunteer Coach
Ryan Mantel Administrative Assistant
Jennifer MacInnes Office Associate 292-9323