Athletic Department Directory

(Area Code 614)
Athletics Administration

2400 Olentangy River Rd
Phone: 292-7572

Gene Smith Senior Vice President & Wolfe Foundation Endowed Athletics Director 292-2477
Kim Heaton Executive Director, Administration, Chief of Staff 292-2477
Dan Cloran Executive Assoc. Ath. Dir., Development 292-7744
Janine Oman Assoc. Athletic Director 247-7678
Diana Sabau Sr Assoc AD, Ex. Relations & Strategic Comm. 688-0664
David Graham Assistant Provost, Student-Athlete Success/Associate AD 292-7088
Joe Odoguardi Senior Associate AD, Finance/CFO 292-5263
Mike Penner Assistant AD, Event Management 292-1848
Julie Vannatta Senior Associate AD Legal Services 292-0611
Cindy DeJacimo Asst. AD, Athletics Development 247-7029
Doug Archie Assoc AD, Compliance 292-8296
Denny Hoobler Assoc AD, Development 688-5734
Don Patko Assoc AD, Facilities Operations 292-6330
Shaun Richard Associate AD, Sport Administration 292-0012
Brett Scarbrough Associate AD, Ticketing & Premium Seating 292-4792
TJ Shelton Assoc AD, Sport Administration 247-4531
Dan Wallenberg Assoc AD, Communications 292-4095
Carey Fagan Assistant AD, Sport & Student-Athlete Well Being 247-8058
Heather Sefner Assoc AD, Finance 688-1688
Jason Singleton Associate Director of Compliance 247-7029
Business Office

310 Fawcett Center, 2400 Olentangy River Rd
Bus. Office Fax: 247-7016
Travel Fax: 292-2351

Joe Odoguardi Senior Associate AD, Finance/CFO 292-5263
Heather Sefner Assoc AD, Finance 688-1688
Beth Mullinix Administrative Office Associate 688-1804
Lisa Doersam Senior Accountant 688-2716
Jan Soboslai Senior Accountant 688-2574
Rachel Nichols Accountant 247-8362
Jason Hanely Business Manager 1 688-1936
Alicia Schmitt Fiscal Officer 688-2710
Juga Sow Fiscal Officer - Asset Management 247-1785
Frank Odierno Fiscal Associate 688-1922
Megan Anderson Fiscal Associate
Andrew Olinger Fiscal Associate 688-2705
Tom Bugno Accounting Assistant 247-7025
Camps and Clinics

710 Fawcett Center, 2400 Olentangy River Rd
Phone: 247-2267
Fax: 292-5075

Jerry Davis Director, Camps & Clinics 247-2039
Ashley Jones Assistant Director, Camps 514-0365
Makena Lynch FreestyleAssistant Director, Camps 247-7865
Theresa Bowers Program Assistant 247-6712
Cheerleading/Spirit Squad

Cheerleading/Spirit Squad
(Admin Assistant)
510 Fawcett Center, 2400 Olentangy River Rd
Phone: 292-3672

Cheerleading/Spirit Squad
(Coaches Offices)
104E St. John Arena, 410 Woody Hayes Dr
Phone: 292-1610

Ben Schreiber Cheerleading Head Coach 292-1610
Melissa McGhee Head Dance Coach 292-3672
Siobhan St. John Assistant Coach 514-5959
Ray Sharp Assistant Coach 292-3672
Patrick Carmichael Dance Assistant Coach
Connie Newby Office Associate 292-3672
Communications

610 Fawcett Center, 2400 Olentangy River Rd
Phone: 292-6861
Fax: 292-8547

Dan Wallenberg Assoc AD, Communications 292-4095
Leann Parker Director - Men's Hockey, Women's Tennis 688-0294
Jerry Emig Associate Director - Football 688-0343
Mike Basford Associate Director - Men's Lacrosse, Football (secondary) 292-0134
Kyle Kuhlman Assistant Director - Men's Volleyball, Wrestling, Pistol 292-0088
Alex Morando Assistant Director - Men's Soccer, Baseball 292-1389
Gary Petit Assistant Director - Women's Basketball, Men's Tennis, Men's Golf 292-3270
Brett Rybak Assistant Director - Women's Soccer, Women's Golf, Men's Basketball (Secondary) 292-1112
Candace Johnson Assistant Director - Women's Volleyball, Women's Gymnastics, Softball 247-0011
Grace Amberg Communications Assistant 247-0011
Don Hawkins Communications Assistant - Women's Ice Hockey, Women's Lacrosse, Women's Basketball (Secondary) 247-7023
Shayla Baker Student Assistant - Men's & Women's Cross Country, Men's & Women's Indoor/Outdoor Track & Field 292-6861
Danajha Clemons Student Assistant - Men's & Women's Cross Country, Men's & Women's Indoor/Outdoor Track & Field 292-6861
Emilia Frizzi Student Assistant - Fencing 292-6861
Mark Leopold Student Assistant - Synchronized Swimming 292-6861
Casey Sudzina Student Assistant - Rifle 292-6861
Jennifer Kirchner Communications Assistant 292-6861
Compliance Office

910 Fawcett Center, 2400 Olentangy River Rd
Phone: 292-2681
Fax: 292-0199

Doug Archie Assoc AD, Compliance 292-8296
Carly Grimshaw Assistant Director of Compliance 688-5636
Justin Kume Assistant AD, Compliance
Danie Daluisio Associate Director of Compliance 247-2701
Matt Bartlebaugh Associate Director of Compliance 688-7450
Paia LaPalombara Assistant Director of Compliance 292-3618
Andrea Miller Associate Director, Compliance 247-0043
Briana Fields Associate Director, Compliance 247-7772
Kyle Snoke Associate Director, Compliance 247-8159
Jamie Wood Assistant Director, Compliance 292-3220
Kacey Light Assistant Director, Compliance 292-4002
Jason Erickson Coordinator, Compliance 688-1163
David Duer Coordinator, Compliance 292-2681
Creative Services and Branding

510 Fawcett Center, 2400 Olentangy River Rd

Andy DeVito Dir, Creative Services & Branding 688-0835
Kyle McKee Graphic Designer 247-7202
Adam Cassidy Graphic Designer 247-6978
Michael Bower Graphic Designer 247-7983
Development

810 Fawcett Center, 2400 Olentangy River Rd
Phone: 292-9908
Fax: 247-7014

Dan Cloran Executive Assoc. Ath. Dir., Development 292-7744
Buckeye Club 292-9908
Varsity "O" 688-3707
Cindy DeJacimo Asst. AD, Athletics Development 247-7029
Jordan Birkemeier Dir, Annual Giving (Buckeye Club) 292-3612
Judy Bunting Dir, Annual Giving Donor Relations (Buckeye Club) 688-3038
Raymont Harris Director, Development 292-5187
Denny Hoobler Assoc AD, Development 688-5734
Maura Murphy Director, Development 247-1947
Cristine Dennis Dir, Development Operations 292-2908
Katie Shingledecker Associate Director 688-1209
Mitch Straub Associate Director 247-1859
Ben Waite Assistant Director 247-8143
Madeline McIntyre Asst Director, Development
Mackenzie Wills Asst Director, Development and Stewardship 688-0958
Lori Edsinger Gift Coordinator 292-1598
Candice Spencer Gift Coordinator 292-3451
Jennifer Scarbrough Office Assoc 247-2139
Megan Streng Gift Coordinator 247-8378
Digital Media

510 Fawcett Center, 2400 Olentangy River Rd
Phone: 292-3672
Fax: 688-5520

Pat Kindig Assistant Athletics Director, Digital Assets 292-3577
Josh Samuels Web Manager 688-0101
Monique Bowman Social Media Manager 292-8365
Dana Lewin Digital Visual Specialist 247-2418
Danielle Dean Emerging Media Assistant 247-2418
Miles McQuinn Web Video/Buckeye Vision 688-0101
Jack Srail IMG Social Plus
Equipment

Woody Hayes Ath Ctr, 535 Irving Schottenstein Dr
Phone: 292-1679
Fax: 292-6042

Rob Lachey Equipment Manager 292-1679
Tim Adams Equipment Manager 688-5853
Eric Buchanan Ath Equip Asst-JSC 688-5853
Mike Caldwell Ath Equip Asst-WHAC 292-1679
John Dunn Ath Equip Asst-WHAC 292-1679
Jim Jeans Ath Equip Asst-SJA 292-2654
Kevin Ries Ath Equip Asst-WHAC 292-1215
Kevin Nerl Ath Equip Asst-WHAC
Patrick Calligan Ath Equip Asst
Ashley McClain Intern
Kevin Nerl Ath Equip Asst
Event Management & Facilities Scheduling

710 Fawcett Center, 2400 Olentangy River Rd
Fax: 688-8412

Ericka Hoon Assistant Athletic Director, Event Management 292-6103
Evan Derr Associate Director, Event Management 292-2661
Lauren Graham Associate Director, Event Management 292-8707
Cassie Bernard Assistant Director, Event Management 247-6713
Katy Goetz Assistant Director, Event Management 247-1959
Bree Lipscomb Assistant Director, Event Management
Stephen Dahl Event Coordinator 688-3875
Annie Gallick Event Coordinator 688-3875
Caroline Brentz Event Coordinator 688-3875
Facilities Operations & Capital Projects

Phone: 292-6330
1. Ohio Stadium, 411 Woody Hayes Dr (Fax: 292-3585)
2. 131 St. John Arena, 410 Woody Hayes Dr. (Fax: 688-3265)
3. 102 Athletics Maintenance Bldg, 2450 Fred Taylor Dr (Fax: 247-6965)
4. 880 W. Henderson Rd, 43214 (Fax: 688-4645)
5. 240 Woody Hayes Athletics Center, 535 Irving Schottenstein Dr (Fax: 688-3265)

Don Patko Assoc AD, Facilities Operations 292-6330
Chris Biller1 Bldg Engineer 292-2646
Sean Perkins4 Assistant Director, Indoor Facilities 292-6532
Pete Olms1 Coord, Building Services-OS 688-5537
Mike Smith1 Assistant Director, Outdoor Facilities 688-4936
Dustin McCuiston Coord, Building Services-WHAC
Kevin Gilson2 Asst Building Coordinator-SJA
Shelaine Warren2 Asst Building Coordinator-SJA 247-8767
Don Morris4 Asst Building Coordinator-STWD/VTC 247-8238
Jason Browning4 Asst Building Coordinator-OS 292-6920
Brian Gimbel3 Supt, Athletic Grounds 292-9450
Michael Robertson1 Supt, Building Maintenance 292-6330
Wayne Stephens1 Supt, Building Maintenance-Electronics 292-1372
Ryan Speer1 Supervisor, Building Maintenance
Ryan Guthrie1 Supervisor, Building Svcs 292-6330
Brent Packer1 Athletic Grounds Specialist 292-9450
Brian Blount3 Athletic Grounds Specialist 292-2947
Neal Wolf3 Auto Mechanic 3 292-2947
Gary Delph1 Carpenter 2 292-2646
Randy Sefchick1 Carpenter 2 292-2646
Tom Galligan1 Elec Tech 3 292-8943
Tim Lewis1 Elec Tech 3 292-8940
Mike Nicholson1 Elec Tech 3 292-8938
Marty Mouzon1 Concrete Restoration Specialist 292-6330
Chuck Gammon1 Plumber 2 292-2646
Kathy Ross1 Office Manager 292-6330
Rob Horn1 Plumber 1 292-6330
Fan Experience and Promotions

510 Fawcett Center, 2400 Olentangy River Rd
Phone: 292-3672
Fax: 688-5520

Tyler Jones Assistant Athletics Director, Fan Engagement 247-2643
Caleb Clark Director 247-6536
Ethan Rowley Assistant Director 688-5524
Katie Chokreff Assistant Director 688-3325
Darren Mason Assistant 292-1208
Connie Newby Office Associate 292-3672
Fawcett Event Center

E145 Fawcett Center, 2400 Olentangy River Rd
Phone: 292-1342
Fax: 292-3072

M.A. Wimbush General Manager/Director, Conference Services 292-8035
Jim Mergner Program Coordinator, Athletics Welcome Center 292-3875
Ann Daugherty Director, Sales & Marketing 292-8033
Kayla Cioppa Executive Event Planner 292-3118
Nicole Porter Executive Event Planner 292-4021
Sabrina Urman Executive Meeting Planner 292-7217
Stephen Randall Accounting Assistant 247-6906
Adam Hospodar Building Maintenance Supt 1 247-0319
Jason Chaney Executive Chef 292-0606
Joe Hines Executive Sous Chef 292-0606
Anthony Fancelli Executive Sous Chef 292-2918
Kyle Massey Assistant Food & Beverage Director 292-2290
Ryan Behrens Food & Beverage Director 292-2290
Carly McCormack Banquet Captain 292-2290
Chase McDaries Event Services Coordinator 292-1641
Field Hockey

Jesse Owens Memorial Stadium, 2450 Fred Taylor Dr
Phone: 292-9017
Fax 292-2675

Jared Martin Head Coach 292-6214
Homero Pardi Assistant Coach 688-4680
Kate Lipton Assistant Coach 688-9467
Mitch Lush Director of Operations 292-6452
Lisa Davis Office Staff Coord 292-9017
Football

Woody Hayes Athletic Center, 535 Irving Schottenstein Dr
Phone: 292-2531
Fax 292-6592

Urban Meyer Head Coach 292-2531
Greg Schiano Assoc. Head Coach / Defensive Coordinator 292-2531
Ryan Day Offensive Coordinator / QBs 292-2531
Kevin Wilson Offensive Coordinator / Tight Ends 292-2531
Tony Alford Asst. Head Coach for Offense/RBs 292-2531
Alex Grinch Co-Defensive Coordinator / Safeties 292-2531
Billy Davis Linebackers Coach 292-2531
Larry Johnson Assistant Head Coach/Defensive Line coach 292-2531
Greg Studrawa Offensive Line Coach 292-2531
Taver Johnson Cornerbacks Coach 292-2531
Zach Smith Wide Receivers Coach 292-2531
Brian Voltolini Director of Football Operations 292-2531
Corey Dennis Quality Control - Offense 292-2531
Louie Addazio Graduate Assistant - Defense 292-2531
Randall Joyner Graduate Assistant - Defense 292-2531
Ryan Crowe Graduate Assistant - Defense 292-2531
Quinn Tempel Asst Dir, Football Operations 292-2531
Ryan Stamper Dir, Player Development 292-2531
Tony Tucker Dir, Student Well-Being 292-2531
Mark Pantoni Director of Player Personnel 292-2531
Tim Hinton Tight Ends/Fullbacks 292-2531
Ed Terwilliger Program Asst, Recruiting 292-2531
Tori Mager Dir, On Campus Recruiting 292-2531
Zach Swartz Dir, Creative Media & Post Production 381-0668
Sam Silverman Asst Dir, Creative Media 292-7269
Kenton Stufflebeam Asst Dir, Creative Design
Jacob Brown Asst, Post Production
Andre Mack-Robinson Assistant Dir, Creative Media 381-0668
Matt Thurin Quality Control Coach - Defense 292-2531
Bob Fraser Quality Control Coach - Defense 292-2531
Brian Hartline Quality Control Coach - Defense 292-2531
Kevin Ries Ath Equip Asst-WHAC 292-1215
Rob Lachey Equipment Manager 292-1679
Kevin Nerl Ath Equip Asst-WHAC
Amy Nicol Dir, Internal Operations 292-2531
Katie Plageman Coord, Football Admin 292-2531
Joe Stanek Video Coord 292-2531
Mike Santeramo Asst Video Coord 292-2531
Mickey Marotti Asst AD, FB Sport Performance 292-3536
Phil Matusz Assistant Strength & Conditioning Coach 292-9053
Niko Palazeti Asst Strength & Conditioning Coach 247-5006
Jeff Uhlenhake Assistant Strength & Conditioning Coach 292-9053
Quinn Barham Asst Strength & Conditioning Coach 292-9053
Sean McMickle Nutritionist
Doug Calland Assoc AD, Sports Performance 292-1164
Shaun Barnhouse Athletic Trainer 292-1164
Tyler Deam Asst. Athletic Trainer 292-1164
Tony Laurenzi Athletic Training Intern 292-1164
Adam Stewart Physical Therapist 292-1165
Golf Course

OSU Golf Courses, 3605 Tremont Rd
Columbus, Ohio 43220
Phone: 514-4653
Fax 292-1143
*Rest fax: 459-6192

Marc Lucas General Manager 292-1990
Brian Kelly Head Golf Professional 292-9148
WIlliam Robinson Asst Manager, Pro Shop 292-9385
Brendan Burgert Asst Manager, Pro Shop 292-9027
Sharlene Rutherford Accountant 1 292-2188
Karen Clark Accountant 1
Dennis Bowsher Supt, Golf Course 459-0003
Dan Trubisky Asst Superintendent, Golf Course 459-0003
Stephen Bugno Supv, Golf Course 459-0003
Doug Knaup Horticulturist 459-0003
Bill Myers Auto Mechanic 2 459-0003
John Demianenko Asst Superintendent, Golf Course 459-0003
Andrew Comer Golf Wkr 2 459-0003
Chuck Lorenz Golf Course Grounds Specialist 459-0003
Kirk Noga Golf Wkr 2 459-0003
Thomas Powell Golf Wkr 2 459-0003
Matthew Gerhart Golf Wkr 2 459-0003
Calvin Flinders Golf Wkr 2 459-0003
Thomas Steggemann Golf Wkr 2 459-0003
Steven Watson Golf Wkr 2 459-0003
Michael Liston Golf Wkr 2 459-0003
Brad Swartz Supv, Athletics Equipment 459-0003
Kirk Noga Golf Course Grounds Specialist 459-0003
Adrian Lawrence Golf Course Irrigation Specialist 459-0003
Diana Stropes Supv, Food Services 514-3663
Scott McLafferty Manager, Food Services 459-0003
Derek Ankrum Asst Manager, Food Services 514-3663
Tim Klunk Food Service Supervisor 2 514-3663
Julian Link Manager, Kitchen 514-4653
Clay Gray Cook 1
Joseph Black Cook 2
Human Resources

Fawcett Center, 2400 Olentangy River Rd, 43210

Krissy Mullins HR Director 292-9675
Jenn DeWitt HR Manager 292-4979
Katie Shockley HR Specialist 247-8451
Becky Keller HR Specialist 247-4106
Nicole Woods Service Center Manager 247-6511
Tom Bugno Accounting 247-7025
Ice Rink

OSU Ice Rink, 390 Woody Hayes Dr
Phone: 292-4154
Fax: 688-4795

Tom Ewers Manager 292-4154
Kyle Van Fleet Asst Mgr 292-4154
Tony Habart Asst Mgr 292-4154
Information Systems (IT)

410 Fawcett Center, 2400 Olentangy River Rd
Phone: 292-2164
Fax: 292-1343

Jim Null Associate AD, CIO Athletics & Business Advancement 292-5900
HELP DESK 292-2164
Mike Walden IT Director 292-7373
Troy Henley Asst Director, Information Systems 247-7234
Adam Molyet Senior Manager, AV Technologies
Earl Rodgers System Analyst 292-2164
John Paxson Coord, Help Desk 292-2164
Jon Yeagley Manager, Help Desk 292-2164
Matt Rea Systems Developer 688-8570
Gary Sheldon Mgr, Help Desk 292-2164
Jennifer Risch Security Specialist 292-2164
Jack Nicklaus Museum

2355 Olentangy River Rd
Phone: 247-5959
Fax: 247-5906

Steve Auch Curator 247-5921
Barb Hartley Program Coord 247-5904
Legal Affairs

South Campus Gateway Bldg, Ste. 500
1590 N. High St., Cols., 43201
Phone: 292-0611
Fax: 292-869

Julie Vannatta Senior Associate AD Legal Services 292-0611
Carla Niese Legal Secretary 292-0611
Levy Restaurants-Ohio State

Jerome Schottenstein Ctr, 555 Borror Dr
Phone: 688-5327
Fax: 688-5326

Sunny Day General Manager, Premium 688-4690
Molly Kurth Dir, Operations 688-5327
Chris North Dir, Concessions 688-5320
Patrick Becker Exec Chef 688-3996
Rochelle Mocas Senior Manager, Suites 688-5325
Aaron Schmidt Senior Concessions Manager 247-5907
Kristin Weiss Catering Manager 688-5320
Amanda Washington Coordinator, Purchasing 247-5712
Nicole Hartner Director, Purchasing 247-4798
Amy Walls Human Resources Manager 247-5954
Vikki Graves NPO Coordinator 292-3211
Allison Russell Controller 247-2939
Matt Taylor Sous Chef 247-4929
Concessions Concessions 247-5739
Catering Sales Catering Sales 688-4660
Medical Services and Training

Woody Hayes Ath Ctr, 535 Irving Schottenstein Dr
Phone: 292-1165
Fax: 292-3258

Dr Chris Kaeding Medical Director/Head Team Physician 293-8813
Doug Calland Assoc AD, Sports Performance 292-1164
Angela Beisner Head Athletic Trainer, Olympic Sports 292-1165
Jenn Novak Athletic Trainer (SJA) 292-7860
Wil Turner Asst. Athletic Trainer 292-2078
Tyler Deam Asst. Athletic Trainer 292-1164
Rae Everson Athletic Trainer 292-8004
Jason Good Assistant Athletic Trainer 292-1165
Katie Walker Assistant Athletic Trainer 292-1165
Patrick Brayfield Asst Athletic Trainer (Biggs) 292-4723
Jason Rule Assistant Athletic Trainer 688-5890
Erin Ralston Asst. Athletic Trainer 292-1165
Paul Dawson Asst. Athletic Trainer 292-7860
Solomon Campbell Asst Athletic Trainer 292-1165
Jennifer Carter Director of Sport Psychology 5-1934
Stephen Graef Sport Psychology 292-3432
Adam Stewart Physical Therapist 292-1165
Shaun Barnhouse Athletic Trainer 292-1164
Jeff Deits Athletic Trainer (JSC) 292-1165
Adam Campbell Insurance Coord 292-4367
Men's Baseball

250 Bill Davis Stadium, 650 Borror Dr
Phone: 292-1075
Fax: 688-8707

Greg Beals Head Coach 292-1075
Mike Stafford Associate Head Coach 292-1075
Blair Everhart Director of Baseball Operations 292-1075
Kathy Biddle Office Associate 292-1075
Men's Basketball

1054 Jerome Schottenstein Ctr, 555 Borror Dr
Phone: 292-0505
Fax: 292-1972

Chris Holtmann Head Coach 292-0505
Ryan Pedon Assistant Coach 247-6131
Mike Schrage Assistant Coach 688-8631
Terry Johnson Assistant Coach 688-3925
Quadrian Banks Strength and Conditioning Coach 688-2120
David Egelhoff Director of Basketball Operations 688-4620
Scoonie Penn Director, Recruiting and Player Development 688-2781
Mike Netti Special Assistant to the Head Coach
Kyle Davis Coord, Recruiting & Ops 688-2332
Debby Cacchio Program Assistant 292-0505
Men's Golf

OSU Golf Course, 3605 Tremont Rd
Phone: 292-3575
Fax: 326-2027

Jay Moseley Head Coach 292-3575
Brad Smith Asst Coach 292-3967
Kathy Biddle Office Associate 292-1075
Men's Gymnastics

Steelwood Training Facility, 1160 Steelwood Rd, 43212
Phone: 292-9323
Fax: 292-1808

Rustam Sharipov Head Coach 292-6271
Bob Gauthier Assistant Coach 292-3213
Casimiro Suarez Assistant Coach 292-9581
Drew Moling Director of Operations
Jennifer MacInnes Office Associate 292-9323
Men's Ice Hockey

1066 Jerome Schottenstein Center, 555 Borror Dr
Phone: 292-0820
Fax: 688-5857

Steve Rohlik Head Coach 247-0820
Steve Miller Associate Head Coach 292-0820
JB Bittner Assistant Coach 292-0820
Shelly Jackson Office Associate 292-0820
Layne LeBel Director of Hockey Operations 292-0820
Men's Lacrosse

Woody Hayes Athletic Center, 535 Irving Schottenstein Drive
Phone: 292-9017
Fax: 688-4645

Nick Myers Head Coach 292-5188
Brad Ross Associate Head Coach 688-4275
Travis Crane Assistant Coach 292-6853
Mark Bergey Director of Operations 292-5221
Madison Reid Event Coordinator
Kathy Biddle Office Associate 292-1075
Men's Soccer

Jesse Owens Memorial Stadium, 2450 Fred Taylor Dr
Phone: 292-9017
Fax: 292-9195

Brian Maisonneuve Head Coach 292-3139
Matt Foldesy Assistant Coach 292-7421
Chad Barson Director of Operations 292-9017
Lisa Davis Office Staff Coord 292-9017
Men's Tennis

Varsity Tennis Center, 880 W Henderson Rd, 43214
Phone: 292-9017
Fax 688-0380

Ty Tucker Director of Tennis 292-8994
Justin Kronauge Associate Head Coach 688-4440
Carrie Smith Director of Operations 688-1496
David Schilling Volunteer Assistant Coach Coach 292-8994
Lisa Davis Office Staff Coord 292-9017
Men's Track & Field/Cross Country

215P St. John Arena, 410 Woody Hayes Dr
Phone: 292-8004
Fax 688-3338
Women's Track & Field/Cross Country
215K St. John Arena, 410 Woody Hayes Dr
Phone: 292-8004
Fax 688-3338

Karen Dennis Director of Track & Field and Cross Country 292-0686
Khadevis Robinson Head Coach - Cross Country 292-3436
Sara Mason Vergote Assistant Coach Track & Field and Cross Country 292-0541
Rosalind Joseph Associate Head Coach - Jumps/Multi-Events 247-2372
Joel Brown Assistant Coach - Hurdles/Sprints 688-0836
Ashley Muffet Assistant Coach - Throws 292-5352
Nicolas Graves Director of Operations 688-2854
Fred Barends Sport Program Associate 292-8004
Rob Banhagel Volunteer Assistant - Pole Vault/Decathlon 247-2372
Anthony Glass Director of Athletic Conditioning 292-0657
Jesse Padgett Intern, Athletic Conditioning 688-3348
Men's Volleyball

215K St. John Arena, 410 Woody Hayes Dr
Phone: 292-8004
Fax 292-5668

Pete Hanson Head Coach 292-6452
Tim Embaugh Assistant Coach 688-3385
Kevin Burch Assistant Coach 614-247-2784
Christy Blough Volunteer Coach
Mitch Lush Director of Operations
Fred Barends Sport Program Associate 292-8004
Men's/Women's Fencing

Steelwood Training Facility, 1160 Steelwood Rd
Phone: 292-9323
Fax 292-8480

Donald Anthony Jr. Head Coach 292-1489
Aleksandr Smerdin Associate Head Coach 292-9602
Matteo Zennaro Assistant Coach 688-5838
Men's/Women's Pistol

041 Converse Hall, 2122 Tuttle Park Pl
Phone: 292-3783
Fax: 292-5668

Emil Milev Head Coach 292-3783
Anthony Lutz Assistant Coach 292-3783
Lisa Frey Office Associate 292-5052
Men's/Women's Rifle

041 Converse Hall, 2122 Tuttle Park Pl
Phone: 292-3783
Fax: 292-5668

Ryan Tanoue Head Coach 292-3783
Emily Caruso Assistant Coach 292-3783
Lisa Frey Office Associate 292-5052
Schottenstein Center (Office of Student Life)

Jerome Schottenstein Ctr, 555 Borror Dr
Phone: 688-3939
Fax: 292-5067

Xen Riggs Associate VP, Business/University Advancement, Executive Associate AD 292-6455
Mike Gatto General Manager, NWA & JSC 688-5579
Colin Thompson General Manager, JSC 688-8298
Wendy Rohaly Asst General Manager/CFO 292-5263
Leslie Lane Assistant General Manager, Marketing 688-5561
Melanie Ayers Dir, Administrative Svcs 688-5900
Bredan Buckley Chief Revenue Officer 688-8408
Mike Damas Dir, Facility Operations 688-4982
Scott Dickson Sr Dir, Event Services and Guest Experience 688-4915
Justin Doyle Assoc Director, Premium Seating 688-5860
Gary O'Brien Dir, Communications & Pgm Development 247-0095
Tracy Hedrick Sr. Director, Sales & Promotions 247-0008
Carolyn Speicher Asst Director, Guest Svcs & Event Mgmt 292-7469
Aaron Thomas Production Mgr 688-3252
Ben Chapman Production Coordinator 292-9230
Tim Filipovich Supv, Arena 688-5411
Shad Henderson Supv, A.M. Maintenance 688-5411
Charles Appiah Supv, Post-Event Maintenance 247-2730
Rachel Rokicki Coordinator, Guest & Event Services 688-5839
Andy Heaton Asst Dir, Operations 292-9138
Mike Hollon Mgr, Conversion 688-4943
Amber Louck Mgr, Event Svcs 688-4016
David Redelberger Director, Interactive Marketing 247-7433
Mike Fallen Senior Accountant 688-0312
Kristen Kemper Fiscal Officer 247-8325
Ross Quellhorst Project Mgr 688-5358
Brad Thomas Coord, Operations 688-3098
Brooke Bockelman Booking Director 688-3315
Kevin McClanahan Electrician 247-2464
Paul Michael Maintenance Repair Worker 3 688-5358
Chris Frey Maintenance Repair Worker 3 688-5358
Brooks Imhoff Event Services Coordinator 247-7813
Strength Training & Conditioning-Football

Woody Hayes Ath Ctr, 535 Irving Schottenstein Dr
Phone: 292-3536
Fax: 292-6592

Mickey Marotti Asst AD, FB Sport Performance 292-3536
Phil Matusz Assistant Strength & Conditioning Coach 292-9053
Niko Palazeti Asst Strength & Conditioning Coach 247-5006
Jeff Uhlenhake Assistant Strength & Conditioning Coach 292-9053
Quinn Barham Asst Strength & Conditioning Coach 292-9053
Strength Training & Conditioning-Other Sports

Jerome Schottenstein Ctr, 555 Borror Dr
Phone: 688-3939
Fax: 247-7926

Dave Richardson Assoc. Strength and Conditioning Coach 688-2120
Andy Britton Assistant, Strength & Conditioning 247-7727
Kevin Enchelmeyer Ath Cond Spec
Dean Hansen Assistant, Strength & Conditioning 292-0578
Luke Tipple Assistant, Strength & Conditioning 247-7341
Brian Seitz Ath Cond Spec (JSC) 247-6365
Kim Dally-Badgeley Assistant, Strength & Conditioning 688-3348
Jesse Padgett Intern, Athletic Conditioning 688-3348
Ben Gearhart Intern 292-0657
Lavanya Sirsikar Intern 688-3348
Anthony Glass Director of Athletic Conditioning 292-0657
Jesse Padgett Intern, Athletic Conditioning 688-3348
Student-Athlete Support Services (SASSO)

(Office of Academic Affairs)
350 Younkin Success Ctr, 1640 Neil Ave
Fax: 292-9205
Phone: 247-4486
2115 Fawcett Center, 2400 Olentangy River Rd.
Phone: 292-4718
Fax: 247-8170

David Graham Assistant Provost, Student-Athlete Success/Associate AD 292-7088
Kim Doran Senior Associate Director, Instructional Support Services 292-4718
Vicki Melnick Associate Director/Academic Counselor 292-7088
Dana Blount Assistant Director 688-2984
Megan Cable Assistant Director 688-2987
Heather DeMali Learning Specialist
LaToya Farris Program Manager, Student-Athlete Career Services 29-8092
Kaitlin Flaherty Senior Academic Counselor 688-1571
Stephon Fuqua Senior Academic Counselor 292-4035
Adam Hatem Senior Athletic Academic Counselor 292-7335
Sarah Pergine Senior Academic Counselor 688-4590
Eric Vendemia Senior Athletic Academic Counselor
Megan Howard Learning Specialist
Crystal Joens Tutor Integrity Manager 292-4718
John Macko Assistant Director 688-4367
Kiara McClendon Learning Specialist 688-4543
Brett McDaniel Senior Learning Specialist
Prince Moody Learning Specialist 688-4764
Tyler Parminter Learning Specialist 688-1732
Edina Reo Learning Specialist 688-3743
Matthew White Learning Specialist
Brittany Savko Program Lead Manager, Life Skills 292-8031
Shaun Swearingen Assistant Director 688-4502
Rudra Trivedi Learning Specialist
Matthew Moser Front Desk Coordinator
Joann Worthington Office Manager 247-4486
Jennifer Carpenter Office Admin Associate 247-4486
Swimming & Diving

McCorkle Aquatics Pavilion, 1847 Neil Ave
Phone: 292-5052
Fax 688-5736

Bill Dorenkott Director of Swimming and Diving
Justin Sochor Head Diving Coach
Jordan Wolfrum Associate Head Coach 292-4311
Matt Bowe Associate Head Coach 292-1542
Michael Hulme Assistant Coach 688-3263
Bryon Tansel Assistant Coach
Kyle Dunaway Director of Operations 688-1370
Lisa Frey Office Associate 292-5052
Ticket Office / Ticket Sales2

1020 Jerome Schottenstein Ctr, 555 Borror Dr (Fax: 688-3032)
2310 Fawcett Center, 2400 Olentangy River Rd (Fax: 247-7016)
Phone: 292-2624
1-800-GO BUCKS (462-8257)

Brett Scarbrough Associate AD, Ticketing & Premium Seating 292-4792
Matt Carabajal Senior Director, Ticket Operations & Service 292-1761
Justin Doyle Assoc Director, Premium Seating 688-5860
Kate Nushart Director of Ticket Operations & Analytics 292-8630
Kevin Gorham Director of Ticketing Finance 292-1501
Sarah Precht Director of Customer Retention 292-8426
Jason Rost Director of Ticket Sales 247-1984
Brad Hoffman Director, Ticketing Services 292-8756
Lauren Windle Director, Premium Seating 292-6246
Joe D'Agostino Assistant Ticket Director 688-2436
Brad Phil Haynes Assistant Ticket Director 292-1192
Phil Yackee Assistant Ticket Director 688-5828
Lauren Davis Senior Account Executive 292-0063
Kathleen Dean Senior Account Executive 292-4797
Zach Heilman Senior Account Executive 292-3862
Andrew Boppel Account Executive 292-8098
Dan Goswick Account Executive 292-2537
Lily Toy Ticket Account Specalist 292-2624
Jessica LaVrar Admin Associate 292-4792
Jake Johnson Sales Assistant 292-5476
Theresa Bowers Program Assistant 247-6712
Video Services

Jerome Schottenstein Ctr, 555 Borror Dr
Phone: 688-5359
Fax 292-5067

David Bakalik Creative Director/Executive Producer, Live Production 688-5359
Craig Brown Mgr, Motion Graphics 688-5359
Russ Hoeflich Director/Creative Director, Video Svcs 688-8621
Mark Quisenberry Mgr, Video, Live Production Assistant 688-5359
Rob Milan Asst Mgr, Video Svcs - Producer, Creative 688-8621
Chuck Altizer Video Broadcast Engineer 688-5359
Stacy Kelleher B1G Network Production Manager 247-6268
Matt Fox Assistant Director of Video Services - Producer, Creative 688-8621
Women's Basketball

1080 Jerome Schottenstein Ctr, 555 Borror Dr
Phone: 292-9270
Fax: 292-7061

Kevin McGuff Head Coach 292-9270
Patrick Klein Associate Head Coach 292-5224
Carrie Banks Assistant Coach 292-7543
Beth Howe Director of Operations 292-5223
Sydney Durrah Video Coordinator 292-5225
Ericka Haney Special Assistant to the Head Coach
Reid Guzdanski Administrative Assistant 292-9270
Women's Golf

OSU Golf Course, 3605 Tremont Rd
Phone: 292-3809
Fax 326-2027

Therese Hession Head Coach 292-3809
Stacy Snider Asst Coach 292-3679
Kathy Biddle Office Associate 292-1075
Women's Gymnastics

Steelwood Training Facility, 1160 Steelwood Rd, 43212
Phone: 292-9323
Fax: 292-8480

Meredith Paulicivic Head Coach 292-9429
Randy Monahan Assistant Coach 688-5406
Lucas Wasson Assistant Coach 688-4143
Drew Moling Director of Operations
Jennifer MacInnes Office Associate 292-9323
Women's Ice Hockey

215D St. John Arena, 410 Woody Hayes Dr
Phone: 292-8004
Fax: 292-5668

Nadine Muzerall Head Coach 292-8004
Peter Elander Associate Head Coach 292-8004
Milica McMillen Assistant Coach 292-8004
Fred Barends Sport Program Associate 292-8004
Rae Everson Athletic Trainer 292-8004
Taran Singleton Director of Operations 292-8004
Women's Lacrosse

Jesse Owens Memorial Stadium, 2450 Fred Taylor Dr
Phone: 292-9017
Fax 292-2675

Alexis Venechanos Head Coach 688-4178
Molly Hendrick Asst Coach 688-4276
Barbara Sullivan Director of Operations 688-1490
Lisa Davis Office Staff Coord 292-9017
Women's Rowing

215A St John Arena, 410 Woody Hayes Dr
Phone: 292-8004
Fax: 292-5668

Andy Teitelbaum Head Coach 292-6099
Robbie Tenenbaum Associate Head Coach 292-7546
Anna Goodale Assistant Coach 292-7050
Kate Sweeney Assistant Coach 292-7050
Joe Pipia Boatman 292-7050
Catherine Shields GAA 247-9903
Fred Barends Sport Program Associate 292-8004
Women's Soccer

Jesse Owens Memorial Stadium, 2450 Fred Taylor Dr
Phone: 292-9017
Fax: 292-9195

Lori Walker-Hock Head Coach 292-8482
Brian Jankowski Assistant Coach 292-8482
Michael Needham Assistant Coach 292-8482
Duncan Johnston Director of Operations 292-8482
Lisa Davis Office Staff Coord 292-9017
Cassie Dickerson Volunteer Coach 292-8482
Women's Softball

Jesse Owens Memorial Stadium, 2450 Fred Taylor Dr
Phone: 292-9017
Fax: 292-9195

Kelly Kovach Schoenly Head Coach 292-7532
Jenna Hall Assistant Coach 292-0856
Megan Smith Director of Operations 292-9017
Lisa Davis Office Staff Coord 292-9017
Women's Synchronized Swimming

McCorkle Aquatics Pavilion, 1847 Neil Ave
Phone: 292-5052
Fax 688-5736

Holly Vargo-Brown Head Coach 292-0528
Suzanna Fernandez Assistant Coach 292-5692
Kyle Dunaway
Lisa Frey Office Associate 292-5052
Women's Tennis

Varsity Tennis Center, 880 W Henderson Rd, 43214
Phone: 292-9017
Fax: 688-0380

Melissa Schaub Head Coach 292-6189
Adam Cohen Assistant Coach 688-5488
Carrie Smith Director of Operations 688-1496
Sarah Taylor Volunteer Assistant Coach 292-6189
Kathy Biddle Office Associate 292-1075
Women's Volleyball

215B St. John Arena, 410 Woody Hayes Dr
Phone: 292-8004
Fax 292-5668

Geoff Carlston Head Coach
Susan Halverson-Maloney Associate Head Coach 292-8004
Ben Spurlock Assistant Coach 292-8004
Caitlin Insana Director of Operations 292-8004
Shannon Smith Administrative Assistant
Fred Barends Sport Program Associate 292-8004
Wrestling

Steelwood Training Facility, 1160 Steelwood Rd
Phone: 292-9323
Fax 292-8480

Tom Ryan Head Coach 292-4184
J Jaggers Associate Head Coach 688-5714
Tervel Dlagnev Assistant Coach 292-4159
Anthony Ralph Volunteer Assistant Coach 688-4909
Jennifer MacInnes Office Associate 292-9323