Share

May 16, 1998

BLOOMINGTON, Ind. – The Ohio State track and field teams competed today in the Billy Hayes Invitational at the University of Indiana.

This was a final tune-up for the Buckeyes in preparation for next week+s Big Ten Championships. Leading the Buckeyes with first place finishes were Tamieka Porter (Sr., Escondido, Calif.) in the triple jump (42’6-3/4″), Andrew Pierce (Fr., Yellow Springs, Ohio) in the 400-meters (46.17) and Dominque Calloway (So., Aurora, Colo.) in the 200-meters (23.66).

Other leading Buckeyes included Winston Tidwell (Sr., Topeka, Kan.) and David Gonzalez (So., Bolingbrook, Ill.) with second-place finishes in the 800- and 1,500- meters respectively. Shanda McJunkins (200-meters, Sr., Cleveland Heights, Ohio) and Erika Goines (shot put, Sr., Zanesville, Ohio) took third place in their events.

Track & Field Results Billy Hayes Invitational Bloomington, Ind. May 16, 1998 No Team Scoring

Men’s Individual Results 100-Meter Dash 1. Ahmed Redmond (Ken. St.) 10.57 11. Leandre Liggins (OSU) 10.93

110-Meter Hurdles 1. Errol Williams (Notre Dame) 13.67 7. Reggie Germany (OSU) 14.24

200-Meter Dash 1. Jude Hammond (Kentucky) 21.33 12. Marlon DeLeon (OSU) 22.02 16. Edison Francis (OSU) 22.82

400-Meter Dash 1. Andrew Pierce (OSU) 46.17

400-Meter Hurdles 1. Jeff Ellis (Kentucky) 50.40 9. Dwayne Evans (OSU) 53.70

800-Meter Run 1. Brad Rogers (Unattached) 1:50.03 2. Winston Tidwell (OSU) 1:50.59 12. Jared Gambatese (OSU) 1:56.13

1,500-Meter Run 1. Chris Cozort (Purdue) 3:48.37 2. David Gonzalez (OSU) 3:50.39 6. Ian Connor (OSU) 3:52.64 16. David Browne (OSU) 3:59.14 17. John Agriesti (OSU) 3:59.86 20. Jason Addington (OSU) 4:03.97

4 x 100-Meter Relay 1. Kentucky 40.95 2. Ohio State 41.55

3,000-Meter Run 1. Charles Wallace (Bob Schul) 8:33.46 4. John Zimmerly (OSU) 8:38.38 Women’s Individual Results 100-Meter Hurdles 1. Katie Anderson (Mizuno) 12.76 3. Dominque Calloway (OSU) 13.29 16. Desiree Jones (OSU) 14.49

200-Meter Dash 1. Dominque Calloway (OSU) 23.66 3. Shanda McJunkins (OSU) 23.88 7. Monique Coleman (OSU) 24.76 9. Cathy Rejouis (OSU) 24.99 15. Desiree Jones (OSU) 26.05

400-Meter Dash 1. Roshell Russell (Kentucky) 53.81 8. Monique Coleman (OSU) 56.33

400-Meter Hurdles 1. Amanda Helberg (Vanderbilt) 59.10 4. Ayanna Reece (OSU) 1:00.57

800-Meter Run 1. Tammy Wenkei (S. Missouri) 2:08.63 4. Ta-Meika Brown (OSU) 2:12.82 15. Abieda Benjamin (OSU) 2:29.42

5,000-Meter Run 1. Nicole Laselle (Notre Dame) 17:14.54 6. Hila Hays (OSU) 19:27.66 8. Maureen Knotts (OSU) 20:59.09

Long Jump 1. Ola Sesay (Kentucky) 19’8-2/3″ 6. Tamieka Porter (OSU) 18’3-1/4″

High Jump 1. Dedee Nathan (Indiana TC) 5’10-3/4″ 7. Cathy Carlin (OSU) 5’4-1/4″ 12. Desiree Jones (OSU) 4’11-1/2″

Triple Jump 1. Tamieka Porter (OSU 42’6.7″

Shot Put 1. Connie Price-Smith (Adidas) 59’0-1/4″ 3. Erika Goines (OSU) 48’2″ 7. Karen Keys (OSU) 43’0-1/4″

Hammer Throw 1. Amy Hogan (Purdue) 176’6″ 12. Karen Keys (OSU) 116’5″

Discus Throw 1. Darria Clayton (Purdue) 157’9″ 8. Karen Keys (OSU) 139’2″ 9. Erika Goines (OSU) 134’0″

Javelin Throw 1. Christina Amaresehas (Unatt.)164’0″ 5. Desiree Jones (OSU) 105’6″