2017-18 Points of Pride

2 CoSIDA Academic All-Americans

  • Jordan Fuller – Football (Second Team)
  • Cole Gorski – Men’s Track & Field (First Team)

5 CoSIDA Academic All-District Selections

  • Sam Hubbard – Football
  • Jordan Fuller – Football
  • Morgan Wolcott – Women’s Soccer
  • Nikki Walts – Women’s Soccer
  • Cole Gorski – Men’s Track & Field

Academic Highlights

  • 127 Distinguished Scholars – Big Ten record
  • 489 Academic All-Big Ten Selections – Big Ten record
  • Record 692 Scholar Athletes
  • Awarded more than $101,000 in postgraduate scholarship monies at the 2018 Scholar-Athlete Dinner
  • 34 sports ended the school year with a grade-point average of 3.00+

Big Ten Medal of Honor

  • Kelsey Mitchell – Women’s Basketball
  • Kyle Snyder – Wrestling

Elite 90 Award

  • Jaclyn Reeves – Women’s Hockey
  • Sean Romeo – Men’s Hockey

NCAA Postgraduate Scholarship

  • David Szarvas – Men’s Gymnastics

2 Team National Champions

  • Pistol
  • Synchronized Swimming

2 Team National Runers-up

  • Wrestling
  • Men’s Tennis

6 Individual National Champions

  • Anthony McCollum – Standard Pistol
  • Marc-Antoine Blais Belanger – Fencing Men’s Epee
  • Kyle Snyder – Wrestling, Heavyweight
  • Monica Velazquez-Stiak & Alyssa Hoying – Synchronized Swimming, Duet Routine
  • Synchronized Swimming, Team Routine
  • Zack Bazile – Men’s Outdoor Track & Field, Long Jump

Learfield Sports Director’s Cup

  • Ohio State finished seventh, the eighth time in the last 10 years the Buckeyes placed in the Top 10
  • The Buckeyes had the most points of any school during the winter season
  • Seven teams posted Top 5 finishes

3 Individual National Runners-Up

  • Myles Martin – Wrestling, 184 lbs.
  • Mikael Torpegaard and Martin Joyce, Men’s Tennis Doubles
  • Eric Harrison Jr., Duan Asemota, Drelan Bramwell, Zack Bazile – Men’s Outdoor Track & Field 4x100m Relay

138 All-Americans

Big Ten Male Athlete of the Year

  • Kyle Snyder, Wrestling

Ohio State Athletes of the Year

  • Kelsey Mitchell – Women’s Basketball
  • Kyle Snyder – Wrestling

3 Major Award Winners

  • Billy Price – Football, Rimington Trophy
  • Sean Melton – Men’s Gymnastics, Nissen-Emery Award
  • Kyle Snyder – Wrestling, AAU Sullivan Award

1 National Coach of the Year

  • Holly Vargo-Brown – Synchronized Swimming, U.S. Collegiate Coach of the Year

10 Conference Regular-Season Team Championships

  • Women’s Basketball – Big Ten
  • Fencing – Midwest Fencing Conference
  • Football – Big Ten
  • Rowing – Big Ten
  • Women’s Soccer – Big Ten (First outright championship in school history)
  • Men’s Tennis – Big Ten
  • Men’s Indoor Track & Field – Big Ten
  • Men’s Outdoor Track & Field – Big Ten
  • Men’s Volleyball – Midwestern Intercollegiate Volleyball Association
  • Wrestling – Big Ten

3 Conference Tournament Team Championships

  • Women’s Basketball – Big Ten
  • Men’s Tennis – Big Ten
  • Men’s Volleyball – Midwestern Intercollegiate Volleyball Association

34 Individual Conference Champions

  • Fencing
    • Emma von Dadelszen – Women’s Epee
    • Sarah Merza – Women’s Sabre
    • Camilla Rivano – Women’s Foil
    • Marc-Antoine Blais Belanger – Men’s Epee
    • Stas Sudilovsky – Men’s Foil
  • Women’s Golf
    • Jaclyn Lee
  • Men’s Gymnastics
    • Sean Melton – All-Around
  • Women’s Gymnastics
    • Jamie Stone – Vault
    • Olivia Aepli – Uneven Bars
  • Rowing
    • Second Novice Eight – Taylor Coalter, Emily Witker, Megan Gibson, Allison Abramski, Willow Wahlers, Alex Warning, Erin Parker, Kailey Boomer and Lilli Flinders
    • Sam Morrison, Julia Miklasevich, Rachel DeWitte, Michaela Nordhaus, Ally Hatton, Megan Cymanski, Alex Warning, Michaela Price, Cailly O’Toole and Lena Harper
    • Third Varsity Four – Sophie Blair, Kendell Massier, Catherine McNutt, Hannah Hites and Michayla Binkley
    • Second Varsity Four – Divya Batchu, Sierra Tiede, Bianca Piloseno, Rachel Serafy and Olivia Kwiecinski
    • First Varsity Four – Helen Sudhoff, Ashley Saba, Sierra Cydrus, Chelsea Harpool and Annie Jachthuber
    • Second Varsity Eight – Emma Warns, Kaylee Koker, Leonie Heuer, Maddie Perrett, Rose Carr, Stephanie Gase, Magdalena Bravo Alvez, Kim Warriner and Morgan Hummel
    • First Varsity Eight – Anjali Fernandes, Ida Kruse, Lexie Nothdurft, Rachel Engel, Cassandra Johnson, Bridget Schodorf, Alessandra Montesano, Ida Petersen and Alice Riley
  • Women’s Swimming
    • Liz Li – 50 Freestlye
    • Liz Li – 100 Freestyle
    • 200 Freestyle Relay – Freya Rayner, Liz Li, Macie McNichols, Maria Coy
    • Meg Bailey – 400 Individual Medley
  • Men’s Indoor Track & Field
    • Nick Demaline – Shot Put
    • Zack Bazile – Long Jump
    • Cole Gorski – Pole Vault
    • Nick Gray – 200m Dash
    • 4x400m Relay – Asa Burke, Nick Gray, Drelan Bramwell, Andre Jeff
  • Women’s Indoor Track & Field
    • Sade Olatove – Shot Put
    • Chantel Ray – 60m Hurdles
  • Men’s Outdoor Track & Field
    • Zack Bazile – Long Jump
    • 4×100 Meter Relay – Eric Harrison Jr., Duan Asemota, Drelan Bramwell, Zack Bazile
    • Eric Harrison Jr. – 200-Meter Dash
  • Wrestling
    • Nathan Tomasello – 125 pounds
    • Joey McKenna – 141 pounds
    • Kollin Moore – 197 pounds
    • Kyle Snyder – Heavyweight

10 Conference Players of the Year

  • Keita Bates-Diop – Men’s Basketball
  • Kelsey Mitchell – Women’s Basketball
  • Nick Bosa – Football Defensive Lineman
  • Billy Price – Football Offensive Lineman
  • J.T. Barrett – Football Quarterback
  • Nikki Walts – Women’s Soccer Midfielder of the Year
  • Morgan Wolcott – Women’s Soccer Defender of the Year
  • Nicolas Szerszen – Men’s Volleyball Player of the Year
  • Mikael Torpegaard – Men’s Tennis Player of the Year
  • Jake Martin – Men’s Gymnastics, Co-Big Ten Gymnast of the Year
  • Nicolas Szerszen – Men’s Volleyball, MIVA Player of the Year
  • Zack Bazile – Men’s Outdoor Field Athlete of the Year

8 Conference Freshman of the Year

  • Emma Maltais – Women’s Hockey Rookie of the Year
  • Justin Inacio – Men’s Lacrosse Freshman of the Year
  • Lexie Nothdurft – Rowing Freshman of the Year
  • John McNally – Men’s Tennis Freshman of the Year
  • Shiori Fukuda – Women’s Tennis Freshman of the Year
  • Anavia Battle – Women’s Indoor Track & Field Freshman of the Year
  • Kristen Romano – Women’s Swimming and Diving Freshman of the Year
  • Eric Harrison Jr. – Men’s Outdoor Track & Field Freshman of the Year

10 Conference Coaches of the Year

  • Chris Holtmann – Men’s Basketball
  • Nadine Muzerall – Women’s Hockey
  • Steve Rohlik – Men’s Hockey
  • Nick Myers – Men’s Lacrosse
  • Andy Teitelbaum – Rowing
  • Lori Walker-Hock – Women’s Soccer
  • Ty Tucker – Big Ten Men’s Tennis
  • Karen Dennis – Men’s Indoor Track & Field
  • Karen Dennis – Men’s Indoor Track & Field
  • Tom Ryan – Wrestling

1 Assistant Conference Coach of the Year

  • Aleksandr Smerdin – Fencing

86 First Team All-Conference Recipients

67 Second Team All-Conference Recipients

11 Third Team All-Conference Recipients

16 Honorable Mention All Conference Recipients

8 All-Freshman Team Recipients

3 All-Defensive Team

18 Conference All-Tournament Team Recipients

4 Conference Tournament MVPs

8 Regional/Sectional Champions

  • Maximilien Chastanet – Fencing, Men’s Foil
  • Domenik Koch – Fencing, Men’s Sabre
  • Lewis Weiss – Fencing, Men’s Epee
  • Jamie Stone – Women’s Gymnastics, Vault
  • Laila Huric – Synchronized Swimming, Solo Routine
  • Monica Velasquez-Stiak & Alyssa Hoying – Synchronized Swimming, Duet
  • Scarlet Team – Synchronized Swimming, Team Routine
  • Men’s Hockey – Midwest Regional Winners

14 First Team All-Regional/District Selections

5 Second Team All-Regional/District Selections

1 Third Team All-Regional/District Selections

1 Honorable Mention All-Regional/District Selection

4 Regional Coach of the Year

  • Chris Holtmann – Men’s Basketball, USBWA District V Coach of the YEar
  • Ty Tucker – Men’s Tennis, ITA Regional Coach
  • Karen Dennis – Men’s Track and Field, USTRCCCA Men’s Regional Coach of the Year
  • Joel Brown – Men’s Track and Field, USTRCCCA Men’s Regional Assistant Coach of the Year

4 Regional Players of the Year

  • Keita Bates-Diop – Men’s Basketball, USBWA District V Player of the Year
  • Mikael Torpegaard – Men’s Tennis, ITA Senior Player of the Year
  • Nick Gray – Men’s Track & Field, USTRCCCA Regional Athlete of the Year
  • Zack Bazile –Men’s Track & Field, USTRCCCA Regional Field Athlete of the Year

2 Regional Freshman of the Year

  • John McNally – Men’s Tennis, ITA Rookie of the Year
  • Shiori Fukuda – Women’s Tennis, ITA Rookie of the Year

Big Ten Sportsmanship Award Winners for Ohio State

  • Nathan Tomasello – Wrestling
  • Jincy Dunne – Women’s Hockey

Bucks Go Pro

  • The Ohio State Department of Athletics hosted the Bucks Go Pro program for the sixth year in a row, welcoming 43 student-athletes from 21 sports as interns within the athletics department and on campus throughout the summer. The program strives to provide student-athletes valuable work experience on campus while assisting them in their desired career paths.
  • Bucks Go Pro 2.0 offered an opportunity for 17 student-athletes to intern off-campus in local companies and businesses including Rogue Fitness, Nationwide Children’s Hospital, Rockbridge, and Honda.
  • The department held its first Bucks Go Pro Road Trip, where 27 Buckeyes (mostly rising second years) traveled to Indianapolis for a unique two-day professional development experience. The first day included a visit to the NCAA headquarters, with a tour of the Hall of Champions before sessions on NCAA governance, championships and leadership development, followed by a stop at Bankers Life Fieldhouse and dinner with the general manager of the Indianapolis Colts. On day two, Buckeyes visited Eli Lilly, a Fortune 500 company that employs more than 100 Ohio State alumni, for a tour and information session; the road trip ended with a meet and greet and conversations with staff at Indianapolis Motor Speedway.

Buckeyes Go International

  • The Ohio State Department of Athletics sponsored 55 student-athletes from 29 sports traveling to 11 countries during 2017-18, providing international experiences through education abroad and service-learning.
  • Service learning trips included the department’s first winter trip when 12 student-athletes traveled to Dominican Republic with Soles4Souls; summer experiences included 13 student-athletes traveling to Costa Rica with Global Vision International in May and 14 visiting Puerto Rico with Soles4Souls in August.
  • Two Buckeyes headed to Vietnam with Coach for College, while 15 students studied abroad through faculty-led programs.