Share

May 24, 2005

COLUMBUS, Ohio – Five male and five female Ohio State senior student-athletes have been selected as finalists for the 2005 Big Ten Medal of Honor. The male nominees are: Dustin Fox (Football/Canton, Ohio), Peter Frantz (Lacrosse/Glenview, Ill.), Simon Fraser (Football/Upper Arlington, Ohio), Mitch Richeson (Diving/Greenwood, Ind.) and Thomas Randisi (Lacrosse/Towson, Md.). The female finalists are: Diana Albrecht (Rowing/Dresden, Germany), Stacey Gordon (Volleyball/Oshawa, Ontario), Lindsay Newbill (Synchronized Swimming/Riverside, Calif.), Erica Nollen (Soccer/West Chester, Ohio) and Kristen White (Golf/Doylestown, Pa.).

A male and female honoree will be awarded the 2005 Medal of Honor at the Ohio State Scholar-Athlete Banquet. In addition, a record 442 student-athletes will be recognized as Ohio State Scholar-Athletes at the banquet, which will be held at 5:30 p.m. Wednesday in the Terrace Ballroom at the Greater Columbus Convention Center.

The Big Ten Medal of Honor Award was established by the Big Ten Conference office in 1914 and is awarded at each member institution to a student-athlete in the graduating class. An additional award for the top female was instituted in 1982. The two winners are chosen according to both academic and athletic proficiency. This honor includes a postgraduate scholarship for the recipients who would like to pursue a graduate or professional program at Ohio State.

Dustin Fox, Football
Canton, Ohio/GlenOak

Major: Communications
Future Plans: Pursue career in the National Football League

Three-time Academic All-Big Ten Two-time CoSIDA AcademicAll-District Team Four-time OSU Scholar-Athlete 2004 Team captain2002 Big Ten and National Championship team member 2004 HonorableMention All-Big Ten 2003 Second Team All-Big Ten 2002 HonorableMention All-Big Ten

Peter Frantz, Lacrosse
Glenview, Ill./Loyola

Major: Finance
Future Plans: Working for the DRW Trading Group in Chicago

Four-time OSU Scholar-Athlete Three-time Academic All-Big TenOhio State Lacrosse Scholar Athlete of the Year 2003 Alpha LambdaDelta and Phi Eta Sigma national honor societies National Societyof Collegiate Scholars Golden Key International Honor Society Teamcaptain 2004-05 Four-year letterwinner 2004 Second Team All-GreatWestern Lacrosse League

Simon R. Fraser, Football
Upper Arlington, Ohio/Upper Arlington

Major: Criminology
Future Plans: Pursue career in the National Football League and attend law school

Deans List Autumn 2001 Dean’s List Winter 2002 Four-time OSUScholar-Athlete Three-time Academic All-Big Ten National FootballFoundation Scholar Award winner 2005 2004 Team captain 2002 Big Tenand National Championship team member 2003 Week One Big Ten Playerof the Week 2004 Team Captain 2004 Alamo Bowl MVP 2004 Second TeamAll-Big Ten

Thomas Randisi, Lacrosse
Baltimore, Md./Calvert Hall

Major: Marketing
Future Plans: Employed (as of July 2005) by McCormick and Company, Inc. as military sales specialist

Four-time OSU Scholar-Athlete Three-time Academic All Big-TenFive-time OSU Dean’s List 2004 Men’s Lacrosse Scholar-Athlete AwardNational Buckeye Plus Scholarship OSU Trustees Scholarship TheNational Society of Collegiate Scholars (2001-05) Fisher College ofBusiness “Pace Setter” leadership/academic award nominee Two-timeteam captain Four-year athletic scholarship Michael R. BreschiScholarship 2002 OSU Freshman of the Year 2005 First Team All-GreatWestern Lacrosse League Two-time Second Team All-Great WesternLacrosse League (2003, ’04) Great Western Lacrosse LeagueChampionship Team member in 2003 and 2004 First two NCAA tournamentappearances in OSU history 2005 Preseason All-American

Mitchell Richeson, Diving
Greenwood, Ind./Greenwood

Major: Computer science and engineering
Future Plans: Attend graduate school at Ohio State next year and enter the B.S./M.S. program within the CSE department; continue to train and prepare for the Olympics.

Member of the Honors College Dean’s List for 11 quarters 2002Robert F. Shurtz Award for success I Freshman Mathematics Four-timeOSU Scholar-Athlete (2002-2005) 2004 CoSIDA Academic All-AmericanThree-time Academic All-Big Ten (2003, ’04, ’05) Recognized in 2005President’s Salute to Undergraduate Academic Achievement 2005 BigTen 1-meter champion 2005 Big Ten 3-meter runner-up 2004 Big Ten 3Mchampion with champion record 2004 Big Ten 1M runner-up 2004 BigTen Diver of the Year Three-time All-Big Ten (2003, ’04, ’05)Two-time All-American (2004, ’05) Two-time recipient of MillerAnderson Outstanding Diver Award 2004 U.S. Olympic Trials 3Mfinalist 2004 U.S. Senior Nationals 3M runner-up

Diana Albrecht, Rowing
Dresden, Germany/Vitztum Gymnasium

Major: Political science/communication with business minor
Future Plans: Summer intern for German Embassy in Washington, D.C., and then will pursue a master’s degree in international politics

Two-time Academic All-American (2003, ’04) Two-time AcademicAll-Big Ten Conference (2003, ’04) Three-time OSU Scholar-Athlete10-time OSU Dean’s List Athletic Scholarship, 2001-05 2004 FirstTeam All-American 2004 First Team All-Big Ten Conference 2004 FirstTeam All-Central regional 2nd Place, Big Ten Conference TeamFinish, 2004-05 5th Place, NCAA First Varsity Eight, 2004Three-time Central Regional Team Champions (2003, ’04, ’05) 2002Big Ten Team Champions, 2002

Stacey Gordon, Volleyball
Oshawa, Ontario/Eastdale Collegiate (Ganaraska Wolves)

Major: Sport and leisure studies
Future Plans: Pursue professional volleyball career and coach at the collegiate level

Four-time Ohio State Scholar-Athlete Three-time AcademicAll-Big Ten Four-time Dean’s List First four-time All-American inOSU women’s volleyball Ohio State career leader in kills (2,798)and kills per game (6.12) OSU career leader in digs (1,572) anddigs per game (3.44) All-time Big Ten career kills leader (2,798)OSU leader in points (3,094.5) and points per game (6.77) Four timeAll-Big Ten selection 2001 AVCA National and Big Ten Freshman ofthe Year 2002 Big Ten Player and OSU Female Athlete of the YearAll-time Big Ten leader in volleyball player of the week awards(16) 2004 Big Ten Player of the Year 2004 AVCA Co-National Playerof the Year Award 2004 Asics/Volleyball Magazine Division I Playerof the Year 2004 Honda Award Finalist Ranks third all-time inDivision I career kills (2,798) and kills per game (6.12) 2001 -team finished second in Big Ten, advanced to Sweet 16 in NCAATournament 2002 – team Finished fourth in Big Ten, advanced toSweet 16 in NCAA Tournament 2004 – team finished second (tied) inBig Ten, reached Elite Eight in NCAA Tournament

Lindsay Newbill, Synchronized Swimming
Laguna Hills, Calif./Laguna Hills (Riverside Aquettes)

Major: Operations Management
Future Plans: Secure a position in operations or supply and purchasing management. Pursue MBA

Dean’s List 2002 Three-time Academic All-American (2002, ’03,’04) Three-time Academic All-Big Ten (2002, ’03, ’04) Four-timeOhio State Scholar Athlete (2002, ’03, ’04, ’05) Team co-captain,2005 Four-year All-American Athlete National Team II member 2002,`03: 1st and 3rd place, Swiss Open; 1st and 2nd place, US OpenNational Collegiate Champions 2002, ’03, `04 National Team EventChampion 2002, ’03, `04 National Trio Bronze Medalist 2003 NationalTrio Champion 2004 National Team Silver Medalist 2005 National DuetSilver Medalist 2005 Athlete of the Year Nominee 2004, ’05

Erica Nollen, Soccer
West Chester, Ohio/Lakota East

Major: Mechanical engineering with biomedical engineering minor
Future Plans: Graduate from OSU in Spring 2006 and then possibly pursue graduate work in engineering either directly or after working in the field for a few years.

2004 Third Team NSCAA Scholar All-East Region 2004 Second TeamAcademic All-American 2003 Third Team Academic All-American NCAAPost Graduate Scholarship Finalist Three-time Academic All-Big TenFour-time OSU Scholar-Athlete Ten-time OSU Dean’s List Tau-Beta Pi,national engineering honorary Pi Tau Sigma, national mechanicalengineering honorary Texnikoi, engineering service honoraryParticipant in year-long Fundamentals of Engineering honors program2002 and 2004 Big Ten Tournament Champions team member 2002 NCAATournament Participant First NCAA Tournament Win in OSU history,2003 2004 NCAA Tournament national quarterfinalists Two-time teamcaptain (2003, ’04) 2003 Team MVP 2004 All-Big Ten Tournament Team;Most Outstanding Defensive Player 2003 Ohio State ClassicOutstanding Defensive Player

Kristen White, Golf
Doylestown, Pa./Central Bucks East

Major: Marketing
Future Plans: To pursue a marketing or public relations position with a sports organization or attend graduate school

Phi Eta Sigma Honor Society National Society of CollegiateScholars Golden Key International Honor Society AcademicAll-American (2002-2005) 2003 National Golf Coaches AssociationAll-American Scholar Team Dean’s List 2005 Big Ten Championshipmedalist Led Ohio State to 2005 Big Ten Championship Buckeyes wonBig Ten championship all four years of her career (2002, ’03, ’04,’05) Qualified for 2005 NCAA Regional and Championship Placed inTop 10 at Ohio State in last six tournaments of the 2005 seasonCurrently ranked 11th in country 2002 Big Ten Freshman of the Year2003 and 2005 Big Ten Player of the Year; first two-time conferenceplayer of the year in program history Four-time All Big TenSelection (2002, ’03, ’04, ’05) Two-time NGCA Second TeamAll-American (2003, ’04) Four time Big Ten Athlete of the WeekThree-time Academic All-Big Ten selection (2003, ’04, ’05) Two Top6 finishes at NCAA tournament (2003, ’04) 12 Top 5 finishes and 16Top 10 finishes throughout career 2003 Central District ClassicWinner, Parrish, Fla. 2003 Lady Buckeye Invitational Winner,Columbus, Ohio

The Ohio State University Department of Athletics
2004-2005 Scholar-Athletes

BASEBALL – Bob Todd
Name Class College Award
Angle, Matthew R. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Caughenbaugh, Cody S. Senior Engineering 4th
Delucia, Daniel T. Sophomore Business 2nd
Fausnaugh III, James A. Junior Business 3rd
Feucht, Nicholas R. Sophomore Biological Sciences 2nd
Fryer, Eric J. Freshman Business 1st
Howell, Jacob S. Junior Social & Behavioral Sciences 3rd
Hula, Joshua M. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Kennedy, Anthony R. Sophomore Business 2nd
Luebke, Cory R. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Madsen, Michael E. Senior Social & Behavioral Sciences 3rd
McCauley, Daniel L. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Meister, Rory M. Sophomore Business 2nd
Pikkarainen, Aaron S. Freshman Biological Sciences 1st
Stephen, Jedidiah D. Junior Human Ecology 3rd
Zoeller, Jason M. Sophomore Biological Sciences 1st
 
WOMEN’S BASKETBALL – Jim Foster
Battle, Tia C. M. Senior Social & Behavioral Sciences 2nd
Blanton, Stephanie L. Sophomore Allied Medical Professions 2nd
Dark, Candace J. Junior Education 3rd
Kebeumen-Jamen, Alice Z. Freshman Biological Sciences 1st
Matter, Caitlin B. Senior Humanities 3rd
Riley, Tamarah C. Freshman Engineering 1st
 
CHEERLEADING – Judy Bunting
Baker, Sarah A. Freshman Biological Sciences 1st
Bender, Danielle A. Senior Business 4th
Boccia, Lindsey M. Junior Business 3rd
Brown, Erika T. Sophomore Humanities 2nd
Burke, Jaclyn A. Junior Biological Sciences 3rd
Copple, Dana A. Sophomore Human Ecology 1st
Hartley, Christina C. Freshman Allied Medical Professions 1st
Johnson, Erica A. Freshman Nursing 1st
Jones, Sara R. Freshman Social & Behaviorial Sciences 1st
Miller, Ashley A. Freshman Human Ecology 1st
Mullins, Cassidy J. Senior Biological Sciences 3rd
Reichert, John J. Sophomore Nursing 1st
Rein, Jenna E. Freshman Education 1st
Rumple, William T. Senior Business 2nd
Scarbrough, Kyle G. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Schlegel, Ty P. Senior Business 2nd
Schrader, Emily M. Junior Humanities 3rd
Stowers, Megan M. Senior Business 4th
Umbleby, Jay M. Junior Business 1st
Wilson, Matthew A. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Yancik, Shaun C. Senior Food, Agri, & Environmental Sciences 2nd
 
CREW – Andy Teitelbaum
Albertaviciute, Gabriele Freshman Business 1st
Albrecht, Diana Senior Social & Behavioral Sciences 4th
Atves, Colleen E. Sophomore Engineering 1st
Benedetti, Giulia M. Sophomore Social & Behavioral Sciences 2nd
Bennice, Chelsea O. Freshman Biological Sciences 1st
Clare, Briony G. Sophomore Social & Behaviorial Sciences 1st
Corley, Meredith A. Senior Human Ecology 4th
Davis, Jacquelyn M. Sophomore Biological Sciences 2nd
Dymalski, Andrea Freshman Allied Medical Professionals 1st
England, Emily V. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Fago, Annabelle F. Sophomore Allied Medical Professions 2nd
Gibas, Erin M. Junior Allied Medical Professions 1st
Gordon, Megan J. Senior Social & Behaviorial Sciences 1st
Grigorieva, Olga Junior Mathematical & Physical Science 3rd
Haubner, Simone Freshman Business 1st
Hayes, Brittany F. Freshman Allied Medical Professions 1st
Hudson, Julie A. Freshman Education 1st
Ignasiak, Katie L. Freshman Business 1st
Kathman, Maggie T. Senior Nursing 4th
Kerr, Katherine A. Freshman Business 1st
Keyworth, Rebecca M. Freshman Engineering 1st
Kossowsky, Ninett Junior Business 3rd
Koutsourelis, Courtney S. Freshman Human Ecology 1st
Lederer, Lauren V. Freshman Biological Sciences 1st
Machingo, Katie M. Senior Engineering 3rd
Mahler, Justine L. Sophomore Engineering 2nd
Manohar, Mridula Freshman Biological Sciences 1st
McFarland, Katherine M. Freshman Biological Sciences 1st
Neveu, Christina Senior Business 4th
Novosel, Anna E. Freshman Social & Behaviorial Sciences 1st
Obee, Sarah A. Junior Business 3rd
Poling, Kathryn E. Senior Nursing 3rd
Purcell, Amanda K. Senior Music 3rd
Routson, Ashley V. Senior Social & Behaviorial Sciences 3rd
Ruetenik, Jacqueline E. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Schiller, Jana Junior Business 3rd
Schubert, Franziska Senior Human Ecology 4th
Sheehan, Mary E. Freshman Allied Medical Professions 1st
Shepherd, Jessica L. Sophomore Biological Sciences 2nd
Spychala, Kaitlyn R. Freshman Biological Sciences 1st
Tompkins, Elizabeth A. Senior Biological Sciences 3rd
Villafranco, Natalie M. Freshman Biological Sciences 1st
White, Christine M. Freshman Music 1st
Wulfert, Christine Freshman Biological Sciences 1st
 
DIVING – Vince Panzano
Beard, Anesa R. Sophomore Human Ecology 2nd
Broms, Julie M. Sophomore Business 2nd
Dreyer, Marc L. Junior Business 3rd
Hanneman, Nicholas J. Junior Art 3rd
Harkness, Kellen M. Sophomore Business 2nd
Richeson, Mitchell D. Senior Engineering 4th
 
FENCING – Vladimir Nazlymov
Bassett, James W. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Blackburn, George A. Sophomore Engineering 1st
Brendler, Kaela J. Sophomore Social & Behaviorial Sciences 2nd
Byrne, Siobhan C. Freshman Allied Medical Professions 1st
Ellis, Boaz Sophomore Business 2nd
Gaillard, Amelia F. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Grant, Thomas P. Freshman Humanities 1st
Grench, Eileen M. Freshman Arts & Sciences 1st
Gross, Brian J. Senior Business 3rd
Lone, Kelly A. Junior Engineering 2nd
Obrazcova, Aleksandra Freshman Mathematical & Physical Science 1st
O’Sullivan, Caitlin A. Senior Social & Behaviorial Sciences 2nd
Parkins, Zachary R. Junior Business 3rd
Rill, Kristin E. Sophomore Mathematical & Physical Science 1st
Rivera, Christian A. Sophomore Biological Sciences 1st
Rogers, Jason N. Sophomore Social & Behaviorial Sciences 1st
Sher, Eric A. Freshman Engineering 1st
Siebert, Syvenna B. Sophomore Undergrad Student Academic Services 2nd
Spicer, Richard J. Sophomore Social & Behavioral Sciences 2nd
Thompson, Metta K. Senior Nursing 3rd
Tolkachev, Denis G. Junior Business 2nd
Tomic-Beard, Byrony C. Freshman AGR 1st
Tsveig, Yakov Freshman Business 1st
 
FIELD HOCKEY – Anne WIlkinson
Adelman, Mara G. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Greenhut, Dana Freshman Nursing 1st
Mueller, Saskia Sophomore Social & Behavioral Sciences 2nd
Rossi, Renee A. Junior Social & Behavioral Sciences 3rd
Terwilliger, Kelly A. Freshman Education 1st
Williams, Lindsay R. Junior Architecture 3rd
 
FOOTBALL – Jim Tressel
Barrow, Alexander B. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Buie, Caesar B. Sophomore Engineering 2nd
Caldwell, Jason D. Senior Education 5th
Coleman, Robert J. Junior Social & Behavioral Sciences 2nd
Daly, Brett T. Sophomore Biological Sciences 1st
Daniels, Matthew J. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Datish, Douglas M. Junior Humanities 3rd
Demaria, Michael J. Senior Social & Behavioral Sciences 4th
Dye, Daniel T. Sophomore Business 2nd
Ebner, Douglas R. Freshman Education 1st
Fender, Stevphen L. Sophomore Human Ecology 1st
Fox, Dustin E. Senior Social & Behavioral Sciences 4th
Fraser, Simon R. Senior Social & Behavioral Sciences 4th
Freeman, Marcus L. Sophomore Education 2nd
Garnier, Juan G. Junior Social & Behavioral Sciences 1st
Ginn Jr., Theodore Freshman Education 1st
Gonzalez, Anthony E. Sophomore Humanities 2nd
Hall, Maurice E. Senior Social & Behavioral Sciences 4th
Hall, Roy W. Junior Business 3rd
Harden, Derek S. Junior Engineering 2nd
Johnson, Dionte J. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Kacsandi, Benjamin B. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Licker, Adam M. Sophomore Business 1st
Lisko, David J. Sophomore Social & Behavioral Sciences 2nd
Lukens, Ryan W. Freshman AGR 1st
Makridis, Dimitrios N. Sophomore Business 2nd
Mangold, Nicholas A. Junior Business 3rd
McLaughlin, John P. Senior Biological Sciences 5th
Mitchell, Brandon N. Junior Social & Behavioral Sciences 3rd
Mitchum, Kyle S. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Norman, Andrew N. Junior Engineering 2nd
Oliver, Christopher H. Freshman Engineering 1st
Patterson, Nickolas R. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Penton, Joel S. Junior Social & Behavioral Sciences 3rd
Person, Benjamin K. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Pretorius, Ryan D. Freshman Humanities 1st
Rehring, Steven M. Sophomore Undergrad Student Academic Services 2nd
Ruhl, Kyle B. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Schnittker, Brandon R. Senior Business 4th
Skinner, Jon T. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Smith, Antonio M. Junior Engineering 3rd
Staubs, Colby W. Junior Arts & Sciences 3rd
White III, Stanley R. Junior Business 3rd
Winner, Stephen D. Senior Business 3rd
 
MEN’S GOLF – Jim Brown
Anderson, Scott H. Senior Business 5th
Miller, James A. Sophomore Business 2nd
Riddell, Peter J. Junior Business 3rd
Strong, Nathaniel D. Junior Engineering 3rd
 
WOMEN’S GOLF – Therese Hession
Adams, Brittany L. Junior Biological Sciences 3rd
Borowiec, Erin E. Senior Business 4th
Knowlton, Lindsay S. Senior Business 4th
Kuhfeld, Emily P. Senior Humanities 5th
White, Kristen E. Senior Business 4th
 
MEN’S GYMNASTICS – Miles Avery
Duong, Anthony D. Sophomore Engineering 1st
Ebrahimi, Pejman Freshman Business 1st
Ito, William T. Sophomore Education 1st
Johnson, Jahir M. Junior Humanities 3rd
Marino, Michael G. Freshman Art 1st
Wickham, James D. Freshman Education 1st
 
WOMEN’S GYMNASTICS – Carey Fagan
Ahlberg, Elizabeth R. Sophomore Education 2nd
Brown, Brittany M. Junior Social & Behavioral Sciences 1st
Flood, Megan C. Freshman Business 1st
Gamby, Amanda L. Freshman Allied Medical Professions 1st
Kuchel, Kathryn M. Freshman Business 1st
Livingston, Brittany E. Sophomore Business 2nd
Meaney, Elizabeth M. Senior Social & Behavioral Sciences 4th
Rosette, Jessica E. Freshman Biological Sciences 1st
Schlecht, Kaylin R. Junior Business 3rd
Sineway, Emily L. Junior Allied Medical Professions 3rd
Warner, Shelby J. Junior Human Ecology 3rd
 
MEN’S ICE HOCKEY – John Markell
Anderson, Bryce J. Sophomore Business 2nd
Barton, David P. Sophomore Business 2nd
Beaudoin, Mathieu G. Sophomore Business 2nd
Campbell, Samuel B. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
DeSantis, Jason S. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Dingle, John R. Freshman Business 1st
Guenin, Nathaniel L. Junior Business 3rd
Kroll, Johann R. Freshman Business 1st
Lauderdale, Philip R. Sophomore Undergrad Student Academic Services 1st
Maiani, Domenic P. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
McIlvane, Matthew B. Freshman Biological Sciences 1st
Waddell, Matthew G. Sophomore Undergrad Student Academic Services 2nd
 
WOMEN’S ICE HOCKEY – Jackie Barto
Bowman, Amber K. Sophomore Undergrad Student Academic Services 2nd
Creary, Jenifer L. Senior Social & Behavioral Sciences 4th
Glaser, Melissa L. Senior Graduate School 6th
Heywood, Jody L. Freshman Business 1st
Maroney, Katherine M. Sophomore Social & Behavioral Sciences 2nd
Patterson, Pamela S. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Peckels, Mallory S. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Schultz, Lacey R. Sophomore Human Ecology 2nd
Vanderveer, Erika Sophomore Social & Behavioral Sciences 2nd
 
MEN’S LACROSSE – Joe Breschi
Atherton, Maxwell H. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Bender, Andrew J. Junior Business 3rd
Billingsley, Charles M. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Bining, Garinder S. Junior Biological Sciences 3rd
Blashford, Jonathan A. Sophomore Undergrad Student Academic Services 2nd
Bloom, Jason E. Senior Social & Behavioral Sciences 4th
Buchanan, Kevin J. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Calhoun, John P. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Cornell, Matthew F. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Curry, William J. Freshman Business 1st
Dauro, John F. Senior Business 4th
Duffy, Timothy P. Junior Social & Behavioral Sciences 3rd
Elmer, Andrew J. Sophomore Architecture 2nd
Frantz, Peter A. Senior Business 4th
Friel, Christopher P. Freshman Business 1st
Lutz, Jason E. Sophomore Engineering 1st
May, Drew W. Junior Business 3rd
McKinlay, Stephen Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Pataki, Timothy A. Sophomore Humanities 2nd
Pletcher, Christopher R. Freshman Business 1st
Randisi, Thomas J. Senior Business 4th
Rydberg, Jonathan S. Sophomore Social & Behavioral Sciences 1st
Schell, Peter J. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Snyder, Jeffery D. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Sraver III, Thomas A. Sophomore Humanities 2nd
Toresco, Matthew S. Sophomore Business 1st
Tunison, Andrew V. Junior Social & Behavioral Sciences 2nd
Vitt, Lance C. Senior Human Ecology 3rd
Wittenberg, Joshua D. Junior Business 2nd
 
WOMEN’S LACROSSE – Sue Stimmel
Caldwell, Kacie J. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Demarco, Joy C. Sophomore Social & Behavioral Sciences 2nd
Hastings, Kimberly D. Junior Allied Medical Professions 3rd
Kittle, Melinda P. Junior Business 3rd
Kremer, Kelly M. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
MacMeekin, Alexandra K. Sophomore Social & Behavioral Sciences 1st
McClure, Alicia A. Junior Social & Behavioral Sciences 2nd
Meredith, Alicia M. Junior Social & Behavioral Sciences 2nd
Oliver, Regina E. Senior Human Ecology 1st
Rosen, Emily G. Junior Humanities 3rd
Sands, Melissa A. Senior Social & Behavioral Sciences 4th
Schmehling, Elizabeth L. Senior Social & Behavioral Sciences 4th
 
PISTOL – Jim Sweeney
Diefenderfer, Lauren A. Freshman Pharmacy 1st
Mack, Stephanie A. Senior Art 2nd
Mardis, Charles E. Senior Biological Sciences 1st
Meyer, Teresa M. Freshman Business 1st
Walters, Justin T. Freshman Natural Resources Education 1st
 
RIFLE – Pat Cherry
Ashbrook, Rachel J. Senior Humanities 2nd
Lake, Kelly E. Freshman Biological Sciences 1st
Nygren, Linnea M. Junior Business 2nd
Ohlinger, Samuel D. Freshman Social & Behavioral Sciences 1st
 
MEN’S SOCCER – John Bluem
Brunner, Eric M. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Edwards, Eric M. Freshman Business 1st
Fisher, James M. Junior Business 3rd
Frangopoulos, Christoforos M. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Kirby, R. Dustin Sophomore Mathematical & Physical Science 2nd
Nugent, Kevin D. Junior Business 3rd
Schwebach, Eric C. Senior Business 4th
Traeger, Reid D. Senior Business 4th
Withers, Peter J. Senior Business 5th
 
WOMEN’S SOCCER – Lori Walker
Ball, Amanda J. Freshman Social & Behavioral Sciences 1st
Dickenmann, Lara J. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Dietrich, Danielle M. Junior Social & Behavioral Sciences 2nd
Francis, Emily C. Sophomore Business 2nd
Gilbert, Emily B. Senior Business 4th
Harrison, Paige J. Senior Education 4th
Haynam, Emily Senior Journalism 5th
Lafond, Jaclyn M. Sophomore Architecture 2nd
Linehan, Katie M. Sophomore Education 2nd
Mays, Lindsay A. Freshman Social & Behavioral Sciences 1st
Miller, Heather A. Senior Business 4th
Mitchell, Keiana M. Freshman Humanities 1st
Mumley, Elizabeth C. Senior Business 4th
Neely, Shannon C. Junior Art 3rd
Nollen, Erica K. Senior Engineering 4th
Roberts, Jessica L. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
St. Cyr, Nicole L. Sophomore Business 2nd
Stickler, Megan L. Senior Human Ecology 3rd
Young, Heather M. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
 
SOFTBALL – Linda Kalafatis
Baker, Chelsea A. Junior Social & Behavioral Sciences 2nd
Cutcliff, Ashley L. Senior Education 2nd
Douglas, Christina M. Sophomore Allied Medical Professions 2nd
Evans, Karisa M. Senior Education 4th
Hales, Natalie F. Senior Human Ecology 3rd
Johnson, Jennifer D. Senior Humanities 3rd
Lancaster, Nicole R. Junior Arts & Sciences 2nd
Rowlands, Meghan N. Senior Humanities 4th
Tribuzi, Andrea M. Junior Pharmacy 3rd
 
MEN’S SWIMMING – Bill Wadley
Beran, Kegan R. Sophomore Business 2nd
Braun, Adam W. Junior Education 3rd
Byrnes, Michael P. Sophomore Engineering 2nd
Doyle, Joseph G. Sophomore Engineering 2nd
Helmuth, Steven J. Sophomore Social & Behavioral Sciences 1st
Kauscher, Robert E. Senior Business 4th
Lecoutere, Jeroen A. Freshman Engineering 1st
Novak, Daniel Freshman Social & Behavioral Sciences 1st
Okeson, David J. Sophomore Business 2nd
Prater, Benjamin B. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Sciortino, Ryan M. Senior Social & Behavioral Sciences 3rd
Stoneburg, Christopher A. Junior Natural Resources Education 3rd
Tomes, Michael G. Junior Allied Medical Professions 1st
Tribuzi, Ryan S. Freshman Engineering 1st
Westcott, Logan M. Senior Engineering 4th
 
WOMEN’S SWIMMING – Jeanne Fleck
Bojko, Natalie C. Junior Education 3rd
Buelens, Griet Freshman Education 1st
Church, Erin M. Freshman Business 1st
Grantstein, Abigail E. Senior Business 4th
Greene, Erin A. Junior Humanities 3rd
Gunenc, Gulsah Sophomore Business 2nd
Johnson, Samantha C. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Kolles, Katherine M. Senior Biological Sciences 4th
Lancken, Kylie S. Senior Business 4th
Lipskis, Dana I. Freshman Biological Sciences 1st
Lipskis, Kristina M. Senior Business 4th
Lund-Kristiansen, Linda Freshman Human Ecology 1st
Rennebohm, Anne M. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Rychvalsky, Rebekah M. Sophomore Art 2nd
Strunk, Deanna M. Junior Social & Behavioral Sciences 3rd
Wall, Kati L. Freshman Biological Sciences 1st
 
SYNCHRONIZED SWIMMING – Linda Witter
Ardito, Marjorie A. Senior Allied Medical Professions 3rd
Beck, Jessica C. Junior Social & Behavioral Sciences 3rd
Benzie, Catherine M. Freshman Undergrad Student Academic Services 1st
Broadfoot, Julia Freshman Dental Hygiene 1st
Burdick, Heather M. Senior Social & Behavioral Sciences 4th
Elliott, Mary K. Senior Allied Medical Professions 4th
F