November 8, 2019

Ohio State Dominates Podium Against Kenyon, Akron

Share

Full Results | Team Scores | Photo Gallery

COLUMBUS, Ohio – The Ohio State men’s and women’s swimming and diving program swept the podium in 15 total events on Friday evening against the Akron Zips and the Kenyon Lords and picked up 27 first place finishes out of 32 total events.

Ohio State Men 207, Kenyon Men 87
Ohio State Women 254, Kenyon Women 40
Ohio State Women 213, Akron Women 85

Ohio State Buckeyes

The Buckeye women finished the evening with 12 first place finishes and seven podium sweeps against Kenyon and Akron. Kathrin Demler was a three-time winner in the 1000 free (9:53.07), 200 free (1:48.73), and 100 fly (56.04). Freya Rayner and Katie Trace were double winners with Rayner winning the 50 free and 100 free and Trace touching first in the 200 fly and 200 IM.

On the 3-meter springboard, the Buckeyes went one-two with Genevieve Angerame finishing first with a score of 336.45 and Lexie Barker following in second at 293.70. Angerame placed first on the 1-meter with a score of 285.25 while Mackenzie Crawford and Barker rounded out the Top 3.

On the men’s side, Ohio State finished first in 15 of the 16 total events against the Lords, with podium sweeps in six races and both diving competitions. Notably, Cameron Craig finished the night as a double winner with a first place finish in the 100 backstroke and 100 butterfly. In the 400 medley relay, Ohio State’s “A” team of Kondalski, DeLakis, Pohlmann, and Craig touched ahead of the Buckeye “B” and “C” teams for a time of 3:17.48.

In diving, the men had a perfect outing on the 3-meter springboard, sweeping the podium and finishing all divers Top 5. Going one-two-three, Lyle Yost picked up a win with a score of 395.60 followed by Jacob Siler with 392.15 and Jacob Fielding at 383.10. Joey Canova followed at fourth (358.35) and Hunter Grannum finished fifth (312.30). On 1-meter, Canova finished first with 390.20 total points and Yost, Siler, Fielding and Grannum all finished Top 5, respectively.

Results – Women

Diving Results

3-meter diving – 1. Genevieve Angerame 336.45; 2. Lexie Barker 293.70; 5. Mackenzie Crawford 254.90

1-meter diving – 1. Genevieve Angerame 285.25; 2. Mackenzie Crawford 272.60; 3. Lexie Barker 266.25

Race Results

400 medley relay – 1. Bradley, Gresser, Trace, Rayner, 3:40.76; 2. Wolfe, Bach, Walsh, Petrak, 3:44.94; 3. Landstra, Banks, Luft, Glesenkamp, 3:53.02

1,000 free – 1. Kathrin Demler 9:53.07; 2. Georgia Mosher 10:08.02; 3. Natalia Jaspeado 10:13.35

200 free – 1. Kathrin Demler 1:48.73; 3. Katie Trace 1:50.91; 4. Nicole Fye 1:51.46

100 back – 1. Brynna Wolfe 54.94; 2. Rebekah Bradley 55.47; 3. Amy Fulmer 55.56

100 breast – 1. Hanna Gresser 1:01.21; 2. Josie Panitz 1:01.97; 4. Aislinn Walsh 1:04.56

200 fly – 2. Katie Trace 2:00.54; 3. Meredith Moellering 2:03.28

50 free – 1. Freya Rayner 23.13; 2. Amy Fulmer 23.60; 3. Taylor Petrak 23.63

100 free – 1. Freya Rayner 50.52; 2. Amy Fulmer 51.02

200 back – 2. Kristen Romano 1:59.69; 4. Brynna Wolfe 2:03.53

200 breast – 2. Josie Panitz 2:16.95; 3. Molly Kowal 2:20.27; 4. Sarah Sperber 2:21.17

500 free – 1. Nicole Fye 4:57.21; 2. Molly Kowal 4:58.52; 3. Natalia Jaspeado 5:03.33

100 fly – 2. Kathrin Demler 56.04; 3. Hanna Gresser 56.38; 4. Josie Panitz 57.06

200 IM – 1. Katie Trace 2:02.56; 2. Hanna Gresser 2:04.69; 3. Kristen Romano 2:04.97

200 free relay – 1. Ohio State “A” (Fulmer, Rayner, Bradley, Petrak) 1:32.94; 3. Ohio State “B” (Landstra, Moellering, Romano, Jurkovic-Perisa) 1:34.23

Results – Men

Diving Results

3-meter diving – 1. Lyle Yost 395.60; 2. Jacob Siler 392.15; 3. Jacob Fielding 383.10

1-meter diving – 1. Joey Canova 390.20; 2. Lyle Yost 330.60; 3. Jacob Siler 330.25

Race Results

400 Medley Relay – 1. Kondalski, DeLakis, Pohlmann, Craig, 3:17.48; 2. McDermott, Mathews, Lense, Abeysinghe, 3:21.27; 3. Cooper, McFadden, Dillmann, Andreis, 3:22.74

1000 free – 1. Carson Burt 9:28.07; 2. Alex Dillmann 9:29.98; 4. Chachi Gustafson 9:52.07

200 free – 1. Lain Weaver 1:40.63; 2. Jay Johnson 1:42.19; 3. Jason Mathews 1:42.80

100 back – 1. Cameron Craig 48.68; 2. Colin McDermott 49.74; 3. Andrew Loy 51.26

100 breast – 1. Paul DeLakis 56.30; 2. Evan McFadden 56.56; 3. Connor Isings 57.08

200 fly – 1. Chachi Gustafson 1:52.37; 2. Trey Gribble 1:52.76; 3. Matthew Magness 1:55.68

50 free – 1. Sem Andreis 20.27; 2. Joseph Pohlmann 20.82

100 free – 1. Matt Abeysinghe – 45.60; 2. Lain Weaver 46.66; 3. Jay Johnson 46.98

200 back – 1. Jonah Cooper 1:52.06; 3. Evan Stapp 1:52.66; 4. Andrew Loy 1:52.85

200 breast – 1. Jason Mathews 1.59.86

100 fly – 1. Cameron Craig 48.16

200 IM – 1. Thomas Watkins 1:52.20

200 free relay – 1. Ohio State “A” (Loy, Andreis, Abeysinghe, Craig) 1:22.33

 

The Buckeyes return to action Friday, Nov. 15 to host Denison at McCorkle Aquatic Pavilion.