Share

Licensed to Northwestern University Hy-Tek’s Meet Manager 2/1/2003 02:58 PM

NU Women VS Ohio State – 2/1/2003

Results

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay

===================================================================== ==========

School Seed Finals Points

===================================================================== ==========

1 Northwestern U. Women ‘A’ NT 1:45.02 11

1) Paglini, Katie 2) Nath, Paige

3) Cosgrove, Carmen 4) Petric, Sara

27.28 57.00 1:21.46 1:45.02

2 Ohio State University ‘A’ NT 1:50.57 4

1) Treleaven, Amanda 2) Raezer, Stephanie

3) Strunk, Deanna 4) Severson, Katie

27.87 58.71 1:26.16 1:50.57

3 Ohio State University ‘B’ NT 1:53.83 2

1) Kolles, Katie 2) Sharp, Marianne

3) Lowry, Stacy 4) Reinhardt, Kim

28.65 1:00.83 1:29.03 1:53.83

4 Ohio State University ‘C’ NT 1:56.30

1) Routson, Ashley 2) Hasselschwert, Megan

3) Bojko, Natalie 4) Barns, Ashley

29.38 1:02.67 1:31.16 1:56.30

Event 2 Women 1000 Yard Freestyle

===================================================================== ==========

Name Age School Seed Finals Points

===================================================================== ==========

1 West, Vicky Nu-W NT 10:08.17 9

28.44 58.49 1:28.50 1:58.99 2:29.14 2:59.47 3:30.01 4:00.58

4:31.44 5:02.33 5:32.64 6:03.02 6:33.72 7:04.29 7:35.13 8:05.80

8:36.71 9:07.79 9:38.30 10:08.17

2 Raezer, Stephanie OSU NT 10:14.67 4

28.45 58.49 1:28.96 1:59.46 2:30.04 3:00.51 3:31.17 4:01.77

4:32.46 5:03.19 5:34.15 6:05.12 6:36.00 7:07.11 7:38.26 8:09.58

8:41.04 9:12.39 9:43.72 10:14.67

3 Rose, Erica Nu-W NT 10:18.38 3

29.20 1:00.30 1:31.52 2:02.56 2:33.41 3:04.14 3:34.85 4:05.63

4:36.41 5:07.20 5:38.14 6:09.27 6:40.16 7:11.31 7:42.61 8:14.03

8:45.44 9:16.73 9:47.96 10:18.38

4 Bojko, Kim OSU NT 11:40.23 2

31.41 1:05.50 1:40.06 2:14.85 2:50.27 3:25.24 4:00.98 4:35.73

5:11.40 5:46.69 6:22.16 6:57.86 7:33.46 8:09.25 8:44.67 9:20.06

9:55.23 10:30.87 11:05.89 11:40.23

Event 3 Women 200 Yard Freestyle

===================================================================== ==========

Name Age School Seed Finals Points

===================================================================== ==========

1 Swenson, Erin Nu-W NT 1:52.33 9

25.93 53.91 1:22.93 1:52.33

2 Mueller, Amy Nu-W NT 1:55.14 4

27.04 56.13 1:25.76 1:55.14

3 Severson, Katie OSU NT 1:56.61 3

26.43 55.25 1:25.39 1:56.61

4 Goodson, Lindsay OSU NT 1:57.34 2

27.16 56.66 1:27.10 1:57.34

5 Meade, Lesley Nu-W NT 1:58.30 1

27.01 56.44 1:26.94 1:58.30

6 Grantstein, Abigail OSU NT 1:59.93

27.19 57.16 1:28.32 1:59.93

7 Tepe, Rachel Nu-W NT 2:02.44

28.22 58.99 1:30.66 2:02.44

8 Lipskis, Kristina OSU NT 2:03.05

27.80 58.73 1:30.94 2:03.05

Event 4 Women 100 Yard Backstroke

===================================================================== ==========

Name Age School Seed Finals Points

===================================================================== ==========

1 Paglini, Katie Nu-W NT 57.42 9

28.42 57.42

2 Petric, Sara Nu-W NT 58.66 4

28.76 58.66

3 Treleaven, Amanda OSU NT 58.78 3

28.77 58.78

4 Schwanhausser, Lori Nu-W NT 1:00.78 2

29.35 1:00.78

5 Kolles, Katie OSU NT 1:01.08 1

29.87 1:01.08

6 Routson, Ashley OSU NT 1:01.97

29.61 1:01.97

Event 5 Women 100 Yard Breaststroke

===================================================================== ==========

Name Age School Seed Finals Points

===================================================================== ==========

1 Bovee, Brielle Nu-W NT 1:05.56 9

30.84 1:05.56

2 Johnson, Rachel Nu-W NT 1:05.78 4

31.27 1:05.78

3 Simmons, Katie Nu-W NT 1:06.31 3

31.61 1:06.31

4 Sharp, Marianne OSU NT 1:10.40 2

33.01 1:10.40

5 Hasselschwert, Megan OSU NT 1:13.09 1

34.11 1:13.09

Event 6 Women 200 Yard Butterfly

===================================================================== ==========

Name Age School Seed Finals Points

===================================================================== ==========

1 Cosgrove, Carmen Nu-W NT 2:00.85 9

27.20 57.89 1:28.92 2:00.85

2 Olin, Christy Nu-W NT 2:06.23 4

28.50 1:00.00 1:32.30 2:06.23

3 Strunk, Deanna OSU NT 2:10.51 3

28.47 1:00.76 1:35.58 2:10.51

4 Rose, Erica Nu-W NT 2:11.30 2

30.37 1:03.99 1:37.80 2:11.30

5 Greene, Erin OSU NT 2:17.40 1

30.32 1:04.37 1:40.21 2:17.40

6 Lowry, Stacy OSU NT 2:19.52

30.47 1:04.81 1:41.53 2:19.52

7 Bojko, Natalie OSU NT 2:24.44

30.53 1:06.43 1:45.46 2:24.44

Event 7 Women 50 Yard Freestyle

===================================================================== ==========

Name Age School Seed Finals Points

===================================================================== ==========

1 Reeves, Maria Nu-W NT 23.93 9

2 Petric, Sara Nu-W NT 23.97 4

3 Phua, Shuyan Nu-W NT 25.30 3

4 Barns, Ashley OSU NT 25.48 1.5

4 Reinhardt, Kim OSU NT 25.48 1.5

6 Lancken, Kylie OSU NT 25.66

7 Grantstein, Abigail OSU NT 25.84

Event 8 Women 1 mtr Diving

===================================================================== ==========

Name Age School Seed Finals Points

===================================================================== ==========

1 Diea, Natalia OSU NT 284.40 6.5

1 Carter, Ashley Nu-W NT 284.40 6.5

3 Johnson, Melanie OSU NT 278.93 3

4 Ward, Kristin Nu-W NT 237.08 2

5 Pichacz, Racheal OSU NT 222.23 1

Event 9 Women 100 Yard Freestyle

===================================================================== ==========

Name Age School Seed Finals Points

===================================================================== ==========

1 Swenson, Erin Nu-W NT 52.61 9

25.22 52.61

2 Reeves, Maria Nu-W NT 53.76 4

25.44 53.76

3 Phua, Shuyan Nu-W NT 54.45 3

26.52 54.45

4 Severson, Katie OSU NT 54.52 2

25.85 54.52

5 Lancken, Kylie OSU NT 55.23 1

26.55 55.23

6 Restivo, Michaela Nu-W NT 55.76

27.02 55.76

7 Grantstein, Abigail OSU NT 56.46

27.30 56.46

8 Smith, Lindsey OSU NT 57.08

27.33 57.08

Event 10 Women 200 Yard Backstroke

===================================================================== ==========

Name Age School Seed Finals Points

===================================================================== ==========

1 Paglini, Katie Nu-W NT 2:04.83 9

29.61 1:00.74 1:33.06 2:04.83

2 Treleaven, Amanda OSU NT 2:06.22 4

29.44 1:01.60 1:34.10 2:06.22

3 Tepe, Rachel Nu-W NT 2:08.27 3

29.87 1:02.10 1:35.46 2:08.27

4 Goodson, Lindsay OSU NT 2:12.20 2

31.55 1:04.89 1:38.78 2:12.20

5 Kolles, Katie OSU NT 2:12.53 1

31.03 1:04.07 1:38.21 2:12.53

Event 11 Women 200 Yard Breaststroke

===================================================================== ==========

Name Age School Seed Finals Points

===================================================================== ==========

1 Simmons, Katie Nu-W NT 2:22.88 9

32.86 1:08.46 1:45.26 2:22.88

2 Rose, Erica Nu-W NT 2:28.76 4

34.06 1:12.40 1:50.78 2:28.76

3 Sharp, Marianne OSU NT 2:35.94 3

34.63 1:14.07 1:54.91 2:35.94

Event 12 Women 500 Yard Freestyle

===================================================================== ==========

Name Age School Seed Finals Points

===================================================================== ==========

1 West, Vicky Nu-W NT 4:58.84 9

27.89 57.84 1:27.76 1:57.78 2:27.96 2:58.19 3:28.67 3:59.02

4:29.30 4:58.84

2 Raezer, Stephanie OSU NT 5:00.71 4

27.77 57.49 1:27.33 1:57.53 2:28.09 2:58.86 3:29.60 4:00.45

4:31.16 5:00.71

3 Mueller, Amy Nu-W NT 5:01.09 3

27.73 57.60 1:28.29 1:59.46 2:30.57 3:01.51 3:31.88 4:02.31

4:32.52 5:01.09

4 Lipskis, Kristina OSU NT 5:26.08 2

29.77 1:02.74 1:35.65 2:08.89 2:42.12 3:14.95 3:47.81 4:20.60

4:53.84 5:26.08

5 Bojko, Kim OSU NT 5:39.13 1

30.50 1:04.61 1:38.76 2:13.12 2:47.47 3:22.04 3:56.94 4:31.30

5:06.01 5:39.13

Event 13 Women 100 Yard Butterfly

===================================================================== ==========

Name Age School Seed Finals Points

===================================================================== ==========

1 Strunk, Deanna OSU NT 59.76 9

27.91 59.76

2 Smith, Lindsey OSU NT 1:02.49 4

29.94 1:02.49

3 Greene, Erin OSU NT 1:02.87 3

29.46 1:02.87

4 Bojko, Natalie OSU NT 1:03.62

29.33 1:03.62

5 Lowry, Stacy OSU NT 1:03.65

29.84 1:03.65

6 Barns, Ashley OSU NT 1:03.70

28.99 1:03.70

Event 14 Women 3 mtr Diving

===================================================================== ==========

Name Age School Seed Finals Points

===================================================================== ==========

1 Johnson, Melanie OSU NT 293.25 9

2 Carter, Ashley Nu-W NT 279.83 4

3 Diea, Natalia OSU NT 279.53 3

4 Ward, Kristin Nu-W NT 241.80 2

5 Pichacz, Racheal OSU NT 191.03 1

Event 15 Women 200 Yard IM

===================================================================== ==========

Name Age School Seed Finals Points

===================================================================== ==========

1 Strunk, Deanna OSU NT 2:11.35 9

28.22 1:00.84 1:40.15 2:11.35

2 Lowry, Stacy OSU NT 2:22.30 4

30.62 1:06.57 1:48.64 2:22.30

Event 16 Women 800 Yard Freestyle Relay

===================================================================== ==========

School Seed Finals Points

===================================================================== ==========

1 Northwestern U. Women ‘B’ NT 7:41.69 11

1) Petric, Sara 2) Cosgrove, Carmen

3) Schwanhausser, Lori 4) Restivo, Michaela

26.32 55.32 1:24.37 1:53.69 2:19.05 2:47.70 3:16.78 3:46.12

4:12.10 4:40.94 5:10.59 5:40.70 6:08.42 6:38.66 7:09.60 7:41.69

2 Ohio State University ‘A’ NT 7:57.32 4

1) Raezer, Stephanie 2) Severson, Katie

3) Goodson, Lindsay 4) Lancken, Kylie

27.31 56.98 1:27.11 1:56.68 2:24.16 2:55.18 3:26.46 3:57.56

4:25.27 4:56.19 5:27.30 5:57.97 6:24.93 6:55.10 7:26.19 7:57.32

3 Ohio State University ‘B’ NT 8:10.54 2

1) Treleaven, Amanda 2) Grantstein, Abigail

3) Lipskis, Kristina 4) Smith, Lindsey

27.16 57.43 1:28.98 2:00.15 2:27.56 2:58.43 3:30.23 4:02.03

4:30.22 5:01.60 5:33.66 6:05.84 6:33.41 7:04.79 7:37.22 8:10.54

4 Ohio State University ‘C’ NT 8:24.64

1) O’Connor, Morgan 2) Routson, Ashley

3) Hamilton, Nicole 4) Hetrick, Kearstin

28.22 1:00.42 1:34.71 2:07.85 2:35.94 3:07.14 3:39.24 4:11.56

4:39.82 5:11.55 5:43.93 6:16.38 6:44.84 7:17.74 7:51.39 8:24.64