Share

May 28, 2004

Recap

Licensed to Louisiana State University T&F Hy-Tek’s Meet Manager 5/26/2004 02:00 PM NCAA Division I 2004 Outdoor Track & Field MidEast Regional Baton Rouge, Louisiana – 5/28/2004 to 5/29/2004 Meet Program

Event 1 Men 100 Meter Dash =============================================================================== Friday 5/28/2004 – 6:15 PM 3 Heats – Advance heat winners plus next best 6 times to final American: 9.78 9/14/2002 Tim Montgomery, Nike College Best: 9.90 7/27/1996 Ato Boldon, UCLA MidEast Regn: 10.16 5/30/2003 None – all wind aided Bernie Moore: 9.99 1995 Donovan Bailey, Unnatached Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 Marvin Elmore SR E. Kentucky 10.51 2 Kenny Wade JR Cincinnati 10.46 3 Kwesi Byrd SO S. Alabama 10.47 4 Mardy Scales SR MTSU 10.12 5 Troy Lewis SR LA Tech 10.37 6 Le’ Tra Lewis SR Mississippi Vly 10.30 7 Xavier Darden JR MTSU 10.31 8 Jonathan Wade SO Tennessee 10.38 Heat 2 Prelims 1 Dennis Mitchell SO W. Kentucky 10.46 2 Demi Omole FR Wisconsin 10.29 3 Jarvis Murchison SO LA-Lafayette 10.47 4 Jonathon Brown SR W. Kentucky 10.26 5 Marc Burns SO Auburn 10.39 6 Bob Colville-Brown JR E. Michigan 10.32 7 Marcus Polk JR Southern MS 10.49 8 Pierre Vinson SO C. Michigan 10.34 Heat 3 Prelims 1 James Rainer SO E. Tenn St. 10.48 2 Darron Brown SR Auburn 10.48 3 Sean Lambert SR Tennessee 10.32 4 Jeremy Bateman JR Alabama St. 10.33 5 Tyson Gay JR Arkansas 10.28 6 Curtis Thompson SO Alabama St. 10.43 7 Chris Johnson JR Arkansas-LR 10.29 8 Greg Carter SR Alcorn State 10.45

Event 2 Men 200 Meter Dash =============================================================================== Friday 5/28/2004 – 7:45 PM 4 Heats – Advance heat winners plus next best 5 times to final American: 19.32 8/1/1996 Michael Johnson, Nike College Best: 19.75 9/28/1988 Joe DeLoach, Houston MidEast Regn: 20.80 5/30/2003 Marquis Davis, Mississippi State Bernie Moore: 19.98 2002 Justin Gatlin, Tennessee Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 3 David Neville SO Indiana 20.39 4 Dallas Robinson JR E. Kentucky 21.29 5 Jamie Goodwin SO Akron 21.14 6 Ivan Williams SR Memphis 21.05 7 Jeremy Bateman JR Alabama St. 20.98 8 Omar Brown SO Arkansas 20.66 Heat 2 Prelims 4 Wallace Spearmon FR Arkansas 20.35 5 Jonathan Wade SO Tennessee 20.79 6 Troy Lewis SR LA Tech 21.05 7 Arthur Davis FR Mississippi St. 21.06 8 Nick Horton SR TN State 20.91 Heat 3 Prelims 3 Jvontai Hanserd JR Wisconsin 20.94 4 Brandon Cook SO Butler 21.89 5 Mardy Scales SR MTSU 20.37 6 Kenny Wade JR Cincinnati 21.13 7 Pedro Holiday SO MTSU 21.05 8 Curtis Thompson SO Alabama St. 20.77 Heat 4 Prelims 3 Le’ Tra Lewis SR Mississippi Vly 21.14 4 Rynelle Joseph JR Alabama St. 21.03 5 Sean Lambert SR Tennessee 21.01 6 Terrance Wills JR New Orleans 21.18 7 Joel Brown SR Ohio State 20.64 8 Tyson Gay JR Arkansas 20.50

Event 3 Men 400 Meter Dash =============================================================================== Friday 5/28/2004 – 5:45 PM 5 Heats – Advance heat winners plus next best 4 times to final American: 43.18 8/26/1999 Michale Johnson, Nike College Best: 43.50 8/5/1992 Quincy Watts, USC MidEast Regn: 45.78 5/30/2003 Gary Kikaya, Tennessee Bernie Moore: 44.13 1987 Butch Reynolds, Ohio State Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 3 Felix Okello JR S. Alabama 47.61 4 Kelly Willie SO LSU 45.16 5 Nick Horton SR TN State 46.69 6 Sean Waller SO MTSU 47.14 7 Demondrick Shumaker JR Mississippi 47.08 8 Arthur Davis FR Mississippi St. 46.47 Heat 2 Prelims 3 Ryan Postel SO Notre Dame 46.63 4 Chad Tredway SO Loyola-IL 47.68 5 Miles Smith FR SE Missouri 46.49 6 Dedrick Tillerson SO Purdue 47.11 7 David Neville SO Indiana 45.05 8 Kao Wokoma FR Mississippi 47.10 Heat 3 Prelims 3 Joel Williams SO Jackson St. 46.92 4 LaChristopher Lewis JR Mississippi St. 45.73 5 Damion Barry JR Auburn 45.96 6 Stan Waithe FR Michigan 46.95 7 Larry Inanga SR DePaul 47.23 8 Jamel Ashley SR Mississippi St. 47.17 Heat 4 Prelims 3 Austin Benton FR LSU 47.02 4 Steve Wezner FR C. Michigan 47.26 5 Pete Coley SR LSU 45.62 6 Jak Taylor SO Tennessee 46.28 7 Franz Bernard JR Mississippi 46.74 8 Tim Hicks SR MTSU 47.16 Heat 5 Prelims 3 Nathan Vadeboncoeur FR Illinois 46.46 4 Soj Jibowu JR C. Michigan 47.03 5 Chris Adams JR W. Illinois 47.26 6 Terry Gatson JR Arkansas 45.36 7 Jerod Batt SO Cincinnati 46.73 8 Willie Davis SR Southern IL 47.15

Event 4 Men 800 Meter Run =============================================================================== Friday 5/28/2004 – 6:45 PM 4 Heats – Advance heat winners plus next best 5 times to final One turn stagger. American: 1:42.60 8/28/1985 Johnny Gray, Santa Monica TC College Best: 1:41.77 8/26/1984 Joaquim Cruz, Oregon MidEast Regn: 1:47.87 5/30/2003 Marc Sylvester, Tennessee Bernie Moore: 1:45.17 2002 Otukile Lekote, South Carolina Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 Joel Williams SO Jackson St. 1:50.52 2 Dan Cooke SR Michigan 1:50.61 3 Seth Bortey JR Arkansas St. 1:49.77 4 Kris Seats SR W. Michigan 1:49.25 5 Jack Szczepaniuk SR Detroit Mercy 1:49.90 6 Marc Sylvester JR Tennessee 1:47.01 7 Peter Etoot SO Alabama 1:46.97 8 Jason Briggs SR Indiana St. 1:48.89 Heat 2 Prelims 1 James Hatch JR Arkansas 1:47.52 2 Marcus Mayes FR Missouri 1:49.94 3 Brandon Jiles SR E. Michigan 1:48.46 4 Ray Armstrong FR Kent State 1:50.51 5 Terry Estwick SO Jackson St. 1:52.73 6 Jeff Fisher SR LSU 1:49.75 7 David Phillips JR LA Tech 1:49.36 8 Sherridan Kirk JR Auburn 1:46.67 Heat 3 Prelims 1 Neville Miller JR Missouri 1:49.42 2 Andrew Ellerton SO Michigan 1:46.56 3 Paul Ciurlys SR Kentucky 1:50.19 4 Dan Murray JR Wisconsin 1:48.04 6 Shedric Stabler SR Grambling 1:50.20 7 Steve Maina SO E. Kentucky 1:49.58 8 Mike Inge SO Kent State 1:47.82 Heat 4 Prelims 1 Aaron King SO Illinois 1:50.04 2 Paul Cross FR Tennessee 1:46.60 3 Jean Balan SR Kentucky 1:48.28 4 Frank Francois JR Tennessee 1:49.70 5 Kristopher Landers JR Kentucky 1:47.81 6 Tramell Smith SO Illinois 1:49.39 7 Thomas Chamney SO Notre Dame 1:50.24

Event 5 Men 1500 Meter Run =============================================================================== Friday 5/28/2004 – 4:45 PM 2 Heats – Advance top 4 in each plus next best 4 times to final One waterfall line start. American: 3:29.77 8/25/1985 Sydney Maree, Puma College Best: 3:31.71 8/16/1987 Abdi Bile, George Mason MidEast Regn: 3:45.45 5/31/2003 Nick Willis, Michigan Bernie Moore: 3:35.30 1981 Sydney Maree, Villanova Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 Tim Keller JR Wisconsin 3:47.64 2 Rondell Ruff JR Michigan 3:45.35 3 Sean Jefferson SO Indiana 3:40.90 4 Said Ahmed JR Arkansas 3:43.40 5 Andrew Sherman JR Butler 3:45.81 6 David Freeman SR Kentucky 3:41.56 7 Jacob Stout SO E. Illinois 3:55.20 8 Rob Myers SR Ohio State 3:41.13 9 Thomas Morgan SR Kentucky 3:42.42 10 Dmitry Shokur SR Arkansas-LR 3:59.17 11 Jeremy Doherty SO Illinois St. 3:47.83 12 Kurt Benninger FR Notre Dame 3:41.95 Heat 2 Prelims 1 Mike Taylor JR Arkansas 3:44.39 2 Josh Spiker JR Wisconsin 3:40.36 3 Sam Vazquez FR Arkansas 3:42.40 4 Bobby Lockhart SO Wisconsin 3:48.14 5 Hunter Spencer SR Kentucky 3:41.36 6 Kevin Somok SR Notre Dame 3:42.26 7 Chris Mulvaney SR Arkansas 3:41.25 8 John Frazer JR Butler 3:47.84 9 Ben Gregory SO Wisconsin 3:47.14 10 Eric Morrison JR Notre Dame 3:44.92 11 Terrell Daugherty SR Jackson St. 4:02.62 12 Colin Sullivan SO TN-Chattanooga 3:47.05

Event 6 Men 3000 Meter Steeplechase =============================================================================== Saturday 5/29/2004 – 7:15 PM 2 Seeded Sections – Slow to Fast – Timed Final. One Waterfall. American: 8:09.17 8/28/1985 Henry Marsh, Athletics West College Best: 8:05.4h 5/13/1978 Henry Rono, Washington State MidEast Regn: 8:37.56 5/31/2003 Dan Lincoln, Arkansas Bernie Moore: 8:22.34 2002 Daniel Lincoln, Arkansas Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 Matt Loiselle FR C. Michigan 9:06.46 2 Linas Salkauskas SO TN-Chattanooga 9:15.87 3 Aaron Harding JR Indiana St. 9:05.73 4 Matt Noonan SO Missouri 9:05.68 5 Walter Whitfield JR LA-Lafayette 9:52.20 6 Doug Brown SO Tennessee 9:06.23 7 Ryan Johnson JR Notre Dame 9:08.64 8 Jon Houseworth SO Illinois 9:06.07 9 Marcus Aguilar SO Indiana 9:05.71 10 Travis McKay FR Mississippi St. 9:06.75 Section 2 Timed Finals 1 Jacob Stout SO E. Illinois 8:55.50 2 Corey Nowitzke FR E. Michigan 9:00.37 3 David Rae JR Purdue 8:48.44 4 Kurt Michaelis SR Youngstown 8:53.16 5 Peter Weisz SR Kent State 8:53.12 6 Gary Blackman SR Butler 8:48.03 7 Todd Fayant SR Alabama 8:58.87 8 Tim Kelly SR Tennessee 9:01.12 9 Mike Ciccarelli SR Purdue 8:58.93 10 Aaron Fisher JR Ohio State 8:37.33 11 Jeff Davis SR C. Michigan 8:43.21 12 Dan Huling SO Miami-Ohio 8:58.88 13 Jordan Desilets SR E. Michigan 8:38.45 14 Jeff Day FR Tennessee 9:05.14 15 Sjaan Gerth SR Ohio State 9:01.85 16 Chris Stine SR W. Michigan 9:04.97 17 Mate Nemeth SR Memphis 8:45.88 18 Brian Olinger JR Ohio State 8:50.02

Event 7 Men 5000 Meter Run =============================================================================== Friday 5/28/2004 – 8:20 PM One section final. Double waterfall line start. First 13 on main waterfall. Next 7 on second waterfall. American: 12:58.21 8/14/1996 Bob Kennedy, Nike College Best: 13:08.4h 5/13/1978 Henry Rono, Washington State MidEast Regn: 13:45.42 5/30/2003 Boaz Cheboiywo, Eastern Michigan Bernie Moore: 13:38.94 1981 Suleiman Nyambui, UTEP Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 Tim Ross SO Missouri 14:12.23 2 Tim Nelson FR Wisconsin 14:03.20 3 Sam Mwape JR LSU 14:14.52 4 Simon Bairu SO Wisconsin 13:45.50 5 Thomas Frazer JR Butler 14:02.23 6 Nick Goodliffe JR Butler 14:06.40 7 Alistair Cragg SR Arkansas 13:16.98 8 Jimmy Wiggins SR LSU 14:14.90 9 Chris Solinsky FR Wisconsin 13:42.44 10 Stephen Haas SO Indiana 14:12.73 11 Matt Tegenkamp JR Wisconsin 13:30.90 12 Chris Powers SR Indiana 13:48.45 13 Thomas Morgan SR Kentucky 13:45.57 14 Brad Bennett SR Butler 14:51.41 15 Don Wilkins JR C. Michigan 14:17.90 16 Wes Alkin SR E. Michigan 14:15.80 17 Steven Kocsis JR TN-Chattanooga 14:15.75 18 Steve Sherer JR Michigan St. 14:15.56 19 Kerone Fairweather FR Grambling 16:09.20 20 Wesley Korir FR Murray St. 14:46.91

Event 9 Men 110 Meter Hurdles =============================================================================== Friday 5/28/2004 – 5:15 PM 3 Heats – Advance heat winners plus next best 6 times to final American: 12.92 8/16/1989 Roger Kingdom / Allen Johnson – 8/23-96, Adid College Best: 13.00 5/6/1979 Renaldo Nehemiah, Maryland MidEast Regn: 13.54 5/30/2003 Jabari Greer, Tennessee Bernie Moore: 13.36 2002 Ron Bramlett, Alabama Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 Greg Lee SR Arkansas-LR 14.04 2 Aries Merritt FR Tennessee 13.62 3 Jon Mungen SR Wisconsin 14.22 4 Robert Boulware SO Tennessee 13.83 5 Abdallah Mohamed SR E. Michigan 14.04 7 Greg Belger SO Arkansas St. 13.84 8 Justin Hunt SR Alcorn State 14.23 9 David Payne SR Cincinnati 13.65 Heat 2 Prelims 1 Tino Ngoy JR E. Michigan 14.16 2 Linnie Yarbrough SO MTSU 13.71 3 Bryan Pratt SO Illinois 14.28 4 Emmanuel Daux JR Southern IL 13.87 5 Garland Martin SR MTSU 13.73 6 Micheal Tinsley FR Jackson St. 13.86 7 Antwon Hicks JR Mississippi 13.59 8 Pierre Woods SR Illinois St. 14.33 9 Byron Gibson SO Alabama 14.15 Heat 3 Prelims 1 Tom Grant SO Detroit Mercy 15.04 2 Lawrence Leben SR LA-Lafayette 13.93 3 Selim Nurudeen JR Notre Dame 13.76 4 Paul Check SO Wisconsin 14.25 5 Andre English SO Illinois 13.86 6 Stephanos Ioannou FR Indiana 14.18 7 Joel Brown SR Ohio State 13.60 8 Jeff Porter FR Michigan 14.08 9 Michael Thomas SR Arkansas 13.65

Event 10 Men 400 Meter Hurdles =============================================================================== Friday 5/28/2004 – 7:15 PM 4 Heats – Advance heat winners plus next best 5 times to final American: 46.78 8/6/1992 Kevin Young, Foot Locker AC College Best: 47.10 8/7/1991 Samuel Matete, Auburn MidEast Regn: 50.01 5/30/2003 Victor Okorie, Middle Tennessee Bernie Moore: 48.16 2002 Rickey Harris, Florida Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 3 Justin Hunt SR Alcorn State 51.45 4 Ryan Byrne FR Detroit Mercy 53.27 5 Anthony Young SO Illinois 52.13 6 Alonzo Nelson SO SE Missouri 51.99 7 Abraham Reed-Jones SO Illinois 50.24 8 David Payne SR Cincinnati 51.20 Heat 2 Prelims 3 Darnell Talbert JR Michigan 52.35 4 Adrian Walker SO Illinois 50.41 5 Nick Stout SO C. Michigan 51.67 6 Eddie Larkins SO Southern 52.27 7 Micheal Tinsley FR Jackson St. 50.87 8 Jeremy Burton FR Tennessee 51.66 Heat 3 Prelims 4 Brad Dittoe SO Arkansas 52.00 5 Kurt Kinkead FR Ball State 52.05 6 Victor Okorie JR MTSU 51.43 7 Chris Franklin SR E. Kentucky 51.29 8 Bennie Brazell JR LSU 48.86 Heat 4 Prelims 3 Seth Waits JR Michigan 51.45 4 Larry Harris FR Memphis 52.37 5 Maurice Bridges SR Arkansas 50.34 6 Jared Vogler SR Kent State 52.18 7 Rolandis Nash SR SW Missouri St. 51.15 8 Jermaine Jones SR E. Illinois 51.73

Event 11 Men 4×100 Meter Relay =============================================================================== Friday 5/28/2004 – 4:15 PM 3 Heats – Advance heat winners plus next best 6 times to final American: 37.40 8/21/1993 World Championship Team, Olympic Team 8/8/19 College Best: 38.04 6/2/1989 Texas Christian MidEast Regn: 39.36 5/30/2003 LSU Bernie Moore: 38.32 2002 L S U, L S U School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 3 Alabama State 40.31 1) Gregory Thomas JR 2) Rynelle Joseph JR 3) Jeremy Bateman JR 4) Curtis Thompson SO 5) Alanzo Granville SO 6) Tyler Holmes SO 4 McNeese State 40.82 1) Lawrence Darby SO 2) Micah Gradney FR 3) Brad Augustas FR 4) Dylan Navarre SR 5) Kerry Gremillion FR 6) Edwin Billot JR 5 Louisiana Tech 40.52 1) Brandon Huckaby SR 2) Troy Lewis SR 3) Edward McCall SO 4) Roland Moore SR 5) Anthony Jackson JR 6) 6 Eastern Kentucky 40.47 1) Chris Franklin SR 2) Dallas Robinson JR 3) Aaron Coney SO 4) Marvin Elmore SR 7 LSU 38.93 1) Kelly Willie SO 2) Marvin Stephenson FR 3) Pete Coley SR 4) Bennie Brazell JR 5) Daniel Trosclair SR 6) Robert Parham SR 8 Wisconsin 40.24 1) Jvontai Hanserd JR 2) Paul Hubbard FR 3) Scott Starks JR 4) Demi Omole FR 5) Dan Goesch FR 6) Chad Melotte SO 9 Western Illinois 41.18 1) Shannon Fitzhugh SR 2) Cordell Lewis SR 3) Aaron Steele JR 4) Chris Adams JR Heat 2 Prelims 3 Southern Mississippi 40.61 1) Shane Brandford SR 2) Cedric Norman SR 3) Marcus Polk JR 4) Marvin Lucas JR 5) Durran Dunn JR 6) Corwyn Collier JR 4 Middle Tennessee State 39.74 1) Xavier Darden JR 2) Mardy Scales SR 3) Wesley Dupar-Scott JR 4) J.J. Sturm SO 5) Pedro Holiday SO 6) 5 Illinois 40.41 1) Andre English SO 2) Nathan Vadeboncoeur FR 3) James Keim JR 4) Abe Jones SO 5) Anthony Young SO 6) 6 Indiana 40.61 1) Kiwan Lawson FR 2) Stephanos Ioannou FR 3) Andre Grimes JR 4) Courtney Roby JR 7 Tennessee 39.60 1) Blake Jones FR 2) Jonathan Wade SO 3) Sean Lambert SR 4) Jak Taylor SO 5) Robert Boulware SO 6) Jeremy Burton FR 8 Kent State 40.42 1) Marc Johnson FR 2) Otis Jordan SR 3) Marc Mitchell JR 4) Adrian Ghioroaie JR 5) Mike Inge SO 6) Ray Armstrong FR Heat 3 Prelims 3 Troy State 40.46 1) Andy Britt SR 2) Stephon James FR 3) Emery Vickers JR 4) Louis Harris SO 4 Mississippi State 39.74 1) Elliott Morant FR 2) Jamel Ashley SR 3) Arthur Davis FR 4) LaChristopher Lewis JR 5) Trey Hardee SO 6) Damond Berry FR 6 Arkansas 39.17 1) Michael Thomas SR 2) Wallace Spearmon FR 3) Tyson Gay JR 4) Omar Brown SO 5) Creighton Kiper FR 6) Terry Gatson JR 7 Alabama 40.62 1) Chauncey Harris SO 2) Lemual Clayborn JR 3) Marcus Siwemuke SO 4) Byron Gibson SO 5) Roland Burks JR 6) 8 Western Kentucky 40.37 1) Dennis Mitchell SO 2) Bradley Eickhoff JR 3) Jeremy Chandler JR 4) Jonathon Brown SR 9 Cincinnati 40.60 1) David Payne SR 2) Muhammad Saafir SR 3) Jerod Batt SO 4) Kenny Wade JR

Event 12 Men 4×400 Meter Relay =============================================================================== Saturday 5/29/2004 – 7:45 PM 2 Seeded Sections – Slow to Fast – Timed Final. American: 2:54.20 7/22/1998 Godwill Games Team College Best: 2:59.91 6/4/1988 UCLA MidEast Regn: 3:09.90 5/31/2003 LSU Bernie Moore: 3:00.55 1987 UCLA, L S U School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 South Alabama 3:10.63 1) Laronioous Reddix SO 2) Kwesi Byrd SO 3) Felix Okello JR 4) Arthur Franklin SO 5) Jeremiah Carter SO 6) 2 Alcorn State 3:10.64 1) Todd Parker FR 2) Nathaniel Hughes FR 3) Justin Hunt SR 4) Chris Williams SR 5) Greg Carter SR 6) 3 Western Illinois 3:16.36 1) Michael Henley SO 2) Garrett Ryan FR 3) Aaron Steele JR 4) Chris Adams JR 4 Notre Dame 3:10.52 1) Trevor McClain-Duer JR 2) Jordan Powell FR 3) Selim Nurudeen JR 4) Ryan Postel SO 5) Thomas Chamney SO 6) 5 Eastern Michigan 3:12.10 1) Roy Shavers SO 2) Nduka Awazie SR 3) Brandon Jiles SR 4) Donnie Young FR 5) Ashley Terry JR 6) 6 Southeast Missouri State 3:11.71 1) Alonzo Nelson SO 2) Chaz Brown SO 3) Jared Tanz SR 4) Miles Smith FR 7 Indiana 3:10.73 1) Ryan Sarbinoff SR 2) Andre Grimes JR 3) Rodney Hollis JR 4) David Neville SO 5) Russell Hollis JR 6) 8 Cincinnati 3:10.84 1) David Payne SR 2) Bob Kandell SO 3) Lonnie Irving JR 4) Jerod Batt SO 5) Chris Wineberg SR 6) Kenny Wade JR 9 Youngstown State 3:14.39 1) Papis Joh SO 2) Kevin Breckenridge FR 3) Scott Weiser FR 4) Ryan Strzalka SO 5) Adam Lewis JR 6) Section 2 Timed Finals 1 Illinois 3:08.39 1) Adrian Walker SO 2) Nathan Vadeboncoeur FR 3) Tramell Smith SO 4) Abraham Reed-Jones SO 5) Anthony Young SO 6) 2 Middle Tennessee State 3:06.40 1) Xavier Darden JR 2) Mardy Scales SR 3) Tim Hicks SR 4) Sean Waller SO 5) Wesley Dupar-Scott JR 6) 3 LSU 3:01.39 1) Marvin Stephenson FR 2) Bennie Brazell JR 3) Kelly Willie SO 4) Pete Coley SR 5) Austin Benton FR 6) Siraj Williams FR 4 Michigan 3:09.31 1) Seth Waits JR 2) Darnell Talbert JR 3) Andrew Ellerton SO 4) Stan Waithe FR 5) Chris Yee SR 6) 5 Tennessee 3:08.17 1) Jacob Dennis FR 2) Aries Merritt FR 3) Paul Cross FR 4) Jak Taylor SO 5) Sean Lambert SR 6) Jeremy Burton FR 6 Jackson State 3:07.87 1) Cori Cloyd JR 2) Terry Estwick SO 3) Joel Williams SO 4) Micheal Tinsley FR 7 Mississippi 3:06.73 1) Demondrick Shumaker JR 2) Mark Gregory JR 3) Kao Wokoma FR 4) Franz Bernard JR 5) DeMarco Potts FR 6) 8 Mississippi State 3:03.42 1) Jamel Ashley SR 2) Arthur Davis FR 3) Keston Nelson SR 4) LaChristopher Lewis JR 5) Kendall Pyant JR 6) Trey Hardee SO 9 Wisconsin 3:10.10 1) Dan Goesch FR 2) Chad Melotte SO 3) Scott Hogseth JR 4) Joe Detmer SO 5) Jvontai Hanserd JR 6) Dan Murray JR

Event 13 Men High Jump =============================================================================== Friday 5/28/2004 – 12:00 PM Jump heights: 2.06 – 2.11 – 2.16 – 2.19 – 2.22 – 2.25 – 2.28 + Five-alive jumping format until fewer than 9 remaining. Use Rule 7.1.5.3a jump-off format to establish 5 – 8 distinct final places for advancement purposes only. American: 2.40m 8/7/1991 Charles Austin, Unattached College Best: 2.39m 7/30/1989 Hollis Conway, Louisiana-Lafayette MidEast Regn: 2.16m 5/30/2003 Cedric Norman, Southern Mississippi Bernie Moore: 2.28m 1987 Smith, Edwards, Kemp, ISU, GA, BSU Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Erik Reynolds JR Miami-Ohio 2.10m 2 Pierre Woods SR Illinois St. 2.13m 3 Billy Mills SR Ohio State 2.10m 4 Cedric Norman SR Southern MS 2.29m 5 Charles McGhee SO Mississippi Vly 2.10m 6 Cameron Waugh SO NW State 2.10m 7 Marcus Alexander SR Indiana St. 2.10m 8 Andrew Diecker SR W. Illinois 2.10m 9 Nicholas Davis SR UW-Milwaukee 2.10m 10 Jason Stark SO E. Illinois 2.03m 11 Gergely Bata JR Illinois St. 2.10m 12 Derek Watkins JR Purdue 2.10m 13 Gabe Warren JR Alabama 2.10m 14 James White SO Cincinnati 2.10m 15 Greg Martin FR Arkansas 2.10m 16 Michael McKinney JR Southern 2.15m 17 Derrion Harris SO NW State 2.10m 18 Terry LoFrese SR Arkansas St. 2.15m 19 Jesse Sims JR Missouri 2.10m 20 Aaron Robinson JR Southern IL 2.10m 21 Matt Denton JR Mississippi St. 2.10m 22 Shaun Guice SR Purdue 2.20m 23 Brett Frykberg JR Tennessee 2.15m

Event 14 Men Pole Vault =============================================================================== Saturday 5/29/2004 – 3:00 PM Jump Heights: 4.86 – 5.01 – 5.16 – 5.206- 5.36 – 5.46 – 5.56 + Five-alive jumping format until fewer than 9 remaining. Use Rule 7.1.5.3a jump-off format to establish 5 – 8 distinct final places for advancement purposes only. American: 6.03m 6/14/2000 Jeff Hartwig, Nike College Best: 5.98m 5/25/1996 Lawrence Johnson, Tennessee MidEast Regn: 5.36m 5/31/2003 Hence Williams, Purdue Bernie Moore: 5.66m 2000 Russ Buller, LSU Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Eric DiSilvestro SO Illinois 5.00m 2 Dustin Anderson SR W. Michigan 5.00m 3 Pawel Grubecki JR Troy St. 5.00m 4 Chad Beamer SO Cincinnati 5.00m 5 Brad Gebauer SO Michigan St. 5.20m 6 Trent Schmidt JR Samford 5.02m 7 Paul Panning SR Ball State 5.15m 8 Jeremy Scott SR Arkansas 5.50m 9 Cameron Nott JR McNeese St. 5.15m 10 David Stead SO Indiana 5.00m 11 Adam Pierson SR Illinois 5.15m 12 P.J. Brown JR Arkansas 5.10m 13 Chris Smith JR Cincinnati 5.10m 14 Darren Niedermeyer JR Wisconsin 5.10m 15 Kelly Tenbrink JR Miami-Ohio 5.00m 16 Thomas Fowlkes FR S. Alabama 5.00m 17 Jake Kuhner FR Miami-Ohio 5.00m 18 John Russell SO Akron 5.40m 19 Chris Wineberg SR Cincinnati 5.20m 20 Daniel Trosclair SR LSU 5.30m 21 Mike Yurcho SR Tennessee 5.00m 22 Ray Scotten SO Southern IL 5.42m 23 Trey Hardee SO Mississippi St. 5.00m 24 Michael Troyer SO Ohio 5.01m 25 Todd Bourgeois JR McNeese St. 5.00m 26 Andy Bodey JR Purdue 5.00m 27 Mark Langlois FR Michigan St. 5.00m 28 Dave Jones SO C. Michigan 5.00m 29 Randle Lynn SO E. Michigan 5.01m

Event 15 Men Long Jump =============================================================================== Friday 5/28/2004 – 6:00 PM 3 Flights – Advance top 9 plus ties to a reverse order final. Use Rule 7.1.4 to establish first 8 distinct final places. 15 minutes warm-up for each flight, 15 minutes before finals. American: 8.95m 8/30/1991 Mike Powell, Foot Locker AC College Best: 8.74m 4/2/1994 Erick Walder, Arkansas MidEast Regn: 7.89m 5/30/2003 John Moffitt, LSU Bernie Moore: 8.49m 2000 Melvin Lister, Arkansas Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Che’ Kamani SR Southern 7.34m 2 Chandler Groves SO Cincinnati 7.34m 3 Shantel Glass JR Mississippi 7.35m 4 J.J. Sturm SO MTSU 7.36m 5 Jason Stark SO E. Illinois 7.27m 6 Tom Grant SO Detroit Mercy 7.07m 7 Willie Webb SR Grambling 7.35m 8 Dorian Scott FR SE Louisiana 7.35m 9 Nick Somerville SR Miami-Ohio 7.36m 10 Ryan McKenzie SO Alcorn State 7.36m Flight 2 Finals 1 Marc Mitchell JR Kent State 7.51m 2 Joe Baldwin SR Michigan 7.43m 3 Terry Nurse JR SW Missouri St. 7.48m 4 Kiwan Lawson FR Indiana 7.49m 5 Julien Williams SO Michigan St. 7.46m 6 Clyde Gibson SO MTSU 7.37m 7 Kevin Bartlett JR Auburn 7.41m 8 Charles Bailey JR Mississippi 7.40m 9 Edward McCall SO LA Tech 7.43m 10 Paul Hubbard FR Wisconsin 7.46m Flight 3 Finals 1 James Lundberg FR Arkansas-LR 7.57m 2 Kendall Pyant JR Mississippi St. 7.64m 3 John Moffitt SR LSU 8.07m 4 Lejuan Simon SR LSU 7.93m 5 Leevan Sands SR Auburn 8.04m 6 Aarik Wilson JR Indiana 7.73m 7 James White SO Cincinnati 7.54m 8 Courage Idusuyi SR SE Louisiana 7.52m 9 Louie Dixon JR Alcorn State 7.52m 10 Godwin Mbagwu SR Notre Dame 7.68m 11 LaChristopher Lewis JR Mississippi St. 7.82m 12 Marvin Lucas JR Southern MS 7.60m

Event 16 Men Triple Jump =============================================================================== Saturday 5/29/2004 – 6:00 PM 2 Flights – Advance top 9 plus ties to a reverse order final. Use Rule 7.1.4 to establish first 8 distinct final places. 15 minutes warm-up for each flight, 15 minutes before finals. American: 18.09m 7/27/1996 Kenny Harrison, Mizuno College Best: 17.92m 5/20/1995 James Beckford, Blinn MidEast Regn: 16.42m 5/31/2003 Lawrence Willis, LA-Lafayette Bernie Moore: 17.34m 2002 Walter Davis, L S U Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Jason Evelyn JR W. Michigan 15.41m 2 Godwin Mbagwu SR Notre Dame 15.20m 3 Charles Mashozhera JR Marquette 15.39m 4 Tyler Holmes SO Alabama St. 14.78m 5 Obe Eruteya FR E. Illinois 14.50m 6 Adrian Ghioroaie JR Kent State 15.55m 7 Lawrence Leben SR LA-Lafayette 15.21m 8 Paul Hubbard FR Wisconsin 15.53m 9 Steve Daniel FR Indiana St. 15.34m 10 Courage Idusuyi SR SE Louisiana 15.26m Flight 2 Finals 1 Lawrence Willis SR LA-Lafayette 16.79m 2 Cordell Lewis SR W. Illinois 15.64m 3 John Moffitt SR LSU 16.69m 4 Alonzo Moore SO Wisconsin 15.98m 5 Michael Whitehead FR Michigan 15.57m 6 Rick Bellford SO Wisconsin 15.86m 7 Jaanus Uudmae JR Arkansas 15.76m 8 Tim Waldon FR LA-Monroe 16.05m 9 Lejuan Simon SR LSU 16.36m 10 Leevan Sands SR Auburn 16.62m 11 Aarik Wilson JR Indiana 16.85m 12 Willie Bradley JR LSU 16.61m

Event 17 Men Shot Put =============================================================================== Friday 5/28/2004 – 6:00 PM 4 Flights – Advance top 9 plus ties to a reverse order final. Use Rule 7.1.4 to establish first 8 distinct final places. 15 minutes warm-up for each flight, 15 minutes before finals. American: 23.12m 5/20/1990 Randy Barnes, Mazda College Best: 22.00m 6/3/1995 John Godina, UCLA MidEast Regn: 20.72m 5/31/2003 Christian Cantwell, Missouri Bernie Moore: 21.60m 2002 Janus Robberts, S M U Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Kenneth Olgetree SR Grambling 15.51m 2 Mark Jackson SO Illinois St. 16.50m 3 Jake Dunkleberger FR Miami-Ohio 16.48m 4 Sedarin Freeman JR Arkansas-PB 15.51m 5 Miles Pomeroy SR Loyola-IL 16.53m 6 Randall Hafner FR Akron 16.53m 7 Adam Burla JR Missouri 16.49m 8 John Caplinger SO Cincinnati 16.55m Flight 2 Finals 1 Brandon Houle FR Wisconsin 16.61m 2 Dave Adamek FR E. Michigan 16.57m 3 Jeremy Gillingham SO Ball State 16.59m 4 Steve Kahle SO Cincinnati 16.70m 5 Josh Whisman JR Tennessee 16.64m 6 Matt Whalen FR Mississippi St. 16.67m 7 Tyler Miller FR Purdue 16.68m 8 Titus May JR NW State 16.59m Flight 3 Finals 1 John Erickson JR Mississippi St. 17.22m 2 Mike Minton SR Indiana 17.30m 3 Matt Vincent JR LSU 17.22m 4 Clark Wilson JR W. Michigan 17.16m 5 Jay Heddell SR SE Missouri 17.70m 6 Joe Lochridge SR LSU 17.69m 7 Garland Porter JR Tennessee 17.75m 8 Candon Powell JR Arkansas St. 17.15m 9 Andy Fryman FR Kentucky 17.85m 10 Bill Hobson FR Missouri 17.20m Flight 4 Finals 1 Issa Banna JR NW State 18.09m 2 Joe Thomas FR Wisconsin 18.78m 3 Rhett Hillard JR Illinois St. 17.91m 4 Scott Hecht SR Purdue 19.06m 5 Dan Taylor SR Ohio State 20.62m 6 Steve Manz SR Michigan St. 19.80m 7 Jeff Chakouian JR Kentucky 19.30m 8 Greg Corbitt SR Akron 18.09m 9 Raigo Toompuu JR W. Kentucky 18.20m 10 Conrad Woolsey JR Missouri 19.02m 11 Ryan Ketchum SO Indiana 18.84m 12 Edis Elkasevic FR Auburn 19.51m

Event 18 Men Discus Throw =============================================================================== Saturday 5/29/2004 – 6:00 PM 3 Flights – Advance top 9 plus ties to a reverse order final. Use Rule 7.1.4 to establish first 8 distinct final places. 15 minutes warm-up for each flight, 15 minutes before finals. American: 72.34m 7/7/1981 Ben Plucknett, S. Cal Striders College Best: 70.84m 5/27/1992 Kamy Keshmiri, Nevada MidEast Regn: 65.05m 5/30/2003 Gabor Mate, Auburn Bernie Moore: 63.56m 1985 Mike Buncic, Kentucky Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Mike Sracic FR Wisconsin 51.45m 2 Jay Heddell SR SE Missouri 49.90m 3 John Erickson JR Mississippi St. 51.59m 4 Mike Minton SR Indiana 51.59m 5 Nicholas Gazis JR IL-Chicago 49.70m 6 Steve Manz SR Michigan St. 51.84m Flight 2 Finals 1 Brent Shelby SO Kent State 52.71m 2 Arthur Turland SO Louisville 53.23m 3 Brandon Cook SO Louisville 53.13m 4 Johan Persson SO LA-Monroe 52.58m 5 Clark Wilson JR W. Michigan 53.10m 6 Bobby Musil FR Missouri 52.54m 7 Tony Tzouanakis SR Kentucky 52.53m 8 Scott Hecht SR Purdue 52.24m 9 Dustin Shaffer SR Akron 52.93m Flight 3 Finals 1 Gaute Myklebust SR Memphis 60.85m 2 Ryan Billingsley JR W. Illinois 53.41m 3 Candon Powell JR Arkansas St. 54.90m 4 Dan Taylor SR Ohio State 56.90m 5 Joe Thomas FR Wisconsin 54.26m 6 Ryan Ketchum SO Indiana 53.74m 7 Raigo Toompuu JR W. Kentucky 55.85m 8 Andy Fryman FR Kentucky 53.37m 9 Edis Elkasevic FR Auburn 57.98m 10 Matt Vincent JR LSU 54.04m 11 Cory Martin FR Auburn 54.24m 12 Steven Boozer FR Alabama 56.20m

Event 19 Men Hammer Throw =============================================================================== Friday 5/28/2004 – 3:00 PM 3 Flights – Advance top 9 plus ties to a reverse order final. Use Rule 7.1.4 to establish first 8 distinct final places. 15 minutes warm-up for each flight, 15 minutes before finals. American: 82.52m 9/7/1996 Lance Deal, NYAC College Best: 81.94m 5/19/1995 Balazs Kiss, USC MidEast Regn: 67.46m 5/30/2003 Adam Judge, Indiana Bernie Moore: 77.32m 2002 Andras Haklits, Georgia Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Mark Jackson SO Illinois St. 56.25m 2 Kyle Cleaver JR Ball State 55.67m 3 Brett Canale SR Mississippi 55.70m 4 Marcus Brown SO Mississippi Vly 56.52m 5 Michael Behrens JR W. Illinois 56.23m 6 William Allison JR Indiana St. 50.70m 7 Arthur Turland SO Louisville 55.86m 8 Ryan Billingsley JR W. Illinois 56.81m 9 Mike Sidlauskas JR C. Michigan 56.49m 10 Miles Pomeroy SR Loyola-IL 52.42m Flight 2 Finals 2 Bryan Duby JR Ohio State 59.41m 3 Josh Whisman JR Tennessee 57.61m 4 Candon Powell JR Arkansas St. 58.79m 5 Dustin Shaffer SR Akron 59.20m 6 Zach Helm SO Akron 57.30m 7 Matt Holcomb SR Mississippi St. 58.71m 8 Jarrod Jahnke SR DePaul 58.03m 9 Mike Marsh SO C. Michigan 58.07m 10 Jim Sexton SO Tennessee 57.68m Flight 3 Finals 1 Cory Martin FR Auburn 61.83m 2 Jake Dunkleberger FR Miami-Ohio 62.54m 3 Keith McBride SR Purdue 65.12m 4 Greg Corbitt SR Akron 61.81m 5 Garland Porter JR Tennessee 62.80m 6 Robb Pfrank JR W. Illinois 62.26m 7 Dan Taylor SR Ohio State 67.79m 8 Colton Hodge JR Auburn 63.10m 9 Michael Cobb JR Auburn 59.43m 10 John Paul Smolenski JR Purdue 67.45m 11 Igor Kirin JR Purdue 62.57m 12 Scott Hecht SR Purdue 62.84m

Event 20 Men Javelin Throw =============================================================================== Saturday 5/29/2004 – 12:00 PM 2 Flights – Advance top 9 plus ties to a reverse order final. Use Rule 7.1.4 to establish first 8 distinct final places. 15 minutes warm-up for each flight, 15 minutes before finals. American: 87.12m 5/25/1997 Tom Pukstys, NYAC College Best: 89.10m 3/24/1990 Patrik Boden, Texas MidEast Regn: 79.62m 5/31/2003 Latrell Frederick, Nortwestern State Bernie Moore: 80.60m 1998 Andrea Linden, Unattached Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Greg Doughty SR LA Tech 62.03m 2 Glynn Mangum JR Southern 59.66m 3 Derek Goguen SO Notre Dame 61.80m 4 Anthony Dale SO Grambling 62.52m 5 Aaron Grobengieser JR E. Illinois 60.93m 6 Jake Wiseman JR Indiana 62.24m Flight 2 Finals 1 Eric Brown SO Arkansas 71.78m 2 Jeb Meschke SR Southern MS 63.98m 3 Gary File SR Missouri 66.47m 4 Conrad Chanove SO Southern MS 66.00m 5 Leigh Smith SR Tennessee 78.60m 6 Terry Nurse JR SW Missouri St. 64.04m 7 Brandon Racca SO LSU 63.95m 8 George Hoover SR Ohio State 63.72m 9 Kristo Galeta SO W. Kentucky 68.08m 10 Andrew Miller SR Ball State 63.36m 11 Pat Perrien SO LSU 63.43m 12 Justin Cummins SR S. Alabama 69.63m

Licensed to Louisiana State University T&F Hy-Tek’s Meet Manager 5/26/2004 02:00 PM NCAA Division I 2004 Outdoor Track & Field MidEast Regional Baton Rouge, Louisiana – 5/28/2004 to 5/29/2004 Meet Program

Event 21 Women 100 Meter Dash =============================================================================== Friday 5/28/2004 – 6:00 PM 3 Heats – Advance heat winners plus next best 6 times to final American: 10.49 7/16/1988 Florence Griffith Joyner, World Class AC College Best: 10.78 6/3/1989 Dawn Sowell, LSU MidEast Regn: 11.22 5/30/2003 Rachelle Boone, Indiana Bernie Moore: 11.07 1994 Cheryl Taplin, LSU Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 Tiffany Porter-Talbert FR W. Kentucky 11.74 2 Jennifer Craig SO Samford 11.70 3 Lian Lucas SO Illinois St. 11.68 4 Fallon Bailey JR C. Michigan 11.89 5 Veronica Campbell SO Arkansas 11.10 6 Majik Reed SO Alabama 11.78 7 LaShaunte’a Moore JR Arkansas 11.58 8 Latavia Shores SO TN-Chattanooga 11.73 9 Tianna Madison FR Tennessee 11.50 Heat 2 Prelims 1 Stephanie McCullum FR Southern MS 11.74 2 Lakeisha Martin FR Arkansas-PB 11.78 3 Toyin Olupona JR Tennessee 11.62 4 Fana Ashby JR Auburn 11.24 5 Gloria Asumnu FR Tulane 11.72 6 Patrice Beasley SO E. Michigan 11.65 7 Shakeitha Henfield SR SE Louisiana 11.44 8 Natalie Crump SR SE Louisiana 11.70 9 Danielle Bolt FR Youngstown 12.04 Heat 3 Prelims 2 Sierra Hauser-Price JR Michigan 11.63 3 Tori Wells FR Southern MS 11.77 4 Shandra Freeman JR LA Tech 11.71 5 Kelsey Toussaint JR Southern IL 11.76 6 Jineill Vite’ JR SW Missouri St. 11.44 7 Shanea Wilson SO W. Kentucky 11.63 8 Muna Lee SR LSU 11.25 9 LaToya Johnson SR Southern 11.71

Event 22 Women 200 Meter Dash =============================================================================== Friday 5/28/2004 – 7:30 PM 3 Heats – Advance heat winners plus next best 6 times to final American: 21.34 9/29/1988 Florence Griffith Joyner, World Class AC College Best: 22.04 6/2/1989 Dawn Sowell, LSU MidEast Regn: 23.32 5/30/2003 Rachelle Boone, Indiana Bernie Moore: 22.55 1995 Gwen Torrence, Unattached Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 3 Jenna Harris SR Ohio State 23.89 4 Muna Lee SR LSU 22.98 5 Shuntia Lucas FR Wisconsin 23.78 6 LaShaunte’a Moore JR Arkansas 23.50 7 Carly Knazze SR Michigan 23.75 8 Khaleelah Sneed SR Dayton 24.72 9 Patrice Beasley SO E. Michigan 23.84 Heat 2 Prelims 3 Yvonne Mensah FR Illinois 23.55 4 Stephanie Durst SR LSU 22.96 5 Latonia Wilson FR LA Tech 23.72 6 Maryann Erigha FR Notre Dame 23.89 7 Jessica Fouche SO IL-Chicago 24.49 8 Eboni Jenkins JR E. Michigan 23.82 9 Stacey Clausing FR Indiana 23.80 Heat 3 Prelims 3 LaToya Johnson SR Southern 23.82 4 Kou Luogon SO Alabama 23.96 5 Veronica Campbell SO Arkansas 22.41 6 Sierra Hauser-Price JR Michigan 23.66 7 Cynetheia Rooks FR Michigan St. 23.70 8 Jennifer Craig SO Samford 24.18 9 Shandra Freeman JR LA Tech 23.82

Event 23 Women 400 Meter Dash =============================================================================== Friday 5/28/2004 – 5:30 PM 3 Heats – Advance heat winners plus next best 6 times to final American: 48.83 8/6/1984 Valerie Brisco, World Class AC College Best: 49.91 8/6/1984 Marita Payne, Florida State MidEast Regn: 51.95 5/31/2003 Dee Dee Trotter, Tennessee Bernie Moore: 50.83 2002 Allison Beckford, Rice Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 3 Monique Hall SR LSU 51.93 4 Krisy Mahome JR W. Michigan 54.44 5 Nadia Davy SR LSU 51.19 6 Khaleelah Sneed SR Dayton 53.82 7 Nina Gilbert FR LA Tech 53.53 8 Pricilla Chapu SO New Orleans 54.57 Heat 2 Prelims 3 Joan Lettman SR Murray St. 54.38 4 Cheasa Gibson SR SW Missouri St. 52.96 5 Dee Dee Trotter JR Tennessee 50.69 6 Cynetheia Rooks FR Michigan St. 53.49 7 Jessica Fouche SO IL-Chicago 55.37 8 Kou Luogon SO Alabama 53.82 Heat 3 Prelims 3 HazelAnn Regis SR LSU 50.64 4 Crystal Winfrey SO Ball State 54.17 6 Rosemary Okafor JR MTSU 53.03 7 Alicia Harris JR E. Illinois 54.23 8 Alicia Miller SR Indiana St. 53.09

Event 24 Women 800 Meter Run =============================================================================== Friday 5/28/2004 – 6:30 PM 4 Heats – Advance heat winners plus next best 5 times to final One turn stagger. American: 1:56.40 8/11/1999 Jearl Miles-Clark, Reebok College Best: 1:58.33 8/16/1985 Claudette Groenendaal, Oregon MidEast Regn: 2:02.66 5/30/2003 Becky Lyne, Butler Bernie Moore: 2:01.15 1987 Joetta Clark, Tennessee Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 Tiffany McWilliams JR Mississippi St. 2:01.00 2 Jennifer Fascione JR Kent State 2:09.40 3 Janaule Bennett SR W. Michigan 2:10.29 4 Jennie Castle JR Akron 2:08.23 5 Kelly Green SR Kent State 2:08.04 6 Emily Freudenrich SO Akron 2:09.27 7 Beata Rudzinska JR Akron 2:05.87 8 Brooke Patterson JR Kentucky 2:06.00 9 Zita Magloire SO Mississippi St. 2:10.24 Heat 2 Prelims 1 Ashley Patten SO Missouri 2:05.43 2 Antoinette Gorham JR Tennessee 2:08.72 3 Ty-Nica Davis SO Southern IL 2:09.80 4 Brooke Woodruff SO SE Missouri 2:07.06 5 Kimberly Simmons JR E. Tenn St. 2:09.04 6 Kameisha Bennett SR Tennessee 2:02.53 8 Jeanna Fascione SO Kent State 2:10.14 9 Caitlin Reese JR Auburn 2:07.51 Heat 3 Prelims 1 Aneita Denton JR Arkansas 2:07.34 2 Ruth Waller SO McNeese St. 2:08.80 3 Felicia James JR Austin Peay 2:10.05 4 Beth Heimann SR Kentucky 2:04.69 6 Kareen Gayle JR Auburn 2:07.41 7 Tamecia Brown JR Ohio State 2:08.77 8 Victoria Bassett JR W. Michigan 2:09.95 9 Nicole Cook JR Tennessee 2:03.21 Heat 4 Prelims 1 Tanya Osbourne FR LSU 2:08.25 2 Carlene Robinson FR Illinois 2:07.82 3 Neisha Bernard-Thomas SR LSU 2:02.05 4 Sarah Reese SR Auburn 2:06.19 5 Anna Jones JR Michigan 2:09.09 6 Stephanie Mason JR Mississippi Vly 2:16.16 7 Leslie Treherne FR Tennessee 2:05.57 8 Ruth Nanyiza JR LSU 2:10.19 9 Jene Klostermann SR Illinois St. 2:09.78

Event 25 Women 1500 Meter Run =============================================================================== Friday 5/28/2004 – 4:30 PM 2 Heats – Advance top 4 in each plus next best 4 times to final One waterfall line start. American: 3:57.12 7/26/1983 Mary Slaney, Athletics West College Best: 4:05.81 8/3/1991 Sonja O’Sullivan, Villanova MidEast Regn: 4:14.36 5/31/2003 Tiffany McWilliams, Mississippi State Bernie Moore: 4:09.85 1987 Susy Favor, Wisconsin Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 Kerry Meagher JR Notre Dame 4:16.88 2 Ashleigh Wetzel FR Vanderbilt 4:26.38 3 Lindsey Gallo JR Michigan 4:18.15 4 Cara Nichols JR W. Kentucky 4:41.55 5 Shannon Spaulding SR Arkansas 4:21.90 6 Spring Dawson SR Auburn 4:20.91 7 Brooke Novak SO Tennessee 4:19.61 8 Londa Bevins SR Arkansas 4:16.56 9 Noa Beitler SR Southern IL 4:26.58 Heat 2 Prelims 1 Lindsay Zeiler FR SE Missouri 4:29.04 2 Lindsay Hyatt SR Tennessee 4:19.74 3 Jennifer McPherson SO Mississippi St. 4:20.80 4 Rachel Ellison SO Mississippi 4:22.43 5 Michaela Courtney FR Marquette 4:24.94 6 Jessie Allen-Young SR Michigan 4:27.07 7 Hilary Edmondson SR Wisconsin 4:17.74 8 Erica Sigmont JR Arkansas 4:17.40 9 Tiffany McWilliams JR Mississippi St. 4:09.19

Event 26 Women 3000 Meter Steeplechase =============================================================================== Saturday 5/29/2004 – 7:00 PM 2 Seeded Sections – Slow to Fast – Timed Final. One Waterfall. 12 Foot Pit American: 9:41.94 9/4/2001 Elizabeth Jackson, BYU College Best: 9:43.36 6/9/2001 Elizabeth Jackson, BYU MidEast Regn: 10:16.16 5/31/2003 Andrea Kremer, Miami-Ohio Bernie Moore: 9:45.94 2002 Michaela Manova, B Y U Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 Ebba Stenbeck JR Toledo 10:45.53 2 Emily Schnitkey SO Youngstown 10:45.69 3 Ana Gjesdal JR Michigan 10:38.09 4 Jessica Brewer SO Samford 11:17.38 5 Kristin Whitezell FR Indiana 10:48.75 6 Amber Culp SR Bowling Green 10:45.48 7 Stephanie Snyder SR Kent State 10:39.21 8 Elizabeth McCalley JR Tennessee 10:36.39 9 Monika Schneider JR Butler 10:51.13 Section 2 Timed Finals 1 ‘A Havahla Haynes FR Wisconsin 10:34.51 2 Shiloh Whiting JR Arkansas 10:17.72 3 Cassie Hunt FR Illinois 10:23.68 4 Andrea Parker JR Michigan 10:33.34 5 Michelle Carson JR Michigan St. 10:22.92 6 Amber Ferner JR Purdue 10:12.26 7 Audrey Geisler SR Indiana 10:16.25 8 Erin Moffett SR DePaul 10:29.22 9 Erin Sutton JR SW Missouri St. 10:27.33 10 Kelly Siefker SO Indiana 10:26.84 11 Laura Jakosky JR Arkansas 10:32.57 12 Kara Lahey SR Purdue 10:34.70 13 Victoria Mitchell JR Butler 10:24.81 14 Shannon Wommack SO TN-Chattanooga 10:33.26 15 Maureen Scott SO Arkansas 10:16.01 16 Briana Shook SR Toledo 9:52.31 17 Sarah Pepera SR Michigan St. 10:24.92 18 Andrea Kremer SR Miami-Ohio 10:23.34

Event 27 Women 5000 Meter Run =============================================================================== Friday 5/28/2004 – 8:00 PM One section final. Double waterfall line start. First 16 on main waterfall. Next 7 on second waterfall. American: 14:45.35 7/21/2000 Regina Jacobs, Nike College Best: 15:07.56 7/4/1985 Cathy Easker, Wisconsin MidEast Regn: 16:12.81 5/30/2003 Molly Huddle, Notre Dame Bernie Moore: 15:46.00 1987 Anne Schweitzer, Texas Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 Stephanie Madia SO Notre Dame 16:34.48 2 Caitlin Phillips SR Kentucky 16:44.65 3 Sarah Saffa FR Arkansas 16:48.10 4 Jessica Gall SO Indiana 16:51.01 5 Shannon Wommack SO TN-Chattanooga 16:28.86 6 Jill Petersen JR Missouri 16:38.58 7 Christy Csorna SR Belmont 16:13.71 8 Amanda Bales SO Missouri 16:46.92 9 Cami Moll SR C. Michigan 16:53.33 10 Molly Huddle SO Notre Dame 15:32.55 11 Jill Scully SO Ball State 16:49.17 12 Jamie Krzyminski JR Michigan St. 16:08.67 13 Nicole Gliem FR Ohio State 16:48.77 14 Lindsay Zinn SO Purdue 16:43.48 15 Erika Schneble SO Vanderbilt 16:08.18 16 Casey Owens JR SW Missouri St. 16:46.53 17 Jaime Turilli JR Illinois 16:56.11 18 Katherine Bonugli SR Missouri 16:53.45 19 Kathleen Turchin FR TN-Chattanooga 16:53.67 20 Lani Marchant SO TN-Chattanooga 17:48.60 21 Lauren Blankenship FR Samford 17:41.01 22 Katie Flaute SO Tennessee 16:54.52 23 Jessica Southers SR Tennessee 16:54.87

Event 29 Women 100 Meter Hurdles =============================================================================== Friday 5/28/2004 – 5:00 PM 4 Heats – Advance heat winners plus next best 5 times to final American: 12.33 7/23/2000 Gail Devers, Nike College Best: 12.61 5/22/1988 Gail Devers, UCLA MidEast Regn: 13.13 5/30/2003 Molly Logan, Ohio State Bernie Moore: 12.89 2000 Joyce Bates, LSU Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 Foli James SR Ohio 13.81 2 RaNysha LeBlanc JR LSU 13.15 3 Aaliyah Gillespie SO Youngstown 14.36 4 Chrystal Dooley JR E. Michigan 13.90 5 Octavia Carter JR Mississippi 13.86 6 Amanda Mullins-Hall SO Vanderbilt 13.68 7 Molly Logan SR Ohio State 13.27 8 Courtney Johnson FR Indiana 13.54 Heat 2 Prelims 1 Beyonka McDowell JR Arkansas 13.87 2 Lela V. Nelson JR E. Michigan 13.69 3 Beau Walker SO Alabama 12.99 4 Shaneatra Neely SR Arkansas 13.52 6 Erin Connolly SR Miami-Ohio 13.76 7 LaTasha Pharr JR Alabama 13.28 8 Lorian Price FR Indiana 13.90 Heat 3 Prelims 1 Theresa Smith JR Birmingham 13.69 2 Chelsea Humphrey JR W. Michigan 13.88 3 Robin Landfair SR Michigan 13.50 4 Lolo Jones SR LSU 12.78 5 Cynita Hoskins SR E. Kentucky 13.76 6 Francella Williams SR Southern 13.89 7 Korto Dunbar SR Southern IL 13.42 Heat 4 Prelims 1 Kasia Williams JR Arkansas 13.20 2 Joyce Ballard JR Alcorn State 13.93 3 Alicia Taylor SR Bowling Green 13.86 4 Nancy Figueroa FR C. Michigan 13.91 5 TaMeshia Miller SO NW State 13.68 6 Raquel Washington SO Southern MS 13.61 7 Brittany Littlejohn SR LSU 13.17 8 LaToya Johnson SR Southern 13.85

Event 30 Women 400 Meter Hurdles =============================================================================== Friday 5/28/2004 – 7:00 PM 4 Heats – Advance heat winners plus next best 5 times to final American: 52.61 8/11/1995 Kim Batten, Reebok College Best: 53.47 8/29/1991 Janeene Vickers, UCLA MidEast Regn: 57.86 5/30/2003 Josanne Lucas, Auburn Bernie Moore: 54.85 2002 Lashinda Demus, South Carolina Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 3 Ajoke Odumosu SO S. Alabama 58.51 4 Jericka Duncan JR Ohio 59.39 6 Camile Robinson FR Illinois 57.52 7 Francella Williams SR Southern 1:00.37 8 Andrea Mosher SO Illinois St. 59.63 9 Sydoney Rowe SR Arkansas-PB 1:00.68 Heat 2 Prelims 3 Melissa Talbot SO Wisconsin 59.18 4 Tiffany Gunn JR Notre Dame 1:00.21 5 Comfort Ibe SR Missouri 1:00.80 7 Josanne Lucas SO Auburn 56.96 8 Olubusola Adeagbo SR Kentucky 1:00.01 9 Doria Appleberry JR LA Tech 58.53 Heat 3 Prelims 3 Brigitte Ladouceur JR LA Tech 1:00.06 4 Lisa Carter SR W. Illinois 1:02.32 5 Beau Walker SO Alabama 56.28 6 Chrystal Dooley JR E. Michigan 58.75 7 Rachel Wilson FR Alabama 1:00.10 8 Kishara George JR MTSU 58.98 9 Margertha McLean SO TN State 1:02.39 Heat 4 Prelims 4 Margaret Ibe JR Missouri 1:00.55 5 Charlise Walters SR E. Michigan 59.52 6 Keri Kirk JR Michigan 59.50 7 Markita James SO Auburn 58.30 8 Vera Simms SR Michigan 58.21 9 Tracy Partain SO SW Missouri St. 1:00.45

Event 31 Women 4×100 Meter Relay =============================================================================== Friday 5/28/2004 – 4:00 PM 3 Heats – Advance heat winners plus next best 6 times to final American: 41.47 8/9/1997 World Championship Team College Best: 42.50 6/2/1989 Louisiana State MidEast Regn: 43.53 5/31/2003 LSU Bernie Moore: 43.12 2002 South Carolina, South Carolina School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 3 Eastern Michigan 45.53 1) Patrice Beasley SO 2) Shakera Pinto SR 3) Eboni Jenkins JR 4) Lela V. Nelson JR 5) Bria Woods JR 6) Chrystal Dooley JR 4 Southern Illinois 45.76 1) Yvonne Cohen JR 2) Kelsey Toussaint JR 3) Sherlenia Green FR 4) Korto Dunbar SR 5) Marquita Vines FR 6) Leslie Murillo FR 5 Alabama 45.11 1) Majik Reed SO 2) LaTasha Pharr JR 3) Kou Luogon SO 4) Beau Walker SO 5) Christy Fairley JR 6) Rachel Wilson FR 6 Miami-Ohio 45.99 1) Erika Harper SR 2) Bernitta Johnson SR 3) Jamila Johnson FR 4) Lashonda Davis FR 5) Erin Connolly SR 6) 7 Arkansas 44.09 1) Shaneatra Neely SR 2) Veronica Campbell SO 3) Kasia Williams JR 4) LaShaunte’a Moore JR 5) Kerri-Ann Mitchell JR 6) Beyonka McDowell JR Heat 2 Prelims 3 Mississippi 45.05 1) Amber Bledsoe FR 2) Chiquita Stephens JR 3) Kimberly Mulkey FR 4) LaToya McBride JR 5) Octavia Carter JR 6) 4 Youngstown State 46.91 1) Danielle Bolt FR 2) Jeanna Cunningham SO 3) Aaliyah Gillespie SO 4) Leslie Johnson SR 5 Alabama-Birmingham 45.61 1) Theresa Smith JR 2) Shauntae Lockett FR 3) Crystal Hunter JR 4) Oriana Carter FR 5) Stephanie McCauley FR 6) 6 Louisiana Tech 44.36 1) Shandra Freeman JR 2) Crystlle Church SR 3) Doria Appleberry JR 4) Latonia Wilson FR 5) Nina Gilbert FR 6) Krystal Cole FR 7 Michigan 45.67 1) Robin Landfair SR 2) Chanelle Campbell FR 3) Carly Knazze SR 4) Sierra Hauser-Price JR 5) Mora Arnold JR 6) Keri Kirk JR Heat 3 Prelims 3 Southeast Missouri State 45.91 1) Natasha Fortenberry SO 2) LaQuita Andrews JR 3) Nyisha Porter FR 4) Rose Fulton SO 5) Lyndsey Stevenson SR 6) 4 Southern Mississippi 45.21 1) Tanika Liburd FR 2) Raquel Washington SO 3) Tori Wells FR 4) Angela Johnson SO 5) Stephanie McCullum FR 6) Candi Johnson SO 5 LSU 42.92 1) Lolo Jones SR 2) Monique Hall SR 3) Nadia Davy SR 4) Muna Lee SR 5) Stephanie Durst SR 6) RaNysha LeBlanc JR 6 Illinois State 45.80 1) Lian Lucas SO 2) Brittney Hourd SO 3) Lindsey Arnold JR 4) Cherise Devers SO 5) Andrea Mosher SO 6) 7 Southwest Missouri State 45.12 1) Julia Murray JR 2) Luan Weekes JR 3) Cheasa Gibson SR 4) Jineill Vite’ JR

Event 32 Women 4×400 Meter Relay =============================================================================== Saturday 5/29/2004 – 7:30 PM 2 Seeded Sections – Slow to Fast – Timed Final. American: 3:15.51 10/1/1988 Olympic Team College Best: 3:27.08 6/5/1999 Texas MidEast Regn: 3:36.18 5/31/2003 LSU Bernie Moore: 3:26.46 2002 South Carolina, South Carolina School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 2 Youngstown State 3:48.17 1) Danielle Bolt FR 2) Jeanna Cunningham SO 3) Leslie Johnson SR 4) Aaliyah Gillespie SO 3 Kentucky 3:41.74 1) Olubusola Adeagbo SR 2) Takia Brooks SO 3) Kendra Patton SO 4) Jackie Gordon FR 5) Beth Heimann SR 6) Brooke Patterson JR 4 Michigan 3:41.81 1) Carly Knazze SR 2) Chanelle Campbell FR 3) Shavonne Maclin SO 4) Mora Arnold JR 5) Sierra Hauser-Price JR 6) Keri Kirk JR 5 Indiana 3:42.14 1) Michelle Huber FR 2) LaDonna Ray SO 3) Charlene Maddox SR 4) Stacey Clausing FR 5) Courtney Johnson FR 6) 6 Murray State 3:49.20 1) Chantal Curtis SR 2) LaShondra Durias FR 3) Nicole Peterson FR 4) Joan Lettman SR 5) Chanel Morgan FR 6) 7 Middle Tennessee State ‘B’ 3:40.71 1) Kerry Barrow SO 2) Contrena Brown FR 3) Kishara George JR 4) Rosemary Okafor JR 5) Candice Robertson FR 6) Tiffany Owens FR 8 Southern Illinois 3:41.74 1) Ty-Nica Davis SO 2) Sherlenia Green FR 3) Marquita Vines FR 4) Kelsey Toussaint JR 5) Yvonne Cohen JR 6) Noa Beitler SR 9 Eastern Michigan 3:41.54 1) Lela V. Nelson JR 2) Chrystal Dooley JR 3) Charlise Walters SR 4) Bria Woods JR 5) Patrice Beasley SO 6) Eboni Jenkins JR Section 2 Timed Finals 1 Alabama 3:39.54 1) Christy Fairley JR 2) Kou Luogon SO 3) Rachel Wilson FR 4) Beau Walker SO 5) LaTasha Pharr JR 6) Majik Reed SO 2 Southwest Missouri State 3:39.26 1) Julia Murray JR 2) Tracy Partain SO 3) Jineill Vite’ JR 4) Cheasa Gibson SR 3 Western Michigan 3:40.20 1) Janaule Bennett SR 2) Shayna Sangster FR 3) Sheriese Lucas FR 4) Krisy Mahome JR 5) Victoria Bassett JR 6) 4 Auburn 3:33.18 1) Treska Baptiste JR 2) Markita James SO 3) Josanne Lucas SO 4) Kareen Gayle JR 5) Fana Ashby JR 6) Spring Dawson SR 5 Illinois State 3:40.66 1) Andrea Mosher SO 2) Cherise Devers SO 3) Lindsey Arnold JR 4) Lian Lucas SO 5) Jene Klostermann SR 6) 6 Tennessee 3:32.71 1) Dee Dee Trotter JR 2) Nicole Cook JR 3) Antoinette Gorham JR 4) Kameisha Bennett SR 5) Leslie Treherne FR 6) Tianna Madison FR 7 LSU 3:27.04 1) Nadia Davy SR 2) Neisha Bernard-Thomas SR 3) Monique Hall SR 4) HazelAnn Regis SR 5) Tanya Osbourne FR 6) Keioike Lutcher SR 8 Louisiana Tech 3:35.98 1) Doria Appleberry JR 2) Nina Gilbert FR 3) Latonia Wilson FR 4) Krystal Cole FR 5) Brigitte Ladouceur JR 6) Crystlle Church SR 9 Illinois 3:37.91 1) Yvonne Mensah FR 2) Camile Robinson FR 3) Shanna Pickett JR 4) Carlene Robinson FR

Event 33 Women High Jump =============================================================================== Saturday 5/29/2004 – 12:00 PM Jump Heights: 1.69 – 1.74 – 1.79 – 1.82 – 1.85 – 1.88 – 1.91 + Five-alive jumping format until fewer than 9 remaining. Use Rule 7.1.5.3a jump-off format to establish 5 – 8 distinct final places for advancement purposes only. American: 2.03m 7/9/1988 Louise Ritter, Mazda TC also 9/30/88 College Best: 1.98m 5/19/1995 Amy Acuff, UCLA MidEast Regn: 1.79m 5/31/2003 Stephanie Linz, Michigan Bernie Moore: 1.88m 1987 Mazel Thomas, A C U Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Kahlah Burks JR Auburn 1.83m 2 Danielle Ohmen SO Wisconsin 1.80m 3 Gabrielle Fitzpatrick SO Chicago St. 1.63m 4 Christina Archibald SO Indiana 1.78m 5 Josie Hahn JR Vanderbilt 1.83m 6 Anna Marie Ricciardi FR E. Tenn St. 1.73m 7 Krista Miller JR Southern MS 1.75m 8 Dianne Harrison SO LSU 1.73m 9 Theresa Giorno FR Wisconsin 1.73m 10 Jennifer Kearney SR Notre Dame 1.73m 11 Tina Harris FR LSU 1.73m 12 Kelley Bowman JR Louisville 1.73m 13 Rachel Davis SR Alabama St. 1.82m 14 Jenny Bybee JR Missouri 1.73m 15 Janice Ezegbunam SR SE Louisiana 1.78m 16 Lisa Ravn FR Akron 1.73m 17 Melyssa Reinhardt JR Indiana St. 1.77m 18 Carrie Long SR Purdue 1.73m 19 Jackie Bozin SR C. Michigan 1.75m 20 Stacey Cowan SO Notre Dame 1.78m 21 Lindsay Hazen SR Miami-Ohio 1.73m 22 Tiffany Colvin SO Purdue 1.73m 23 Santia Spight FR Indiana St. 1.73m 24 Jennifer Kulchar JR Michigan 1.73m 25 Renee Hein FR Cincinnati 1.78m 26 Jessica Johnson SR Arkansas 1.80m 27 Marcia Faustin FR Loyola-IL 1.74m 28 Denise Jones JR E. Illinois 1.73m 29 Rachel Tarvudd SR C. Michigan 1.73m 30 Kristen Mowrey SR Kentucky 1.73m 31 Angie Kolanko SR Wisconsin 1.75m 32 Natalie Sako FR Akron 1.76m 33 Ashley Gillies JR Ball State 1.73m 34 Shontae Harris JR LSU 1.73m 35 Sabrina Norwood SR Southern MS 1.73m

Event 34 Women Pole Vault =============================================================================== Friday 5/28/2004 – 3:00 PM Jump Heights: 3.61 – 3.76 – 3917 – 4.01 – 4.11 – 4.21 – 4.31 + Five-alive jumping format until fewer than 9 remaining. Use Rule 7.1.5.3a jump-off format to establish 5 – 8 distinct final places for advancement purposes only. American: 4.81m 6/9/2001 Stacy Draglia, Reebok College Best: 4.57m 3/27/2004 Chelsea Johnson, UCLA MidEast Regn: 4.12m 5/30/2003 Jennifer Bennett-April Steiner, Missouri-Arka Bernie Moore: 4.15m 2002 Rhian Clarke, Houston Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Jessica Reust SO Tennessee 4.05m 2 Lyndsey Tait JR Missouri 3.75m 3 Erin Anderson JR Arkansas 3.85m 4 Kendra Rhyne SR Tennessee 3.85m 5 Kira Sims SR Akron 4.30m 6 Michele Jett SO SE Missouri 3.50m 7 Jennifer Lincoln SR Arkansas 3.95m 8 Megan Darraugh SO Purdue 3.90m 9 Ellison Tipton SR Indiana 3.75m 10 Elizabeth Boyle SO Michigan 4.12m 11 Brandie Plyler JR Mississippi 3.75m 12 Jacey Hughes JR Louisville 3.85m 13 Laura Rosenberger SR Arkansas St. 3.75m 14 Melissa Ullenbruch JR Indiana St. 3.75m 15 Erin Kinear FR S. Alabama 3.92m 16 Jocelyn Lindsay SO Purdue 4.00m 17 Jackie Rodgers SO Kent State 3.90m 18 Kelly Catino FR Michigan 3.75m 19 Michelle Rzepka SO Michigan St. 3.85m 20 Jodi Driggers FR Arkansas 3.85m 21 Lynn Gasparella JR Michigan 3.75m 22 Dasha Wakefield SR Southern MS 3.75m

Event 35 Women Long Jump =============================================================================== Friday 5/28/2004 – 6:00 PM 3 Flights – Advance top 9 plus ties to a reverse order final. Use Rule 7.1.4 to establish first 8 distinct final places. 15 minutes warm-up for each flight, 15 minutes before finals. American: 7.49m 5/22/1994 Jackie Joyner-Kersee, Honda also 7/31/94 College Best: 7.24m 8/21/1985 Jackie Joyner, UCLA MidEast Regn: 6.37m 5/30/2003 Elva Goulbourne, Auburn Bernie Moore: 6.94m 1987 Shelia Echols, LSU Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Michelle Bellford FR Loyola-IL 5.58m 2 Terri Abraham FR Ball State 5.92m 3 Luan Weekes JR SW Missouri St. 5.94m 4 Marilyn Sauls SO Tulane 5.94m 5 Sherlonda Johnson SO Austin Peay 5.91m 6 DeAnna Riley SR Chicago St. 5.94m 7 TaMeshia Miller SO NW State 5.93m 8 Rushetta Baker JR Alcorn State 5.90m 9 Karmen Payne JR LSU 5.95m Flight 2 Finals 1 Amy Hamilton SO New Orleans 6.00m 2 Lauren Peeler SO LA Tech 5.99m 3 Shanna Pickett JR Illinois 6.02m 4 Ayanna Alexander JR LA Tech 6.01m 5 Lissie Mo JR Tulane 6.02m 6 Bejide Williams SO LA Tech 6.04m 7 Amber Bledsoe FR Mississippi 6.05m 8 Jennifer Cobbina SR Indiana 6.00m Flight 3 Finals 1 Tanika Liburd FR Southern MS 6.22m 2 Rosalind Goodwin JR Ohio State 6.34m 3 Lashonda Davis FR Miami-Ohio 6.29m 4 Tina Harris FR LSU 6.17m 5 Lela V. Nelson JR E. Michigan 6.19m 6 Jennifer McCoy SO Ball State 6.09m 7 LaTasha Pharr JR Alabama 6.18m 8 Kemba Johnson SO E. Michigan 6.06m 9 Sherita Williams SR Michigan St. 6.15m 10 Amanda Barnhart FR Ball State 6.12m 11 Kasola Smith JR TN-Chattanooga 6.13m 12 Tianna Madison FR Tennessee 6.34m

Event 36 Women Triple Jump =============================================================================== Saturday 5/29/2004 – 6:00 PM 2 Flights – Advance top 9 plus ties to a reverse order final. Use Rule 7.1.4 to establish first 8 distinct final places. 15 minutes warm-up for each flight, 15 minutes before finals. American: 14.41m 7/8/1996 Shelia Hudson, Reebok College Best: 14.22m 5/25/1997 Trecia Smith, Pittsburg MidEast Regn: 13.58m 5/31/2003 Nicole Toney, LSU Bernie Moore: 14.09m 2000 Suzette Lee, Unattached Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Michelle Bellford FR Loyola-IL 11.76m 2 April Howell SO Samford 11.83m 3 Taren James FR Michigan St. 12.28m 4 Rushetta Baker JR Alcorn State 11.78m 5 Kou Luogon SO Alabama 12.38m 6 Bernitta Johnson SR Miami-Ohio 12.55m 7 Victoria Crawford JR Memphis 12.52m 8 Shayla Moore JR Ohio State 12.51m 9 Inna Turevsky SR Southern IL 12.55m 10 Petra Dankova SO Notre Dame 12.65m 11 Kristin Truman SR E. Tenn St. 12.26m Flight 2 Finals 1 Yolanda Wright SO Indiana St. 12.87m 2 Lauren Chesnut SR Indiana 12.65m 3 Colleen Ramharak JR Kent State 13.14m 4 Kemba Johnson SO E. Michigan 12.71m 5 Ayanna Alexander JR LA Tech 13.10m 6 Nicole Toney SR LSU 13.27m 7 Sherita Williams SR Michigan St. 13.07m 8 LaTasha Pharr JR Alabama 13.46m 9 Jackie Smart SO C. Michigan 12.71m 10 Luan Weekes JR SW Missouri St. 13.10m 11 Shelly-Ann Gallimore SR Auburn 13.50m 12 Rosalind Goodwin JR Ohio State 13.17m

Event 37 Women Shot Put =============================================================================== Saturday 5/29/2004 – 6:00 PM 3 Fl;ights – Advance top 9 plus ties to a reverse order final. Use Rule 7.1.4 to establish first 8 distinct final places. 15 minutes warm-up for each flight, 15 minutes before finals. American: 20.18m 6/25/1988 Ramona Pagel, Mazda College Best: 18.99m 5/7/1983 Meg Ritchie, Arizona MidEast Regn: 16.39m 5/30/2003 April Phillips, Michigan Bernie Moore: 18.03m 1983 Meg Ritchie, Arizona Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Ashley Morrow FR N. Illinois 14.60m 2 Keturah Lofton JR Ohio State 14.26m 3 Katy Ritten JR Southern IL 14.38m 4 Teri Byrd SR McNeese St. 14.35m 5 Margaret Gorski FR N. Illinois 14.51m 6 Danielle Lawary SR Southern IL 14.62m 7 Lindsey Markworth JR Missouri 14.48m 8 Dyshanda Avery JR Arkansas-PB 13.54m 9 Jamae Gjermo SO Wisconsin 14.64m 10 Kelly Polhman SO Dayton 14.09m Flight 2 Finals 1 Tawanna Williams SR LA Tech 15.15m 2 Breann Smith JR Kent State 15.34m 3 Lauren Collins SR Miami-Ohio 14.75m 4 Jillian Lipp SR LA-Monroe 14.89m 5 Kerri McClung JR Bowling Green 15.29m 6 Kaia Durrant-Nairne SR LA Tech 14.84m 7 Helmi Leppanen SO Tulane 14.74m 8 Ashley Eckel JR Michigan 14.75m 9 Sarah Adelaine SR Michigan St. 15.24m 10 Andrea DallaRosa SO Indiana 14.90m Flight 3 Finals 1 Aymara Albury SO Alabama 17.09m 2 Heather Jenkins JR SE Missouri 15.54m 3 Katie McKeever JR LSU 15.35m 4 Stacy Martin SR Auburn 15.72m 5 Katie Davis JR C. Michigan 15.55m 6 Melissa Bickett SR Michigan 15.89m 7 Tiffany Britten SR Purdue 15.71m 8 Janae Strickland SR Missouri 16.92m 9 Latisha Johnson SR Illinois St. 16.01m 10 Jennifer Gilson JR W. Illinois 15.79m 11 Aubrey Martin SO W. Illinois 16.86m 12 Amarachi Ukabam SO Ohio State 16.44m

Event 38 Women Discus Throw =============================================================================== Friday 5/28/2004 – 6:00 PM 3 Flights – Advance top 9 plus ties to a reverse order final. Use Rule 7.1.4 to establish first 8 distinct final places. 15 minutes warm-up for each flight, 15 minutes before finals. American: 69.44m 4/27/2002 Suzy Powell, Stanford TC College Best: 67.48m 4/26/1981 Meg Ritchie, Arizona MidEast Regn: 52.17m 5/31/2003 Amarachi Ukabam, Ohio State Bernie Moore: 62.28m 1983 Meg Ritchie, Arizona Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Jillian Lipp SR LA-Monroe 47.98m 2 Michelle Rossio FR Michigan St. 46.69m 3 Mandy Bodnar FR Purdue 46.73m 4 Liz Honegger FR Bowling Green 45.25m 5 Lindsey Markworth JR Missouri 47.18m 6 Crystal Averitt JR Mississippi St. 47.90m 7 Angela Machaj JR Detroit Mercy 42.48m 8 Marie Hilmersson JR Illinois 47.84m 9 Jamie Wynn SO Missouri 46.78m 10 Andrea DallaRosa SO Indiana 47.40m Flight 2 Finals 1 Astin Steward FR Purdue 48.02m 2 Keturah Lofton JR Ohio State 48.23m 3 Breann Smith JR Kent State 49.48m 4 Ronda Gullatte SO Auburn 49.60m 5 Veronica Karlsson SO LA-Monroe 48.27m 6 Gennessa Guzman JR Kentucky 48.66m 7 Jelena Jurlina JR Tulane 49.52m 8 Bridgette Maynard FR Michigan 48.72m 9 Monica Williams SO LA Tech 48.16m Flight 3 Finals 1 Katie McKeever JR LSU 52.99m 2 Teri Byrd SR McNeese St. 49.86m 3 Molly Lonergan SR Kentucky 50.85m 4 Stacy Martin SR Auburn 54.57m 5 Ildiko Varga SO Kentucky 53.40m 6 Amarachi Ukabam SO Ohio State 54.25m 7 Beth Mallory SO Alabama 57.96m 8 Melissa Bickett SR Michigan 55.39m 9 Chafree Bain JR Alabama 49.80m 10 Sarah Adelaine SR Michigan St. 49.70m 11 Melanie Uher FR Missouri 49.66m 12 Heather Jenkins JR SE Missouri 52.83m

Event 39 Women Hammer Throw =============================================================================== Friday 5/28/2004 – 12:00 PM 2 Flights – Advance top 9 plus ties to a reverse order final. Use Rule 7.1.4 to establish first 8 distinct final places. 15 minutes warm-up for each flight, 15 minutes before finals. American: 72.01m 7/27/2002 Anna Mahon, unat College Best: 69.84m 4/22/2004 Candice Scott, Florida MidEast Regn: 60.70m 5/31/2003 April Phillips, Michigan Bernie Moore: 67.21m 5/29/2002 Jamine Moton, Clemson Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Ann Snider SR Missouri 54.62m 2 Amy Stevens SR Indiana St. 50.95m 3 Katy Houser JR Ohio State 53.55m 4 Andrea Karpala JR Detroit Mercy 54.06m 5 Astin Steward FR Purdue 52.93m 6 Ronda Gullatte SO Auburn 54.88m 7 Ashley Eckel JR Michigan 54.88m 8 Courtney Bauer JR Wisconsin 56.17m 9 Dyshanda Avery JR Arkansas-PB 49.23m 10 Kelly Braden JR Kent State 52.93m 11 Brandi Blackwood SO Arkansas 56.53m 12 Aubrey Martin SO W. Illinois 55.59m Flight 2 Finals 1 Sarah Adelaine SR Michigan St. 58.39m 2 Melissa Bickett SR Michigan 57.21m 3 Beth Mallory SO Alabama 59.65m 4 Jennifer Gilson JR W. Illinois 56.95m 5 Courtney Magnuson JR Purdue 60.44m 6 Kristi Ford JR W. Michigan 57.08m 7 Britney Henry SO LSU 61.61m 8 Keturah Lofton JR Ohio State 61.15m 9 Marie Hilmersson JR Illinois 57.86m 10 Lauren Collins SR Miami-Ohio 57.30m 11 Tiffany Davis SO Ohio State 56.96m 12 Holly Scherder SR Missouri 60.76m

Event 40 Women Javelin Throw =============================================================================== Saturday 5/29/2004 – 3:00 PM 2 Flights – Advance top 9 plus ties to a reverse order final. Use Rule 7.1.4 to establish first 8 distinct final places. 15 minutes warm-up for each flight, 15 minutes before finals. American: 60.86m 8/7/2003 Kim Kreiner, USA Pan Am Team College Best: 60.26m 5/6/2000 Angeliki Tsiolakoudi, Texas-El Paso MidEast Regn: 56.68m 5/30/2003 Irina Kharun, Indiana Bernie Moore: 59.64m 2002 Serene Ross, Purdue Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 Andi Bunko FR Bowling Green 43.19m 2 Amanda Caffey SR LA-Lafayette 44.40m 3 Janelle Jaha SR Michigan 43.59m 4 Krista Switzer FR Detroit Mercy 39.35m 5 Gwenn Jackson FR Alcorn State 40.98m 6 Kate Duman JR Notre Dame 43.07m 7 Josie Hahn JR Vanderbilt 44.87m 8 Angela Anoliefoh JR Purdue 43.51m 9 Debbie Criss SR Morehead St. 38.85m Flight 2 Finals 1 Brenda-Grace Hunt SO LA Tech 51.38m 2 LaKeisha Gardiner SR SE Louisiana 46.93m 3 Dawn Comeaux FR NW State 45.76m 4 Ashley Kaufman SO Akron 46.46m 5 Victoria Simon JR McNeese St. 45.89m 6 Julie Ward JR Kent State 45.49m 7 Jelena Jurlina JR Tulane 49.96m 8 Natasha Reynolds SR C. Michigan 45.70m 9 Lindsey Stephenson SR Michigan 50.52m 10 Betsey Baldwin SO SE Louisiana 47.19m 11 Lindsey Blaine FR Purdue 49.39m 12 Maria Romero SR LSU 45.11m