Share

May 17, 1999

COLUMBUS, Ohio – The sophomore tandem of Andrew Pierce (Yellow Springs, Ohio) and Donica Merriman (Trotwood, Ohio) were each victorious at the Billy Hayes Invitational in Bloomington, Ind. Saturday. Pierce won the 400-meter dash and Merriman came out on top in the 200-meter dash. The meet was non-scoring.

The Buckeyes will travel to Purdue for the Big Ten Championships, which begin Friday. The Championships, held in West Lafayette, Ind., will last through May 23.

Individual Events Mens 100-meter dash 1. Wendell Faria, McKendree 10.64 22. Joe Crallie, Ohio State 11.31 26. Nigel Carter, Ohio State 11.65

Mens 200-meter dash 1. Wendell Faria, McKendree 21.41 15. Marcus Harris, Ohio State 22.30

Mens 400-meter dash 1. Andrew Pierce, Ohio State 46.51 17. Marcus Harris, Ohio State 49.28

Mens 800-meter run 1. Ben Kapsoiya, So. Indiana 1:48.85 30. Greg Willis, Ohio State 1:59.66

Mens 1,500-meter run 1. Jason Biatka, E. Illinois 3:47.85 3. Ian Connor, Ohio State 3:49.05 4. David Gonzalez, Ohio State 3:49.66 17. J.J. ORielly, Ohio State 3:59.30 20. Chris Hudik, Ohio State 4:02.21

Mens 110-meter hurdles 1. Paul Sehzue, Toledo 14.31 10. Tony Larocca, Ohio State 15.41

Mens 400-meter hurdles 1. Ernest Clark, Indiana 52.53 6. Ryan Grear, Ohio State 53.73 17. Tony Larocca, Ohio State 58.84

Mens 4×400-meter relay 1. Western Michigan 3:12.56 6. Ohio State 3:17

Mens High Jump 1. Steven Smith, Elite Athletes 2.27m 12. Alan Barr, Ohio State 1.90m

Mens Pole Vault 1. Brian Garriotte, Indiana 5.05m 2. Corey Johnson, Ohio State 4.85m

Mens Long Jump 1. Marshaun West, Notre Dame 7.47m 3. Joe Crallie, Ohio State 7.27m 9. Nigel Carter, Ohio State 6.35m

Mens Discus Throw 1. Will Summers, Unattatched 55.87m 18. Rusty Azbell, Ohio State 41.22m 20. Andrew Saurer, Ohio State 38.48m

Mens Hammer Throw 1. Roman Linshield, Ohio State 71.64m 13. Andrew Saurer, Ohio State 47.90m 17. Rusty Azbell, Ohio State 41.64m

Womens 100-meter dash 1. Agne Visoksite, McKendree 11.58 3. Monique Coleman, Ohio State 12.12 16. Lilyean Connolly, Ohio State 13.16

Womens 200-meter dash 1. Donica Merriman, Ohio State 23.35 7. Monique Coleman, Ohio State 24.47 16. Rhondalynn Crawford, Ohio St. 26.25

Womens 400-meter dash 1. Liz Grow, Notre Dame 53.59 9. Rhondalynn Crawford, Ohio St. 58.74

Womens 800-meter run 1. Hope Sanders, Unattatched 2:06.63 2. Carrie Hoblet, Ohio State 2:07.43 16. Ta-Meika Brown, Ohio State 2:18.44

Womens 3,000-meter run 1. Lorilynn Hoffman, Unattatched 9:56.84 2. Alexis Schulist, Ohio State 10:05.43 4. Karyn Kelly, Ohio State 10:19.65

Womens 100-meter hurdles 1. Katie Anderson, Puma 13.04 2. Donica Merriman, Ohio State 13.41 6. Dominque Calloway, Ohio St. 13.79 13. Ayanna Reece, Ohio State 14.69

Womens 400-meter hurdles 1. LeGretta Hinds, Unattatched 57.47 2. Ayanna Reece, Ohio State 58.55

Womens 4×400-meter relay 1. McKendree 3:47.25 2. Ohio State 3:52.69

Womens High Jump 1. Jennifer Henglehedt, ND 1.72m 8. Cathy Carlin, Ohio State 1.59m

Womens Long Jump 1. Desiree Cocks, Lindewood 5.89m 14. Cathy Carlin, Ohio State 4.52m

Womens Shot Put 1. Dedra Nathan, Unattatched 14.70m 7. Karen Keys, Ohio State 13.06m

Womens Discus Throw 1. Katrin Koch, Unattatched 56.26m 13. Karen Keys, Ohio State 41.20m 14. Katy Craig, Ohio State 39.50m

Womens Hammer Throw 1. Toyinda Smith, Purdue 55.26m 8. Karen Keys, Ohio State 43.08m 9. Katy Craig, Ohio State 42.40m

Womens Javelin 1. Serene Crooks, Purdue 49.50m 4. Keely Hanciox, Ohio State 35.50m