Share

COLUMBUS, Ohio – The Ohio State Department of Athletics held the 42nd-annual Scholar-Athlete Dinner Recognizing Academic Excellence Wednesday at the Greater Columbus Convention Center to honor its student-athletes for their academic and athletic accomplishments. A record 493 OSU Scholar-Athletes were recognized at the event and a number of senior awards were given out.

The winners of the prestigious Big Ten Medal of Honor were field hockey standout Linda Haussener and football receiver Brian Robiskie. Each member institution in the conference gives the award annually to the male and female athletes in the graduating class who have attained the greatest proficiency in both academics and athletics. The Big Ten Conference office established the award in 1914 for men and an additional award for the top female was instituted in 1982. This honor includes a $5,000 postgraduate scholarship.

Haussener graduates from Ohio State with her name throughout the Buckeye record books. She concluded her career as a three-time National Field Hockey Coaches Association All-American, including a first-team nod as a senior. The 2009 Big Ten Co-Offensive Player of the Year, Haussener led the Big Ten in scoring as a senior and ended her career fifth in program history with 121 points. An award winner in the classroom as well, Haussener was a three-time NFHCA National Scholar Athlete. A double-major in political science and economics, she also is a three-time Academic All-Big Ten and OSU Scholar-Athlete honoree.

Robiskie, a two-time first team Academic All-American, earned four letters as a wide receiver for the Big Ten champion Buckeyes, catching 127 career receptions for 1,866 yards and 24 scores. Twice a national finalist for the Arthur Ashe Scholar-Athlete Award, he was a finalist for the 2008 Draddy Trophy, earning a postgraduate scholarship from the Nation Football Foundation. A graduate of Cleveland’s Chagrin Falls High School and a 2008 Buckeye team captain, Robiskie, a March honors graduate in marketing, was drafted by the NFL’s Cleveland Browns.

The Big Ten Conference Medal of Honor male finalists were: Jake Bateman (gymnastics), J Jaggers (wrestling), James Laurinaitis (football) and Steven Moneke (tennis). The female finalists were: Jayme DeLancy (synchronized swimming), Kristen Gilwee (lacrosse), Alyssa Meyer (gymnastics) and Kim Reeder (softball).

Four student-athletes Drew Czekanski (men’s soccer), Tyson Gentry (football), Meyer and Margaret Prunte (women’s lacrosse) received the Corwin A. Fergus Memorial Award. Fergus scholars are male or female student-athletes who have excelled in athletics, achieved academically (3.00 GPA minimum), demonstrated positive qualities of character and citizenship and shown potential for success in a graduate or professional program. Established in 1967, the award is given in memory of Corwin A. Fergus, a member of the Ohio State football team (1912-14), a graduate of the Ohio State School of Law and later a successful businessman. The award reflects his strong commitment to the pursuit of academic and athletic excellence and his positive contributions to society. The $5,000 postgraduate scholarships, which each are renewable for up to three years, can be utilized for graduate study or professional programs at Ohio State.

Emily Mikac from the field hockey team received the Leann Grimes-Davidge Award which is a tribute to Grimes-Davidge’s contributions to athletics at Ohio State. The honor is given annually to a female athlete who reflects Grimes-Davidge’s outstanding qualities of athletic performance, scholarship, character, campus or community involvement and leadership. A member of the Ohio State women’s tennis team, Grimes-Davidge won four state and Big Ten titles. She graduated from OSU summa cum laude and received her master’s degree from Miami University where she served as the head women’s tennis coach.

In addition to being a Fergus scholar, Meyer also received the M/I Homes Foundation Award, which has been awarded annually since 1976. The award was one of the first designed specifically to recognize and promote women’s achievements in intercollegiate athletics at Ohio State. It provides an outstanding female scholar-athlete $5,000 for postgraduate studies at Ohio State. The award is based on demonstrated athletic and academic success as well as community contributions through involvement in civic or university organizations.

Gentry also received the Men’s Varsity O Scholarship and the A.K. and Judith A. Pierce Phoenix Award in addition to his Fergus honor. The Men’s Varsity O award provides a male scholar-athlete with a one-time stipend of $4,000 for postgraduate studies at Ohio State. The ideal candidate maintained a 3.0 GPA or higher during undergraduate studies, earned a varsity letter and performed community service. The Pierce scholarship is given to a student-athlete who has excelled in academics, athletics, and personal growth attained through perseverance and hard work. The award is to be used to attend graduate or professional school at Ohio State, with preference given to someone who intends to enroll in the Fisher College of Business.

Women’s volleyball and men’s diving were given Varsity “O” awards for the highest team grade-point average, with the diving team winning for the fifth-consecutive year. The Most Improved Team GPA honors were earned by the men’s hockey and field hockey squads.

A complete list of the 2009 Ohio State Scholar-Athletes is below. The 493 selections this year topped the previous high of 475 honored in 2008.

First Name Last Name Rank College Award Year
Baseball
Joseph Ciamacco Freshman Engineering 1
David Corna Sophomore Exploration 1
Christopher Griffin Senior Allied Medical Professions 2
Bradley Hallberg Freshman Exploration 1
Zachary Hurley Senior Education & Human Ecology 3
Theron Minium Junior Humanities 3
Zachary Nowland Freshman Business 1
Drew Rucinski Sophomore Engineering 2
Dean Wolosiansky Junior Engineering 1
 
Men’s Basketball
P. J. Hill Junior Social & Behavioral Sciences 2
Kyle Madsen Senior Business 2
Byron Mullens Freshman Exploration 1
Walter Offutt Freshman Exploration 1
Zisis Sarikopoulos Sophomore Education & Human Ecology 1
 
Women’s Basketball
Cherise Daniel Junior Business 3
Brittany Johnson Junior Education & Human Ecology 2
Maria Moeller Senior Education & Human Ecology 1
Sarah Schulze Sophomore Humanities 2
 
Cheerleading
William Ashley Senior Social & Behavioral Sciences 4
Andrew Aten Senior Biology 3
Lindsay Austin Freshman Allied Medical Professions 1
Cassandra Benfield Sophomore Social & Behavioral Sciences 1
Andrew Blankenship Freshman Business 1
Breanna Boecher Freshman Exploration 1
Timothy Boeder Graduate Education & Human Ecology 3
Brian Bunting Senior Engineering 2
Brock Burgstaller Freshman Arts & Sciences 1
Kimberly Conley Junior Education & Human Ecology 3
Megan Couling Senior Business 4
Kaitlin Daniels Senior Social & Behavioral Sciences 3
Caitlin Deardorff Freshman Social & Behavioral Sciences 1
Nicholas Donadio Senior Business 2
Megan Dunlap Senior Social & Behavioral Sciences 4
Nathan Eick Senior Business 1
Allison Humbert Junior Education & Human Ecology 2
Emily Johnson Senior Social & Behavioral Sciences 2
Morgan Kelley Freshman Biology 1
Thomas Mason Graduate Allied Medical Professions 2
Joel McClendon Senior Social & Behavioral Sciences 4
Alex McCue Freshman Exploration 1
Ronald Mitchell Jr. Senior Education & Human Ecology 3
Kathleen Niu Freshman Engineering 1
Joseph Orizczak Senior Art 3
Sarah Santarelli Senior Nursing 3
Kyle Vasiloff Senior Business 2
Craig Vild Senior Business 2
Tara Warrens Senior Education & Human Ecology 3
Nathan Wise Senior Education & Human Ecology 1
Austin Wolfe Senior Allied Medical Professions 2
 
Men’s Cross Country
Chad Balyo Junior Business 3
Taylor Candella Senior Agriculture 4
Levi Fox Senior Business 2
Brian Gallagher Junior Biology 2
Cory Leslie Freshman Exploration 1
David Rafailedes Freshman Business 1
Skyler Schmitt Junior Art 2
Jeffery See Senior Business 4
Paul Shivers Junior Biology 3
Daniel White Sophomore Social & Behavioral Sciences 2
Taylor Williams Junior Engineering 2
 
Women’s Cross Country
Ellen Birmingham Sophomore Allied Medical Professions 2
Ashley Chirco Sophomore Biology 2
Mardez Desmond Junior Social & Behavioral Sciences 2
Ashley Fisher Sophomore Art 1
Jordan Jennewine Sophomore Allied Medical Professions 2
Ashley Jones Senior Social & Behavioral Sciences 3
Lydia Kern Senior Allied Medical Professions 3
Sara Klinvex Freshman Exploration 1
Sarah Lowe Freshman Allied Medical Professions 1
Kelly Schwieterman Junior Engineering 3
Stacey Steigerwald Freshman Biology 1
Emily Thompson Junior Education & Human Ecology 3
Brittany Wise Sophomore Allied Medical Professions 2
 
Diving
Bianca Alvarez Sophomore Biology 2
Kristen Asman Sophomore Education & Human Ecology 2
Chelseana Davis Senior Allied Medical Professions 3
Ryan Jefferson Junior Education & Human Ecology 3
Sean Moore Sophomore Business 2
Weston Wieser Senior Engineering 4
 
Fencing
Daniel Bass Senior Humanities 4
Ingrid Biederman Senior Arts & Sciences 1
Isabella Bonello Freshman Art 1
Emily Cheng Freshman Exploration 1
Oksana Dmytruk Junior Exploration 2
Robert Douville Sophomore Humanities 2
John Friend Junior Education & Human Ecology 2
Sean Harder Junior Business 3
Allison Henvick Freshman Exploration 1
Andras Horanyi Senior Business 4
Bishara Korkor Sophomore Social & Behavioral Sciences 2
Trent Lundquist Freshman Business 1
Holly McKibben Junior Nursing 3
Zachary McRae Sophomore Social & Behavioral Sciences 2
Falencia Miller Sophomore Social & Behavioral Sciences 2
Benjamin Parkins Sophomore Exploration 2
Jason Pryor Senior Humanities 4
Sarah Smith Sophomore Exploration 2
Maxwell Stearns Freshman Social & Behavioral Sciences 1
Julia Tikhonova Junior Business 3
Igor Tolkachev Freshman Engineering 1
Margarita Tschomakova Freshman Business 1
Dylan Walrond Freshman Social & Behavioral Sciences 1
Dexter Wilde Senior Humanities 1
Alyssa Wootton Junior Social & Behavioral Sciences 2
 
Field Hockey
Alicia Anzivine Sophomore Social & Behavioral Sciences 2
Keegan Billick Sophomore Social & Behavioral Sciences 2
Brianne Doak Sophomore Exploration 1
Linda Haussener Senior Social & Behavioral Sciences 4
Melissa Hunter Junior Social & Behavioral Sciences 3
Rachel Hunter Junior Education & Human Ecology 3
Sheila Hunter Freshman Exploration 1
Jennifer Martin Senior Humanities 3
Aisling McKeon Junior Business 2
Emily Mikac Senior Social & Behavioral Sciences 4
Caitlin Moore Freshman Education & Human Ecology 1
Melissa Palm Junior Education & Human Ecology 3
Lindsay Quintiliani Junior Social & Behavioral Sciences 3
Alexandra Ristas Junior Education & Human Ecology 2
Jennifer Sciulli Freshman Exploration 1
Alexandra Tunitis Freshman Exploration 1
 
Football
Devin Barclay Senior Education & Human Ecology 2
Zachary Boren Freshman Education & Human Ecology 1
Bryant Browning Junior Business 3
Benjamin Buchanan Freshman Exploration 1
William Chappelear IV Freshman Education & Human Ecology 1
James Cordle Senior Business 4
Todd Denlinger Senior Agriculture 4
Zachary Domicone Freshman Exploration 1
Douglas Ebner Senior Education & Human Ecology 5
Donnie Evege Sophomore Business 2
Marcus Freeman Graduate Education & Human Ecology 5
Tyson Gentry Senior Social & Behavioral Sciences 4
James Georgiades Freshman Exploration 1
Garrett Goebel Freshman Exploration 1
Bryan Gray Senior Biology 4
Brian Hartline Senior Social & Behavioral Sciences 4
Adam Homan Freshman Allied Medical Professions 1
Ross Homan Senior Education & Human Ecology 4
Garrett Hummel Junior Business 3
Barrie Jackson Sophomore Business 1
Benjamin Kacsandi Senior Engineering 5
Dexter Larimore Junior Business 3
James Laurinaitis Senior Social & Behavioral Sciences 4
Ryan Lukens Graduate Agriculture 5
Christopher Malone Junior Biology 2
Jacob McQuaide Junior Engineering 3
Andrew Miller Junior Education & Human Ecology 3
Andrew Moses Senior Social & Behavioral Sciences 4
D. Ross Oltorik Freshman Exploration 1
Chimdi Onwuchekwa Junior Business 2
Aaron Pettrey Senior Education & Human Ecology 1
Ryan Pretorius Senior Business 5
Taylor Rice Freshman Exploration 1
Brian Robiskie Senior Business 4
Kyle Ruhl Senior Education & Human Ecology 5
Anderson Russell Senior Social & Behavioral Sciences 2
Dane Sanzenbacher Sophomore Business 2
Ryan Schuck Senior Social & Behavioral Sciences 1
Scott Sika Junior Education & Human Ecology 3
Spencer Smith Sophomore Exploration 2
Austin Spitler Senior Social & Behavioral Sciences 4
Jacob Stoneburner Freshman Exploration 1
Andrew Sweat Freshman Business 1
Donald Washington III Senior Social & Behavioral Sciences 2
Christopher Wells Junior Humanities 2
Marcus Williams Senior Allied Medical Professions 3
Nathaniel Williams Freshman Exploration 1
 
Men’s Golf
Daniel Charen Sophomore Business 2
Michael Cress Junior Biology 2
Robert Hoag Sophomore Exploration 2
Michael Kinkopf Freshman Business 1
Tanner Murphy Sophomore Business 2
Gary Quinn Freshman Exploration 1
Bradley Smith Sophomore Business 2
Evan Wood Sophomore Business 2
Brad Wright Senior Business 2
 
Women’s Golf
Jennifer Cassidy Senior Business 3
Jessica Hauser Senior Business 4
In Hong Lim Sophomore Education & Human Ecology 2
Nara Shin Freshman Education & Human Ecology 1
Victoria Villanueva Freshman Business 1
 
Men’s Gymnastics
Jacob Bateman Senior Biology 4
Michael Bell Senior Engineering 3
Kevin Brown Senior Allied Medical Professions 4
Pejman Ebrahimi Senior Business 5
Brandt Gomez Freshman Humanities 1
William E. Hay Senior Allied Medical Professions 4
Justin Myers Junior Social & Behavioral Sciences 2
Matthew Rayl Freshman Business 1
Andrew Saurber Senior Allied Medical Professions 4
Shachar Tal Junior Business 3
Brandon Wynn Sophomore Exploration 2
 
Women’s Gymnastics
Beth Ballard Junior Social & Behavioral Sciences 1
Rebecca Best Sophomore Education & Human Ecology 2
Nicole Ciminello Freshman Art 1
Hillary Dow Junior Education & Human Ecology 3
Taylor Jones Freshman Exploration 1
Nicole Krauter Freshman Exploration 1
Alyssa Meyer Senior Education & Human Ecology 4
Jessica Staton Sophomore Education & Human Ecology 2
Kristine Woodward Freshman Education & Human Ecology 1
 
Men’s Hockey
John Albert Sophomore Exploration 2
Matthew BartkowskI Freshman Engineering 1
Erick Belanger Sophomore Education & Human Ecology 2
Hunter Bishop Junior Business 1
Sean Duddy Freshman Exploration 1
Corey Elkins Senior Humanities 4
Michael Folkes Freshman Business 1
Calvin Heeter Freshman Exploration 1
Joseph Palmer Junior Social & Behavioral Sciences 3
Zachary Pelletier Senior Arts & Sciences 1
Christopher Reed Sophomore Business 2
Cory Schneider Freshman Exploration 1
 
Women’s Hockey
Olivia Antognoli Senior Education & Human Ecology 3
Barbara Bilko Freshman Exploration 1
Teal Bishop Sophomore Biology 2
Liana Bonanno Senior Math & Physical Science 4
Rachel Davis Junior Education & Human Ecology 3
Deidre Facklis Sophomore Exploration 2
Melissa Feste Freshman Exploration 1
Megan Hostasek Senior Education & Human Ecology 4
Jennifer Kilpatrick Sophomore Business 2
Raelyn Larocque Senior Social & Behavioral Sciences 3
Christina Mancuso Sophomore Arts & Sciences 2
Laura McIntosh Freshman Education & Human Ecology 1
Whitney Miller Senior Humanities 4
Kimberly Theut Freshman Exploration 1
Kelly Wild Freshman Humanities 1
 
Men’s Lacrosse
Connor Anderson Junior Business 2
Daniel Bain Sophomore Humanities 2
Edward Bambino Freshman Exploration 1
Joseph Bonanni Freshman Exploration 1
Jarred Bowman Sophomore Education & Human Ecology 2
Peter Coluccini Graduate Education & Human Ecology 1
Tyler Dolphin Sophomore Biology 2
J. Scott Gerland Sophomore Business 2
James Green Junior Humanities 2
Matthew Kawamoto Sophomore Exploration 1
Ryan Keneally Sophomore Exploration 2
Brian Lalley Senior Education & Human Ecology 4
Scott Lathrop Sophomore Exploration 2
Keith Lovett Senior Education & Human Ecology 4
Christopher Lowery Junior Social & Behavioral Sciences 3
Scott Matthews Senior Education & Human Ecology 1
Andrew Pace Senior Social & Behavioral Sciences 4
Jeffrey Ryan Senior Business 3
Michael Smail Freshman Exploration 1
Andrew Stimmel Junior Business 2
Donald Turchin Junior Business 3
 
Women’s Lacrosse
Olivia Annalora Freshman Exploration 1
Jayme Beard Sophomore Education & Human Ecology 2
Maghan Beaudrault Sophomore Allied Medical Professions 2
Gabrielle Capuzzi Freshman Exploration 1
Anne Carruthers Junior Social & Behavioral Sciences 2
Rachael Cornicello Junior Business 3
Kristen Gilwee Senior Arts & Sciences 4
Elizabeth Graf Senior Education & Human Ecology 4
Lindsey Gysin Sophomore Social & Behavioral Sciences 2
Kelly Haggerty Junior Education & Human Ecology 1
Alayna Markwordt Freshman Exploration 1
Jacqueline Orona Sophomore Social & Behavioral Sciences 1
Margaret Prunte Senior Arts & Sciences 4
Caylee Rafalko Freshman Exploration 1
Maggie Smith Sophomore Exploration 2
 
Pistol
Seth Berglee Senior Biology 1
Christina Heaton Freshman Biology 1
Kelsey Imig Freshman Arts & Sciences 1
Peter Orban Junior Arts & Sciences 3
Nabila Sayed Senior Business 2
 
Rifle
Gina Cheliras Freshman Exploration 1
James Clark Sophomore Engineering 2
Henna Khan Senior Art 3
Jasmine Margaria Sophomore Social & Behavioral Sciences 2
Nicholas Novello Freshman Engineering 1
Steven Nozaki Senior Engineering 4
 
Rowing
Ingrid Aasaaren Sophomore Arts & Sciences 2
Michaela Aitken Freshman Biology 1
Erika Benford Sophomore Business 2
Johnna Burns Junior Engineering 3
Alicia Caldwell Junior Allied Medical Professions 2
Kelsey Croak Freshman Exploration 1
Peta-Leigh Dakyns Senior Social & Behavioral Sciences 2
Ulrike Denker Freshman Business 1
Kristin Di Josie Sophomore Education & Human Ecology 2
Farrah Edwards Junior Humanities 3
Adrienne Eichenlaub Sophomore Social & Behavioral Sciences 1
K. Anniken Ellingsen Sophomore Exploration 2
Katie Flarida Junior Education & Human Ecology 3
Jennifer Gill Freshman Business 1
Jillian Halda Junior Agriculture 1
Julia Harrington Junior Art 1
Elizabeth Harris Junior Social & Behavioral Sciences 2
Ellen Heister Freshman Social & Behavioral Sciences 1
Carolin Helmholz Sophomore Education & Human Ecology 2
Rosemary Henderson Sophomore Education & Human Ecology 2
Susanne Herbrand Senior Business 2
Debra Leitch Junior Allied Medical Professions 2
Courtney Lind Freshman Nursing 1
Melissa Machuta Freshman Business 1
Renee Maras Freshman Arts & Sciences 1
Caroline McPherson Sophomore Education & Human Ecology 2
Amanda Merritt Junior Social & Behavioral Sciences 3
Jill Mohr Sophomore Business 2
Claire Parker Sophomore Engineering 1
Mackenzie Pecor Sophomore Business 2
Emily Ralph Freshman Engineering 1
Katherine Rasfeld Junior Social & Behavioral Sciences 2
Sara Reardon Junior Pharmacy 3
Cleonice Renzetti Junior Allied Medical Professions 2
Susan Rymut Freshman Agriculture 1
Kara Shropshire Freshman Humanities 1
Erin Shropshire Junior Exploration 3
Michelle Smith Freshman Nursing 1
Alissa Sullivan Junior Education & Human Ecology 2
Kathleen Sweeney Sophomore Social & Behavioral Sciences 1
Lindsey Titus Sophomore Social & Behavioral Sciences 2
Sara Wallace Senior Education & Human Ecology 3
Kristin Weiser Freshman Exploration 1
 
Men’s Soccer
Drew Czekanski Graduate Education & Human Ecology 1
Timothy Gabel Senior Business 4
Nicholas Galiardi Sophomore Business 2
Matthew Gold Sophomore Engineering 2
German Gomez Graduate Education & Human Ecology 1
Michael Hartman Junior Engineering 1
Scott Marguglio Senior Allied Medical Professions 4
Geoffrey Marsh Senior Business 4
Joseph Moore Senior Business 2
Byron Neal Senior Social & Behavioral Sciences 3
Patrick Roan Senior Business 4
Julian Sisman Sophomore Social & Behavioral Sciences 1
Douglas Verhoff Junior Education & Human Ecology 3
 
Women’s Soccer
Kathryn Baumgardner Freshman Education & Human Ecology 1
Lauren Beachy Sophomore Business 2
Ashley Bowyer Senior Allied Medical Professions 3
Colleen Brady Freshman Exploration 1
Genna Brand Sophomore Social & Behavioral Sciences 2
Alexandra Burzynski Sophomore Arts & Sciences 2
Caitlin Colfer Senior Education & Human Ecology 4
Cassandra Dickerson Junior Agriculture 3
Amy Graeff Senior Social & Behavioral Sciences 4
Courtney Jenkins Sophomore Allied Medical Professions 2
Caitlyn Martin Freshman Exploration 1
Kendall Maxwell Freshman Business 1
Laura Roberts Sophomore Exploration 1
Alexandra Schwach Junior Biology 3
Danielle Scoliere Freshman Exploration 1
Lauren Steuer Junior Business 2
Elizabeth Sullivan Freshman Exploration 1
Brooke Taylor Freshman Social & Behavioral Sciences 1
 
Softball
Lindsay Bodeker Junior Education & Human Ecology 2
Cortney Cannon Senior Education & Human Ecology 2
Kady Caughenbaugh Sophomore Education & Human Ecology 2
Whitney Cooper Junior Business 3
Victoria Haddad Junior Biology 3
Alicia Herron Freshman Exploration 1
Deandrea Hillman Sophomore Education & Human Ecology 1
Samantha Marder Junior Humanities 3
Karisa Medrano Sophomore Allied Medical Professions 2
Kimberly Reeder Senior Social & Behavioral Sciences 4
Rebecca Schultz Junior Social & Behavioral Sciences 1
Katie Simonton Freshman Exploration 1
 
Men’s Swimming
Charles Allison III Sophomore Education & Human Ecology 2
Matthieu Baumann Freshman Business 1
Scott Blake Senior Humanities 4
Jacob Busch Senior Agriculture 4
Itai Chammah Sophomore Business 2
Alexander Chen Junior Engineering 3
Duncan de Wet Junior Business 3
Joel Elber Junior Education & Human Ecology 3
Andrew Elliott Freshman Business 1
Lincoln Fahrbach Freshman Exploration 1
Justin Farra Sophomore Social & Behavioral Sciences 2
Marshall Farrell Freshman Business 1
Jordan Hershberger Senior Engineering 4
Brent Hitchcock Freshman Biology 1
Michael Hulme Sophomore Exploration 2
Robert Jenrow Sophomore Exploration 2
Elliott Keefer Sophomore Exploration 2
Tyler King Senior Business 4
Daniel Malnik Junior Business 3
George Markovic Junior Business 3
Austin Mudd Freshman Biology 1
Mark Neiman Junior Business 3
Thomas O’Neill Sophomore Business 2
Samuel Pelkey Junior Biology 3
Niksa Roki Junior Biology 3
Stephen Sakaris Freshman Exploration 1
Benjamin Savonen Sophomore Engineering 2
Markus Sievers Freshman Engineering 1
Stefan Sigrist Junior Business 3
Matthias Sigrist Senior Social & Behavioral Sciences 4
Alex Smit Freshman Business 1
Andrew Spurling Freshman Math & Physical Science 1
Ryan Stoneburg Senior Business 4
Felipe Travesso Senior Business 4
Yannick Van Heers Senior Business 4
 
Women’s Swimming
Megan Alexander Junior Education & Human Ecology 3
Farriss Blaskovits Junior Biology 3
Courtney Brayman Senior Engineering 4
Griet Buelens Senior Education & Human Ecology 4
Samantha Cheverton Junior Social & Behavioral Sciences 2
Catherine Eitel Freshman Biology 1
Erin Fawley Freshman Education & Human Ecology 1
Shelby Gordon Sophomore Education & Human Ecology 2
Whitney Hackman Senior Education & Human Ecology 4
Leigh Hicks Sophomore Exploration 1
Jenna Hillier Freshman Business 1
Jill Lockhart Junior Social & Behavioral Sciences 3
Morgan Menzie Junior Agriculture 2
Haley Mitchell Junior Business 3
Lisa Narum Freshman Education & Human Ecology 1
Sarah Ratica Junior Allied Medical Professions 2
Colleen Schweitzer Junior Allied Medical Professions 3
Mary Ann Wiser Junior Social & Behavioral Sciences 2
 
Synchronized Swimming
Diana Care Junior Art 2
Jayme DeLancy Senior Education & Human Ecology 3
Elizabeth Derr Junior Humanities 3
Monica Finnigan Sophomore Exploration 1
Margaret Gillan Junior Education & Human Ecology 3
Katherine Green Freshman Humanities 1
Meghan Kinney Freshman Social & Behavioral Sciences 1
Liana Litsky Sophomore Arts & Sciences 2
Barbara Nesbitt Junior Art 2
Jillian Penner Freshman Education & Human Ecology 1
Hannah Shively Junior Education & Human Ecology 3
Kendra Sollars Senior Art 4
Torey Stachowicz Freshman Education & Human Ecology 1
Caitlin Stewart Junior Social & Behavioral Sciences 1
 
Men’s Tennis
Matthew Allare Sophomore Business 2
Justin Kronauge Junior Business 3
Devin McCarthy Freshman Exploration 1
Steven Moneke Senior Business 4
Balazs Novak Sophomore Business 2
Michael O’Connell Senior Allied Medical Professions 4
Shuhei Uzawa Sophomore Education & Human Ecology 2
Steven Williams Freshman Business 1
 
Women’s Tennis
Julie Blackmore Senior Education & Human Ecology 4
Angela Dipastina Senior Social & Behavioral Sciences 4
Kirsten Flower Junior Business 1
Kelsey Haviland Freshman Business 1
Christina Keesey Senior Allied Medical Professions 3
Julie Voss Senior Education & Human Ecology 4
 
Men’s Track & Field
Bryan Bunnell Senior Engineering 2
Kyle Burns Senior Social and Behavioral Science 4
Bryan Chard Senior Business 4
Matthew Comer Senior Education & Human Ecology 1
Alan Dague Sophomore Education & Human Ecology 2
Thomas Davis Freshman Exploration 1
John Ealy Senior Business 4
William Gehring Freshman Business 1
Devin Kallas Freshman Architecture 1
William Knickel Jr. Freshman Math & Physical Science 1
Curtis Leuenberger Junior Business 2
Patrick Reichert Freshman Engineering 1
Elon Simms Senior Social Work 3
Robert Wade Junior Agriculture 1
Brandon Woodard Junior Education & Human Ecology 3
 
Women’s Track & Field
Ashley Bowden Junior Pharmacy 3
Ashley Caldwell Junior Social & Behavioral Sciences 2
Alexa Dorricott Junior Biology 1
Bridget Jacobs Freshman Business 1
Eaisha Johnson Junior Social & Behavioral Sciences 3
Kelcey McKinney Freshman Social & Behavioral Sciences 1
Kathryn Reid Freshman Engineering 1
Alison Roquet Freshman Business 1
Jewelisa Thompson Freshman Architecture 1
 
Men’s Volleyball
John Albertson Senior Business 5
Dale Freier Sophomore Engineering 1
Kevin Heine Junior Education & Human Ecology 3
Steven Kehoe Junior Business 3
Brian Kues Senior Engineering 3
Theodore Schoenfeldt Junior Math & Physical Science 3
John Tholen Freshman Exploration 1
Jason Tobkin Junior Agriculture 3
Ryan Versen Junior Engineering 3
 
Women’s Volleyball
Kristen Dozier Junior Social & Behavioral Sciences 1
Katie Dull Sophomore Education & Human Ecology 2
Susan Halverson Sophomore Education & Human Ecology 2
Ashley Hughes Junior Business 3
Laura Kastein Senior Social & Behavioral Sciences 2
Sarah Mignin Freshman Nursing 1
Chelsea Noble Senior Education & Human Ecology 2
Maria Ralston Freshman Exploration 1
Allyson Schwarzwalder Sophomore Education & Human Ecology 1
Anna Szerszen Junior Business 3
 
Wrestling
A. J. Agazarm Junior Education & Human Ecology 1
Johnathan Hiles Freshman Exploration 1
J Jaggers Senior Social & Behavioral Sciences 2
Brian Kelly Freshman Exploration 1
Jared Kusar Freshman Exploration 1
Cody Magrum Freshman Exploration 1
Corey Morrison Senior Math & Physical Science 4
Owen Schaefer III Senior Allied Medical Professions 4